Selçuk Bayraktar'ın Mesajlaşma Uygulaması Paylaşımı

Kodla Büyü
Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.

E-mail gibi harika bir seçenek var iletişim için. Kurumdaki herhangi bir bilgisayara kendi sunucumuzu kurup, herkese e-mail adresi dağıtabiliriz. Veri gizliliği ise veri gizliliği, yerlilikse yerlilik, millilikse millilik. Ama halen bip deniyor, telegram deniyor, signal deniyor vs. Acil bir şeyse arayacaksın, değilse mail atacaksın. Olay bu kadar basit. Bir web mesajlaşma platformu bile yazılıp kullanılabilir. Daha önce çalıştığım ilçede üç bilgi işlemci arkadaş ilçenin sitesini kendiler kodlamıştı, dosya paylaşım sistemi, anket sistemi, yerel mail sistemi vs. vardı. Sunucu pc de ilçe milli eğitim binasında, normal bir sunucu bilgisayardı. Ama meb okul sitelerine bir standart getireceğim diye tutturunca hepsi yalan oldu bunların. İnsiyatifi illlere, ilçelere hatta, okullara vermeliler bu konuda. Mesela yani. :D (Kemal Sunal repliği)

Meb böyle bir şeye asla izin vermez tabii ki. Whatsapp'ta yapamadığınız şeyleri e-mail üzerinden yaparsınız, örgüt falan kurarsızınız siz. Bu konuda insiyatif alan bt öğretmeninin başı dakikasında belaya girer zaten. Şimdi girmese yarın girer. Bu yüzden bulaşmamak en iyisi sanırım. Kurum amirlerimiz, bürokratlarımız bizden iyi bilir.

Kurum olarak e-mail'e geçilse bile velilerle iletişim konusu sıkıntı işte. E-mail'in ne olduğunu bilmeden sosyal medya, anlık mesajlaşma devrimi yaşadığımız için başka bir yol gerekir. İnsiyatif alamayacağımız için yine göklerden gelen kararı beklemekte fayda var.

E-mail gibi harika bir seçenek var iletişim için. Kurumdaki herhangi bir bilgisayara kendi sunucumuzu kurup, herkese e-mail adresi dağıtabiliriz. Veri gizliliği ise veri gizliliği, yerlilikse yerlilik, millilikse millilik. Ama halen bip deniyor, telegram deniyor, signal deniyor vs. Acil bir şeyse arayacaksın, değilse mail atacaksın. Olay bu kadar basit. Bir web mesajlaşma platformu bile yazılıp kullanılabilir. Daha önce çalıştığım ilçede üç bilgi işlemci arkadaş ilçenin sitesini kendiler kodlamıştı, dosya paylaşım sistemi, anket sistemi, yerel mail sistemi vs. vardı. Sunucu pc de ilçe milli eğitim binasında, normal bir sunucu bilgisayardı. Ama meb okul sitelerine bir standart getireceğim diye tutturunca hepsi yalan oldu bunların. İnsiyatifi illlere, ilçelere hatta, okullara vermeliler bu konuda. Mesela yani. :D (Kemal Sunal repliği)

Meb böyle bir şeye asla izin vermez tabii ki. Whatsapp'ta yapamadığınız şeyleri e-mail üzerinden yaparsınız, örgüt falan kurarsızınız siz. Bu konuda insiyatif alan bt öğretmeninin başı dakikasında belaya girer zaten. Şimdi girmese yarın girer. Bu yüzden bulaşmamak en iyisi sanırım. Kurum amirlerimiz, bürokratlarımız bizden iyi bilir.

Kurum olarak e-mail'e geçilse bile velilerle iletişim konusu sıkıntı işte. E-mail'in ne olduğunu bilmeden sosyal medya, anlık mesajlaşma devrimi yaşadığımız için başka bir yol gerekir. İnsiyatif alamayacağımız için yine göklerden gelen kararı beklemekte fayda var.
Hocam aynen ben de böyle düşünüyorum. Kesinlikle e-posta grupları oluşturulmalı. Hem anlık mesajlaşma kurulabilen telefonların tamamında eposta da kullanılabilir. E-posta grubundan gelen epostalar da ayarlanıp belli bir klasöre atılıp oradan takip edilebilir. Bu iş bu kadar basit. Fakat en basit bir dyned eposta ve şifresi elli kere soruluyor. Eba şifresi soruluyor. Hiçbir zaman o şifre tc kimlik gibi banka kartı şifresi gibi ez-ber-le-ne-mi-yor. E-posta gruplarının gözünü seveyim. Hem kimse e-posta ile laklak yapmak için uğraşmıyor. Yanlışlıkla çocuklarının sesini göndermiyor. Saat 00.30 da dosya gönderip bildirim sesiyle ödümüzü koparmıyor.

Güvenlik riski nedeniyle çıkıp, sadece yerli olduğu için başka uygulamaya geçiyor insanlar. Bu garip değil mi? Yerli demek güvenli demek değildir. Bunu anlatmak lazım.

Son düzenleme:
İşlemler güvenli ve hızlı olacak diye DYS sistemini getirdiler okullara. Ama haberleri önce sosyal medyadan duyuyoruz, sonradan resmi yazısı geliyor DYS'den. Bakan bile önce Twitter'dan duyuruyor bir şey oldu mu daha sonradan resmi yazısı geliyor. Duygu seli hoşlarına gidiyor herhalde sağolun bakanım, aslan bakanım, kaplan bakanım diye yazınca öğrenciler :D:D:D DYS'den gönderse kuru bir teşekkür bile alamayacak tabi :)

Okul web sayfalarına öğretmenle ilgili bilgi girmeyi yasakladılar, haberlerde öğrenci fotoğrafı kullanılacaksa izne bağladılar, en ufak şeyler için bile yasak getiriyorlar vs. ama ne kadar resmi bilgi varsa Whatsapp benzeri uygulamalarda dolanıyor, kimse de biz ne yapıyoruz arkadaş demiyor.

Ben en başından beri karşıyım zaten bu uygulamalarda okul, öğrenci vs. grubu oluşturulmasına. Veli, öğrenci gece 3'de mesaj atıyor, cevap vermediğin zaman seni şikayet etme hakkı olduğunu bile düşünüyor. Hele şu pandemi döneminde iyice coştu herkes, amirlerimiz bile telefonlarınız 24 saat açık olsun diyorlar. Acayip bi bilgi akışı var. 2 dk kafa dinleyemez olduk evde.

Sorun sadece gizlilik koruma değil arkadaşlar, sorun tarafını seçmek hepsinde güvenlik açığı var elbette ama yerliyi seçersek verilerimiz ülkemizde depolanır. Onuda geçtik bizimde markalarımız, şirketlerimiz olur. Yarın Togg çıktığında ona da kulp bulunacak, üstelik aramızda bunu yapanlar arasında milliyetçi, ulusalcı bildiğim bu forumda da arkadaşlar var. Soruyorum şimdi çocuklara ögrettigimiz kodlama ne işe yarayacak, ilerde güzel uygulamalar geliştirdiklerinde onlarında mı Amerika'ya gitmesi lazım. Biz birbirimize, kendi uygulamalarimiza sahip çıkmazsak bunları çocuklara anlatmazsak Kusura bakmayın sadece kapitalizmin, popilizmin ve küresel düzenin oyuncağı oluruz. O yüzden kötü de olsa daha az güvenli olsa da yerli yazılım diyorum. Bir de bazıları doğruya birileri söylediği için yanlış diyor buna üzülüyorum. Bir de madem önemli şeyler paylaşmıyorsun niye bip e geçmiyorsun kendini sorgula.

he trilyonluk adamlar bizim Tc kimik nomuzu kullanarak adımıza şirket açacaklar değil mi hocam. bırak hocam bu kadar korku insanı hasta eder. rahat ol.
Sayın hocam biraz daha geniş düşün senin gibi milyonlarca kişinin alışveriş yönelimlerini,siyasi tercihlerini, arkadaş gruplarını....bilmek az şey mi adamlar seçim olmadan seçim sonucunu tespit ederek pozisyon alıyorlar. Ya da insanların tepkilerini kontrol altında tutup tam patlama aşamalarında sanal patlamalar yapıyorlar bkz. Arap Baharı... böylece gücü sürekli ellerinde bulunduruyorlar. Aklıma ilk gelen bunlar.

Güvenlik riski nedeniyle çıkıp, sadece yerli olduğu için başka uygulamaya geçiyor insanlar. Bu garip değil mi? Yerli demek güvenli demek değildir. Bunu anlatmak lazım.
Yerli güvenli olmayabilir de. Yabancı ya ne demeli sayın hocam çok mu güvenli. O sözleşme de yazdığı sözde şartlara uyduğunu nerden biliyoruz. Telegram a mı güvenelim Rus şirketi...200 yıldır ne yaptıklarını biliyoruz bu millete, yoksa Elon Musk adı verilen kişinin işaret ettiği sözde vakfın ürününe mi ya da Zukenberg denen halen davaları devam eden, arkasında büyük lobilerin olduğu parlak ! Çocuğa mı. Evet yine unuttum yerli malı haftası ilkokulda vaşington portakalı yediğimiz, coca cola içtiğimiz bir haftaydı sadece!

Sosyal medya ve anlık mesajlaşma uygulamalarının para kazanma mantığı belli. Hatta açık kaynak hariç hemen hemen bütün ücretsiz uygulamaların kazanma mantığı belli. Burada önemli olan neleri feda ettiğini bilmek. Bilerek kabul ediyorsan sorun yok, bilmeden kabul ediyorsan çok safsın. Kabul etmiyorsan da kullanmazsın zaten. En basitinden bir web sitesi kurmaya kalksan domain, hosting, ssl gibi sabit giderleri oluyor ki dünya devi şirketlerin masraflarını sen düşün. Sonra tüm dünya hayrına kullansın diye ücretsiz sosyal medya veya haberleşme uygulaması sunsun (Çok safsın kısmı bu). Tepki gösterebilirsin tabi ama Whatsapp'ı kaldırıp vatanı kurtarmışçasına Facebook'tan duyurunca komik oluyor. Tabi ki daha az bilgi toplayan uygulama kullanmak mantıklı olabilir ama bunu yaparken bile modaya uymak yerine bilinç olmak veya bilinçlenmek gerekir. Whatsapp uygulamasını kaldırıp, alışveriş merkezini gezerken "Şu mağazadan memnun kaldın mı" şeklindeki Google bildirimine gevrek gevrek gülüyorsan sana zaten diyecek bir şey yok. Büyük teknoloji şirketlerinin amacı para kazanmak ve kazanmaya devam etmektir. Senin birine ne yazdığın, hangi resmi gönderdiğin umurunda olmaz. Sadece mesajlarının içerisinde paraya dönüştürülebilecek bir şey var mı onu ilgilendiren budur. Okullardaki sınıf ve veli grupları bu açıdan en kesat yerlerdir. Adamların yerinde ben olsam bu grupları yasaklarım :). Dünya devi şirketlerin en güzel yanı herkesin müdahale edememesidir. Seni bilgi anlamında sağar ama uygulama güvenlikleri çok daha fazladır çünkü bu alanda yatırımları ve çalışanları çok fazladır. Senin kimlik numaranı alıp seni dolandırmaya, senin adına kredi çekmeye, bireysel olarak yazdıklarınla seni tehdit etmeye çalışmaz (En azından çok çok önemli biri değilsen. O zaman da bunları kullanmazsın zaten) ve güvenlik önlemleriyle başkalarına da yaptırmaz. Babasının hayrı için değil para kazanmaya devam etmek için yaptırmaz. "Yerli ve milli" tamamen gaz almak için uydurulmuş kelimeler. Bir şeyin adı ne kadar fazla telaffuz ediliyorsa kendisi o kadar yoktur. Hadi olsun ülkemizde faaliyet gösteren yerli bir şirket mesajlaşma uygulaması yapmış olsun ki vardır da. Siyasi bir baskıya ne kadar dayanabilecek de sizin verilerinizi gizleyecek acaba merak ediyorum. Sunucularını söker götürürler adamın ne diyorsun sen. Uzun lafın kısası bilinçli ol kendi tercihini yap. Tüm teknolojiden uzak ormanın bir köşesinde elinde mızrak yaşasan da bu sefer dronla görüntülerini çekip satarlar veya koruma alanı deyip ziyarete açarlar durum böyle:)

Telegram'ın kurucusu Pavel Durov: "Sadece son 72 saatte 25 milyon kullanıcı Telegram'a katıldı. Yarım milyar aktif kullanıcı ile Telegram, mahremiyet ve güvenliğe adanmış bir iletişim platformu arayanlar için en büyük sığınak haline geldi. Bu sorumluluğu çok ciddiye alıyoruz. Sizi hayal kırıklığına uğratmayacağız"
12 Ocak 2021 17:57
Kaynak: https://www.memurlar.net/haber/9485...atte-25-milyon-kullanici-aramiza-katildi.html

Dün de Bip için 4 Milyon yeni kullanıcıdan bahsediliyordu galiba. Pazarın büyüklüğü gerçekten inanılmaz. Facebook neden geri atmadı onu anlamak zor diyeceğim ama kötü şeyler geliyor aklıma.(Seçimlere müdahalenin globale yayılması vb.)

Ve bence konu hakkında en derli toplu olan metni de buraya bırakayım, temel bilinç oluşturması adına önemli:
https://acikkaynakfikirler.com/whatsapp-veya-signal/

Kendi şirketlerimiz siyasal baskıya dayanamaz ama yabancı kaynaklı büyük olanlar dayanır mealindeki yaklaşımlar hayata bireysel bakış açısından kaynaklanıyor kendi açısından doğru olabilir. Gemisini kurtaran kaptan misali. Ama eğer derdimiz sadece kendimizi kurtarmak değil ülkemiz için bir değer üretmekse, yarınlarımızı sağlama almaksa Yerli'den başka yolu yok bunun. Hem bu bakış açısı satır arasında gizli peşinen bizim büyük şirketimiz olamayacağını kabul etmek anlamına geliyor ki çok üzülüyorum. Mesleğimize de inanmıyoruz sanırım. Bir de herşeyi tiye alan yaklaşım var vatsapdan çıkmış Google ı kullanıyormuş vs. Bunun için ne yaptıkta buna gülüyor ya da üzülüyoruz. Hem zararın neresinden dönersen kârdır. Bir çiçekle bahar gelmez belki ama. Her bahar bir çiçekle başlar. Yerli ve milli kavramlarına gaz alma aracı, uydurulmuş yoktur şeklindeki ifadeler ise Bu kavramların belli kesimlerin tekelinde olduğunu zannedip ona göre konum almak yanlışından başka birşey değildir. Yerli ve milli kavramları bu ülkede yaşayan kapitalizmin bilerek ya da bilmeyerek esiri olmuş kişilerin dışındakilerin ortak paydasıdır.

Sosyal medya ve anlık mesajlaşma uygulamalarının para kazanma mantığı belli. Hatta açık kaynak hariç hemen hemen bütün ücretsiz uygulamaların kazanma mantığı belli. Burada önemli olan neleri feda ettiğini bilmek. Bilerek kabul ediyorsan sorun yok, bilmeden kabul ediyorsan çok safsın. Kabul etmiyorsan da kullanmazsın zaten. En basitinden bir web sitesi kurmaya kalksan domain, hosting, ssl gibi sabit giderleri oluyor ki dünya devi şirketlerin masraflarını sen düşün. Sonra tüm dünya hayrına kullansın diye ücretsiz sosyal medya veya haberleşme uygulaması sunsun (Çok safsın kısmı bu). Tepki gösterebilirsin tabi ama Whatsapp'ı kaldırıp vatanı kurtarmışçasına Facebook'tan duyurunca komik oluyor. Tabi ki daha az bilgi toplayan uygulama kullanmak mantıklı olabilir ama bunu yaparken bile modaya uymak yerine bilinç olmak veya bilinçlenmek gerekir. Whatsapp uygulamasını kaldırıp, alışveriş merkezini gezerken "Şu mağazadan memnun kaldın mı" şeklindeki Google bildirimine gevrek gevrek gülüyorsan sana zaten diyecek bir şey yok. Büyük teknoloji şirketlerinin amacı para kazanmak ve kazanmaya devam etmektir. Senin birine ne yazdığın, hangi resmi gönderdiğin umurunda olmaz. Sadece mesajlarının içerisinde paraya dönüştürülebilecek bir şey var mı onu ilgilendiren budur. Okullardaki sınıf ve veli grupları bu açıdan en kesat yerlerdir. Adamların yerinde ben olsam bu grupları yasaklarım :). Dünya devi şirketlerin en güzel yanı herkesin müdahale edememesidir. Seni bilgi anlamında sağar ama uygulama güvenlikleri çok daha fazladır çünkü bu alanda yatırımları ve çalışanları çok fazladır. Senin kimlik numaranı alıp seni dolandırmaya, senin adına kredi çekmeye, bireysel olarak yazdıklarınla seni tehdit etmeye çalışmaz (En azından çok çok önemli biri değilsen. O zaman da bunları kullanmazsın zaten) ve güvenlik önlemleriyle başkalarına da yaptırmaz. Babasının hayrı için değil para kazanmaya devam etmek için yaptırmaz. "Yerli ve milli" tamamen gaz almak için uydurulmuş kelimeler. Bir şeyin adı ne kadar fazla telaffuz ediliyorsa kendisi o kadar yoktur. Hadi olsun ülkemizde faaliyet gösteren yerli bir şirket mesajlaşma uygulaması yapmış olsun ki vardır da. Siyasi bir baskıya ne kadar dayanabilecek de sizin verilerinizi gizleyecek acaba merak ediyorum. Sunucularını söker götürürler adamın ne diyorsun sen. Uzun lafın kısası bilinçli ol kendi tercihini yap. Tüm teknolojiden uzak ormanın bir köşesinde elinde mızrak yaşasan da bu sefer dronla görüntülerini çekip satarlar veya koruma alanı deyip ziyarete açarlar durum böyle:)
Orman kısmı akıldan geçmiyor değil.

Kendi şirketlerimiz siyasal baskıya dayanamaz ama yabancı kaynaklı büyük olanlar dayanır mealindeki yaklaşımlar hayata bireysel bakış açısından kaynaklanıyor kendi açısından doğru olabilir. Gemisini kurtaran kaptan misali. Ama eğer derdimiz sadece kendimizi kurtarmak değil ülkemiz için bir değer üretmekse, yarınlarımızı sağlama almaksa Yerli'den başka yolu yok bunun. Hem bu bakış açısı satır arasında gizli peşinen bizim büyük şirketimiz olamayacağını kabul etmek anlamına geliyor ki çok üzülüyorum. Mesleğimize de inanmıyoruz sanırım. Bir de herşeyi tiye alan yaklaşım var vatsapdan çıkmış Google ı kullanıyormuş vs. Bunun için ne yaptıkta buna gülüyor ya da üzülüyoruz. Hem zararın neresinden dönersen kârdır. Bir çiçekle bahar gelmez belki ama. Her bahar bir çiçekle başlar. Yerli ve milli kavramlarına gaz alma aracı, uydurulmuş yoktur şeklindeki ifadeler ise Bu kavramların belli kesimlerin tekelinde olduğunu zannedip ona göre konum almak yanlışından başka birşey değildir. Yerli ve milli kavramları bu ülkede yaşayan kapitalizmin bilerek ya da bilmeyerek esiri olmuş kişilerin dışındakilerin ortak paydasıdır.
Bence de böyle yazılımlara ihtiyacımız var. Biz eğitime yöneldiğimiz için yazılıma zaman ayırmak zor oluyor ama bu memlekette yazılım mühendisleri programcılar var. Güzel bir destek sağlanabilir. Ekip oluşturulabilir. Tubitak projeleri bu alanlara odaklanabilir.

Sayın hocam biraz daha geniş düşün senin gibi milyonlarca kişinin alışveriş yönelimlerini,siyasi tercihlerini, arkadaş gruplarını....bilmek az şey mi adamlar seçim olmadan seçim sonucunu tespit ederek pozisyon alıyorlar. Ya da insanların tepkilerini kontrol altında tutup tam patlama aşamalarında sanal patlamalar yapıyorlar bkz. Arap Baharı... böylece gücü sürekli ellerinde bulunduruyorlar. Aklıma ilk gelen bunlar.
hocam bu başlık altında yazdıklarımı toparlayıp şöyle son defa açıklayım kendimi;
No panic!!! B planını devreye sokuyoruz. Tuşlu telefonlara geçiyoruz. Şaka şaka.
1f601.png
Bu kadar panik, telaş anlamsız. Sorun whatsapp mı sadece. Hadi whatsapp ı kapattık. Peki kullandığınız istagram, facebook, twitter gibi birçok sosyal medya uygulamasını ne yapacaksınız. Kimsenin zoru olmadan birçok insan en özeline kadar zaten herseyini burada paylaşıyor. Sorun şirketlerin gizli bilgi alma isteği değil, sorun insanların güvenli veri paylaşmayı bilememesi. Çokta sözleşme imzalatsın whatsapp. Ben bu tarz programları adabıyla kullanırsam zaten benim hiçbir özel verimi alamaz. Burada zoruma giden tek şey whatsapp in ülkeler arası ayrımı. Yoksa ben devletin ne özel adamıyım, ne de onların bilgisini çalacak kadar değerlisiyim. Artık bir kenara bırakalım ajanlık işlerini. Bir dönemlerde benim telefonum dinleniyor modaydı. Hani kimin başına ne geldi. Kimseyi duymadım. Veri güvenliğinin farkında olan herkes zaten özel bilgi kaptırmaz. Yani gündemde olan whatsapp ı takıntı halinde dert edenlere söyleyeceğim tek şey baştaki yaptığım şaka. Tuşlu telefon. Çünkü whatsapp ı terk etsek diğer bir veri hırsızının eline düşeceksin. Onun için kesin çözüm Tuşlu telefon.
1f916.png
1f916.png
1f916.png
burada benim görüşüm çoğunluk kullandığı için mecburen kullandığım whatsapp ı terk edip ülkemizin geliştirdiği bip e geçmektir. Ve devamında devlet eliyle bilgisayarlarımızdaki işletim sistemlerinin de milli yazılımımız olan Pardus e geçmesidir. Bu olayı fırsata çevirme vaktidir bence. Burada birbirimize zaten bildiğimiz şeyleri öğreteceğimize dikkat çeken #hastag lar açarak bu işi gerçekleştirelim. twitter kullanmıyorum kullansam ben açardım :)

whatsapp ı terk edip ülkemizin geliştirdiği bip e geçmektir. Ve devamında devlet eliyle bilgisayarlarımızdaki işletim sistemlerinin de milli yazılımımız olan Pardus e geçmesidir. Bu olayı fırsata çevirme vaktidir bence.
Yazınızın bu kısmına yürekten katılıyorum hocam. Dediğiniz medya ortamlarından ben de paylaşım yapamıyorum. Aynı durumdayız yani. inşallah onlarında yerlileri çıkar ve faydalı yönde kullanmaya başlarız.

Yazının büyük bir kısmı bilinçli olunması gerektiği üzerineyken ne ara gemisini kurtaran kaptan olduk acaba. Üstelik geminin kurtulduğu da yok yazdıklarımda. Facebook'ta "Tüm bilgilerime erişiyormuşsun kabul etmiyorum", vay efendim "Whatapp bilgilerimi gönderecekmişsin kabul etmiyorum" diye mesaj atan adamın makarasını da yaparım. Yerli ve milli kavramına gelince en son ithal ettiğimiz ürünler yurt içinde paketlendi diye üzerine "Yerli Malı" yazıldığında koptum. Bu demek olmuyor ki istemiyorum, uğraşmıyorum, ama söylemlere karnım tok icraata bakarım. Bu alanda zarardan döneceğimiz an tam olarak şu an. Her okula bilişim laboratuvarı, robotik atölyesi haftada 4'er saat proje odaklı ve ekip çalışması ağırlıklı bilişim dersi, mesleki teknik AL ilgili bölümlerinin parlatılması ve üniversite ilgili bölümlerine geçişte kolaylık, ekiple proje yapma yeterliliklerinin kazandırılması, problem çözme becerilerini geliştiren müfredat... Böyle işler haydi yerli ve milli işler yapalım diye çıkmıyor maalesef. Sen altyapıyı hazırlayıp o ortamı oluşturduğunda engellemeye çalışsan da engelleyemezsin dünya çapında işler çıkmasını. Tabi bunları yapmak zor ama başkalarını "Yerli ve Milli"ye saygı göstermemekle suçlamak daha kolay.

Yerli güvenli olmayabilir de. Yabancı ya ne demeli sayın hocam çok mu güvenli. O sözleşme de yazdığı sözde şartlara uyduğunu nerden biliyoruz. Telegram a mı güvenelim Rus şirketi...200 yıldır ne yaptıklarını biliyoruz bu millete, yoksa Elon Musk adı verilen kişinin işaret ettiği sözde vakfın ürününe mi ya da Zukenberg denen halen davaları devam eden, arkasında büyük lobilerin olduğu parlak ! Çocuğa mı. Evet yine unuttum yerli malı haftası ilkokulda vaşington portakalı yediğimiz, coca cola içtiğimiz bir haftaydı sadece!

Yabancıya güvenelim demiyorum zaten hocam. İnsanlar yabancıdan yerliye geçerim güvende olurum düşüncesinde bu doğru olmayabilire diyoum sadece. Elon Musk'a güvenecek değilim, zaten ona ben Alien Mask dyorum

Şurada Bip diyenlere çok gülüyorum... Aynı ülkede yaşadığımıza da çok şaşırıyorum... :D
Vatanı ve milletini sevmek ve kendi insanına güvenmeye ne zamandır gülünür oldu hocam. Siz şunu hâlâ anlamadınız sanırım bu değerler bizim gözümüzde kendi kişisel verilerimizden kıymetlidir. Mesele gizlilik meselesi değil sadece. Aynı ülkedeyiz ben buna şaşırmıyorum. Bu değerleri ne ara unuttuk, unutturulduk ona şaşırıyorum. Bir de sizin ülkede yaşayanlar neye gülmeyip alkış tutuyor merak ediyorum.

Bugün müdürümüz bütün kurumların BİP'e geçme kararı aldıklarını MEB kurumlarının da bunu kullanacağını söyledi. Bizden BİP indirmemizi isteyeceklermiş.

İtirazlar yükseldi sadece okul grubu için kullanırsınız dedi.

rasyonellikle duygusallığı karıştırmamak gerek,oyleki bizim ulusal iletişim ağımızda tamamen yerli uzaktan eğitim platformumuz var mı yok mu?yok!oldu bittiyle zoomun gucagına itildik bide gruplarda telefon paylaştık halbuki web siteleri de dahil ozel hayatın gizliliği ilkesince! duzenlenirken(fotograf-iletişim no-ozgecmiş) biz fellik fellik cep numarası dagıttık,bu iletişim agıda ozel hayatı ihlal ediyor ki bence milli yanı da yok onun için kuru kuruya milli dayatması yapmayalım çözüm üretelim hepinize milli gunler dilerim

Twetter kuylanıyorum . Facebook u çok önce sildim instegram ı da sevemedim bi sildim sonra. watsap ve Telegram vardı watsapta böyle olunca onuda sileceğim. Telegram güzel. Yerli diye türkcell in bip i saçma geliyor. Malum o daha kötü herşeye izin istemesi.
Nacizane fikrim bilgisayar programcısı mühendisi yokmu ülkemizde yaptırsalar satın alsalar kullansak

A101 de coco cola üzerinde yerli malı yazısını görünce bende çok güldümdü içi değil dışı yerli galiba zaten dışı için alıyoruz

Geri