Ses Sensörüm yanmış mıdır?

Kodla Büyü

egeli_09

Aktif Üye
Arkadaşlar arduuino ses sensörüyle devre kurdum fakat sensörün ayar trimpotunu kurcaladığımda ilgili ledin sönmediğini görüyorum.Youtube daki videolarda devreyi kurarken mikrofon hasssasiyetini düşürdüklerini gördüm.Acaba benim sensör yandı mı?Nasıl kontrol ederim?

ses sensoru dediginiz 3 bacakli olan tiplerdem mi? bi foto vs. eklerseniz yardimci olayim.

gnd yi - ye +(ya da vcc) yi de +ya baglayarak sensore 5v verin. muhtemelen sensor ustunde kucuk bir led vardir, siz 5v verdiginizde eger sensor saglamsa bu ledin ses algilandiginda yanmasi, ses yokken sonmesi gerekir.

diyelim ki led yok, gnd ve d0 arasina kendiniz bir led baglayarak deneyebilirsiniz. led in - si gnd ye,+ si d0 a gidecek.

iki durumda da sensor uzerindeki pot ile oynayarak hassasiyeti dusurmeye calisin deneme yaparken. sensor arduinoya baglanmadan kendi basina calisiyor ise muhtemelen kodlarda bir hata vardir. bu sekilde denerseniz birde kodlara bakariz.

Suicide' Alıntı:
gnd yi - ye +(ya da vcc) yi de +ya baglayarak sensore 5v verin. muhtemelen sensor ustunde kucuk bir led vardir, siz 5v verdiginizde eger sensor saglamsa bu ledin ses algilandiginda yanmasi, ses yokken sonmesi gerekir.

diyelim ki led yok, gnd ve d0 arasina kendiniz bir led baglayarak deneyebilirsiniz. led in - si gnd ye,+ si d0 a gidecek.

iki durumda da sensor uzerindeki pot ile oynayarak hassasiyeti dusurmeye calisin deneme yaparken. sensor arduinoya baglanmadan kendi basina calisiyor ise muhtemelen kodlarda bir hata vardir. bu sekilde denerseniz birde kodlara bakariz.

hocam emeğine sağlık açıklayıcı olmus hassasiyetı gosteren led var ve sureklı yanıyor.Program konusunda bir sıkıntı yok çok fazla yerden sağlamasın yaptım. Poddan ne kadar ayarlanırs ayarlansın sensör surekl ses algılıyor.Cok hassas durumda : :cry:

rica ederim. sadece elektrik verildiginde bile uzerindeki led sonmuyorsa muhtemelen devrede bir bozukluk olmustur malesef... Aslinda kolay kolay ariza yapmaz bu tarz seyler ama :shock:
bastan beri mi oyleydi yoksa yanlis bir sey mi yaptiniz acaba?

Geri