Selçuk Bayraktar'ın Mesajlaşma Uygulaması Paylaşımı

Kodla Büyü
Bilinmeyen bir şey göremedim. Bip reklamı mı bu?

Ekleme: Konu başlığı "bip hakkında bilinmeyenler" idi. Moderasyon düzeltmiş. Teşekkürler. Başlık ve içerik uygun olmuş şimdi.

Son düzenleme:
Bu uygulamaların hiç birini kullanmayan birisi olarak şaşırdım, ulaşmak isteyen mail atar. Bu tarz "cihazınızdaki her şeye erişen" programların birileri tarafından dayatılması ise kabul edilemez. Yetkim olsa bugün "anlık mesajlaşma uygulamaları kamuda kullanılmayacak" derim.

Devlet ricalinin ya da vitrindeki insanların bunları çok daha önce yapması lazımdı. Artık olaylara göre geçici tepki vermek yerine duruşumuzu, karakterimizi oturtup her hâlde bu prensiplerimize uygun hareket etmeliyiz. Yerli malı kullanmak ta bence bu prensiplerden en önemlisi olmalı. Tabi eğer sadece milletimize hizmet etmek istiyorsak. Yoksa neye hizmet ettiğimizi bile bilemeden kullanılırız sadece. Bu bir başlangıç olur inşallah. Ama Telegram ve Signal'e yönlendirme kısmı yanlış olmuş. Telegram Rus, Signal'i Elon Musk'ın işaret etmesi bile yeterli kaçmak için. Dolayısıyla sadece yerli olan BİP ya da DEDİ kullanalım.

Bayraktar adını, bu ülke tarihine altın harflerle yazdırmış bir kahramandır benim gözümde. 35 yıllık işgal altındaki toprakları geri alan SİHA kahramanı , terörle mücadelede ordumuza çok büyük yardımlar zaferler nasip etmiş bu ülkenin yetiştirdiği bir değerdir, yerli hangi uygulama varsa yavaştan geçmek lazım.

Son düzenleme:
Sorun şu:İlla birilerinin mi birşeyler demesi lazım? Avrupa Birliği baştan yasalarla konuyu kapatmış, 6 ay sonra bizimkilerde yasa çıkarır ama işmişten geçmiş okur. Her zamanki gibi.. Ne yazıkki biz ve bizim devletimiz çok geç tepki veriyor. Bu arada daha devletten tepki yok. Devletin böyle bir uygulama yapması beklenemez ama çıkartacağı kanun ve yönetmeliklerle çizgiyi belirler..

Sorun şu:İlla birilerinin mi birşeyler demesi lazım? Avrupa Birliği baştan yasalarla konuyu kapatmış, 6 ay sonra bizimkilerde yasa çıkarır ama işmişten geçmiş okur. Her zamanki gibi.. Ne yazıkki biz ve bizim devletimiz çok geç tepki veriyor. Bu arada daha devletten tepki yok. Devletin böyle bir uygulama yapması beklenemez ama çıkartacağı kanun ve yönetmeliklerle çizgiyi belirler..
devletin bu işe el atması gerektiği konusunda hemfikiriz, yapacaktırda. o zaman emin olun bir sürü gereksiz, vay efendim özgürlüğüme müdahale edildi, yok efendim ben istediğimi kullanırım gibi gereksiz tartışma yürütecek. Bugün zorunlu aşıları bile çocuğuna yaptırmayı reddeden çok bilmiş! bir topluluğumuz var, onlar sayesinde adı unutulmuş eski hastalıkların tekrar nüksettiğini uzmanlar yazıyor

Merak ettiğim ve sormak istediğim birşey var Whatsappı silecek olan arkadaşlar Facebook, instagram, Twitter, Windows, Google ve servisleri, Zoom, hotmail, gmail, MacOS vb yazılımlarıda silecek ve kulllanmayacak mısınız ? Eğer sadece whatsappı silip diğerlerini kullanacaksanız yaptığınız popilizme alet olmaktır ve komediden öteye geçmez.

Sileceksek hepsini silelim kullanmayalım ben varım zaten çoğunu (%90) kullanmıyorum.

Ben bu zamanın yerli yazılımlara geçmek için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Whatsapp en çok kullanılan ve sırlarımızı en çok bilen mesajlaşma uygulaması olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki bütün bilgilerimiz korunsa bile toplum böyle bilmeyecek. Onlarca kişi neler oluyor diye bize soruyor. Mesajlarimiz artik depolanacakmis gibi seyler soyluyorlar. Ben ne olacağı belli olmaz yerli yazılımlara geçmek en iyisi diyorum. Fırsat bu fırsat. En azından yerli yazılıma yönelme konusunda bir farkındalık olur diye düşünüyorum.

Twitter'ın Amerikan Başkanının hesabını kapattığı bir dünyadayız.(Doğru veya yanlış demiyorum.) Devletlerin teknoloji devleriyle mücadele etmesi hiç kolay değil. Amerikan vatandaşlarının bilgilerini Çin'e taşıyor, ulusal güvenlik problemi oluşturuyor diye Trump, Tik Tok'un ticari faaliyetlerini durdurma yoluna gitti. Tik tok ya Amerikan bir şirkete satılacaktı, ya da Amerika'daki faaliyetlerini durduracaktı. Oracle, Walmart ve Microsoft ortaklığı satın aldı diye hatırlıyorum.

Anti tröst davalarında Mark Zuckerberg(Facebook Ceo'su), Sundar Pichai(Google Ceo'su), Jeff Bezos(keltoş), Tim Cook(Apple ceo'su) gibi isimler kaç defa kongre karşısına çıktı, Zuckerberg Cambridge Analitica skandalı dolayısıyla da birkaç kez daha kongre ve mahkeme karşısına çıktı. Teknoloji devlerinin faaliyetlerine denetim getirilmesi gerekiyor mutlaka ama her denetim vatandaş yararına olmuyor.

Hatta şimdiye kadar bizde vatandaş yararına bir tek denetim/regülasyon görmedim ben. Bizde teknoloji devleri iki başlıkta denetime tabii tutuluyor. 1. "Benim vatandaşımın neyini sattığınla ilgilenmiyorum, bundan bana da pay vereceksin, reklam gelirlerinin şu kadarına çökeceğim, yoksa faaliyet gösteremezsin." diyor. 2. "Vatandaşın hangi bilgisini işlediğin umrumda değil, benim istemediğim şeyleri (dinen haram veya mekruh olan alkol, sigara, eşcinsellik, erotik sahneler vs. gibi) göstermeyeceksin" diyor devlet. Bu kafayla da Çin gibi, Rusya gibi, İran gibi despot bir rejim görüntüsü veriyor maalesef.

Avrupa Birliği whatsapp ile anlaşmış. Avrupa birliği vatandaşlarının whatsapp konuşmaları facebook ile paylaşılmayacak. Keşke biz de whatsapp ile masaya oturup bunu konuşsaydık. Ama "yasaklarım seni" diye ultimatom çekmeden, ama serbest piyasaya müdahale etmeden(devlet yazılım çıkarmamalı, devlet bir programı tavsiye etmemeli. rekabet yasasına aykırı zaten) yapmalı bunu.

Milli Eğitim Bakanlığı gibi çocukların bilgilerinin bulunduğu bir kurumda iletişim, genel geçer çözümlerle sağlanmamalı. Bakanlık iletişim için E-Okul gibi, Mebbis gibi, Eba gibi bir platform oluşturmalı.

Koskoca kurumların personeliyle WhatsApp, Telegram, Bip vs. ile iletişim sağlaması garabettir!

Son düzenleme:
SİGNAL diyorum, siz sinyali aldınız :)

NEDENLERİ
Telegram ve Signal Karşılaştırması!

* İlk dikkat çeken özellik ve birçok kişi tarafından yanlış olarak bilinen ‘Açık Kaynak Kodlu Olmaları’ konusu. Evet, signal açık kaynaklı bir mesajlaşma uygulaması. Fakat Telegram açık kaynaklı değil. Daha doğrusu %100 açık kaynaklı değil.

* Her iki uygulamanın indirilmesi ve kullanılması ücretsiz. Peki ücretsiz bir uygulama nasıl olur da güvenli olabilir diye sorabilirsiniz. Birçok açık kaynak kodlu proje bağışlarla ayakta kalıyor. Bunun en güzel örneklerinden birisi de Tor’dur.

* Uçtan uca şifreleme her iki uygulamada da var. Fakat Telegram’daki uçtan uca şifreleme sadece gizli sohbet için geçerli. Normal sohbette ne yazık ki bu mevcut değil. (Unutmayın WhatApp da uçtan uca şifreleme sunduğunu söyler.)

* Her iki uygulamada da ses gönderebilirsiniz. Tabi bunun yanında video, fotoğraf, dosya, kişi, gif gibi paylaşımlar yapmak da mümkün. En önemli fark ise Signal bunları da şifreler. Telegram da bu pek mümkün değil.

* Her iki uygulamada da herhangi bir veri paylaşımı yaşanmamıştır. Fakat birçok kez veri paylaşılmaları istenmiştir. Her iki uygulama da bazı ülkelerde yasaklanmış veya yasaklandıktan sonra tekrar erişime açılmıştır.

* Signal GDPR uyumludur fakat Telegram da bu uyumluluk söz konusu değildir.

* Signal video görüşmeleri de sunar. Ayrıca bu video görüşmeleri de tamamen şifrelidir. Fakat Telegramda bu özellik yok. Bu özellik yakında gelir mi bilinmez. Geldiğinde şifreli olacak mı bu da bir diğer konu.

* Signal gizlilik ve güvenlik konusunda Telegram’dan bir tık daha iyidir.

* Arayüz kullanım kolaylığı olarak Telegram, Signal’in önündedir.

* Signal mesajlaşma uygulamasındaki grup sohbetleri de şifrelidir. Fakat Telegram’daki grup sohbetleri veya kanal sohbetleri şifreli değildir.

* Her iki mesajlaşma uygulamasında da mesaj kontrolü mümkündür.

* Telegram bulut tabanlıdır fakat Signal bulut tabanlı bir mesajlaşma uygulaması değildir.
Telegram ve Signal Karşılaştırması Sonucu:

İnternet üzerinde gizlilik ve güvenlik gibi kavramlara ciddi bir önem veriyorsanız bu iki mesajlaşma uygulaması arasından tercihiniz kesinlikle Signal olmalı. Fakat kullanım kolaylığı, arayüz basitliği ve 200.000 kişiye kadar grup seçeneği olan Telegram da oldukça iyidir. Neye göre mi? Kesinlikle herkesin kullandığı WhatsApp’a göre!

GDPR NEDİR?

Kişisel verileri işleten tarafların veri koruma ilkelerini uygulamak için gerekli teknik ve kurumsal önlemleri alması gerekmektedir. Kişisel verilerin ele alındığı iş süreçleri, veri koruma ilkeleri göz önünde bulundurularak tasarlanıp yapılmalı ve verileri korumak için önlemler alınmalıdır. Hiçbir kişisel veri, yönetmelikte belirtildiği şekilde yapılmadığı veya ilgili kişiden (kişisel veri sahibinden) açık bir onay almadığı sürece işlenemez. İlgili kişi bu izni istediği zaman iptal etme hakkına sahiptir.

telegramda bu yok dikkat edin

Signal güvenli mi? Sorusuna cevap arıyoruz.

Signal App dünyanın en güvenli mesajlaşma uygulamalarından birisidir. Hatta birçok siber güvenlik şirketi tarafından kullanılması şiddetle öneriliyor. Peki ne yapıyor da güvenlik konusunda bu kadar iyi? Özellikleri neler? Gizliliğinizi önemsiyor mu birlikte bakalım. Bu içeriği madde madde yazmak kesinlikle doğru olacaktır.

1- Open Whisper Systems tarafından ortaya çıkartılan Signal App, mobil bir uygulama olmasına rağmen masaüstü kullanıcıları için de uygulaması bulunuyor.

2- Açık kaynaklı bir mesajlaşma uygulaması olması oldukça güven veriyor. Biliyorsunuz, açık kaynaklı bir uygulamayı herkes istediği gibi inceleyebilir. Örneğin; WhatsApp açık kaynaklı değildir. Bu da güven sarsıcı bir durumdur.

3- Signal App gerçek bir uçtan uca şifreleme sunar.

4- Ücretsizdir.

5- Metin, belge, ses, video ve fotoğraflarınızı hızlı bir şekilde karşı tarafa mesaj olarak gönderebilirsiniz.

6- Görüntülü arama gerçekleştirebilirsiniz. Bu özellik ilk çıktığı zamanlarda oldukça problemliydi. Fakat son hali oldukça başarılı ve kaliteli. Herhangi bir sorun yaşatmıyor. Bu arada; görüntülü görüşmeleriniz de şifreli.
Signal Güvenli Mi? | Signal App Her Şeyi Şifreliyor!

7- Sadece mesajlar ile kameralı görüşmeler değil, aynı zamanda sesli görüşmeleriniz de şifrelidir.

8- Signal App çalışanları hiçbir şekilde mesajlarınıza, sesli aramalarınıza ve görüntülü sohbetinize erişemez. Çünkü şifrelemesi güçlüdür ve kontrol sağlanamaz.

9- Kendi kendini yok eden mesaj özelliği mevcuttur. Dilediğiniz süre içerisinde mesajlar kendi kendine silinir.

10- EFF güvenlik listesinden tam puan alan bir mesajlaşma uygulamasıdır.

11- Signal Vakfı ve Signal Messenger LLC tarafından geliştirilmektedir.

12- Gruplar kurarak mesajlaşabilirsiniz.

13- Mobil aplikasyonları mevcut.

14- . İstemciler GPL s3 lisansı altında yayınlanırken, sunucu kodu AGPL s3 lisansı altında yayınlanıyor.

15- Signal, varsayılan olarak kullanıcıların mesajlarını, şifrelenmemiş bulut yedekleme işleminin dışında tutar.

16- Edward Snowden, Signal App’i kullandığını belirtmiş ve tavsiye etmiştir.

17- Sadece Edward Snowden değil, Twitter kurucusu Jack Dorsey ve birçok tanınmış isim tarafından da kullanılıp önerilmiştir.

18- 2016 yılında FBI Signal App’e veri paylaşmasını söylemiştir. Fakat şirket bunu kabul etmemiştir. Sadece bahsedilen profilin yaratıldığı ve son kez kullanıldığı tarihleri söylemiştir. Bu bilgiler de onların pek işine yaramamıştır.

19- Şirket tarafından şeffaflık raporu sunuluyor.

Şu da bip'in gizlilik politikası: https://bip.com/tr/gizlilik-politikasi

Maalesef bip kullanmakla denetimli serbestlikteki vatandaşın her sabah karakola gidip imza atması arasında bir fark yok. :D Demek istediğim o da masum değil. Bugün kullandığımız yazılımlar, eklentiler, servisler vs. hepsi bilgi topluyor. Tonla izin veriyoruz, izin vermesek kullanamıyoruz. Sosyal medya ve iletişim programları şöyle dursun, reklam engellesin diye kurduğumuz adblock'e bile clipboard erişim izni veriyoruz.

Yani whatsapp'tan çıkmak yine iyi bir gelişme ama kullandığımız diğer platformlar ve programlar da bunu yapmaya devam ediyor. Whatsapp için alternatif signal olabilir. Ama sosyal medya dahil, bu yazılımların-platformların ücretli versiyonlarını kullanmadan ya da sosyal medyadan çıkıp, tuşlu telefona geçmeden bu şirketlerin bilgi toplamasını engellemenin bir yolu yok.

Son düzenleme:
Sorumlu makamlardaki kişilerden bireysel tepkiler değil, devlet namına yaptırımlar bekliyorum. Gerisi vitrinlere el sallamak...

Bu uygulamaların hiç birine güvenmiyorum. Yerli olanına geçmek zorunda bırakılırsam (kendi isteğimle geçeceğimi düşünmüyorum ama kurum tarafından, bakanlık tarafından, devlet tarafından kullanmam istenirse de) sadece işim gereği, en az bilgiyi verecek şekilde, en az paylaşımı yapacak şekilde kullanmayı düşünüyorum.

Bu uygulamaların hiç birine güvenmiyorum. Yerli olanına geçmek zorunda bırakılırsam (kendi isteğimle geçeceğimi düşünmüyorum ama kurum tarafından, bakanlık tarafından, devlet tarafından kullanmam istenirse de) sadece işim gereği, en az bilgiyi verecek şekilde, en az paylaşımı yapacak şekilde kullanmayı düşünüyorum.
hocam en fazla ne bilgimizi alabilirler, yorumunuzu merak ettim

Zaten 2 ya da 3ay önce gelen genelge ile WhatsApp ın okullarda resmi işlerde (okul grupları vs.) Kullanılması yasaklanmamış mıydı?

Kimler için cevap vereyim? Siz de kendi fikrinizi paylaşın ona göre cevap vereyim.
ben whatsapp ta dersimle ilgili velilere paylaşım yaparım, eşim marketten alacağım listeyi atar, filyasyon ekibindeyim onunla ilgili paylaşımlar olur, branşımız gereği mesleki paylaşımlar yaparım, ara ara kardeşimle gır gır yaparız eğleniriz, çocukların okullarının gruplarından bilgi alırım. yani işin özü benden alabileceği en fazla budur whatsapp ın. keşke hanımın attığı alışveriş bilgisini alıp alışverişimi yapsalar birgün. :))) yani çok kasmıyorum hocam. çok gizli bir görevim yok onun için çok gizli çalacak bilgim de yok. ama sizin yazdığınızı görünce çok çekince gördüm ve benim bilmediğim birşey mi var acaba ondan sordum. bilmediğim birşey varsa ona göre bende önlem alacağım.

Bir teknoloji sitesinde derli toplu bir karşılaştırma yapmışlar. Aşağıdaki tablo aslında hangisini kullanmamız gerektiğini açıkça belirtiyor. Çoğunluk telegrama geçtiğinden ve kullanım kolaylığından dolayı bir süre sonra telegram ülkemizde whatsappın üzerine çıkabilir. Tabii ki trend bu yönde ilerlemeye devam ederse!

WhatsApp'ın topladığı veriler

• Telefon numarası
  • Rehber
  • Cihaz kimliği
  • Yaklaşık konum bilgisi
  • Tam konum bilgisi
  • Satın alma geçmişi
  • Performans verileri
Telegram'ın topladığı veriler
  • Telefon numarası
  • Rehber
  • Cihaz kimliği
Signal'in topladığı veriler
  • Telefon numarası
BiP'in topladığı veriler
  • Telefon numarası
  • Rehber
  • Cihaz kimliği
  • Yaklaşık konum bilgisi
  • Tam konum bilgisi
  • Satın alma geçmişi
  • Performans verileri
  • Fotoğraflar/Videolar
  • Ses verileri
Kaynak: https://www.teknolojioku.com/mobil/...gi-verileri-topluyor-5ffb38c0cc4da0145a54ed7a

ben whatsapp ta dersimle ilgili velilere paylaşım yaparım, eşim marketten alacağım listeyi atar, filyasyon ekibindeyim onunla ilgili paylaşımlar olur, branşımız gereği mesleki paylaşımlar yaparım, ara ara kardeşimle gır gır yaparız eğleniriz, çocukların okullarının gruplarından bilgi alırım. yani işin özü benden alabileceği en fazla budur whatsapp ın. keşke hanımın attığı alışveriş bilgisini alıp alışverişimi yapsalar birgün. :))) yani çok kasmıyorum hocam. çok gizli bir görevim yok onun için çok gizli çalacak bilgim de yok. ama sizin yazdığınızı görünce çok çekince gördüm ve benim bilmediğim birşey mi var acaba ondan sordum. bilmediğim birşey varsa ona göre bende önlem alacağım.
Benim için de durum aynı hocam, ama insanlar yerliye geçelim deyince işte ben yerliden daha fazla korkarım diyorum. Yerli uygulamalar benim verimi bana karşı kullanabilmeye daha açıklar neticede. Sosyal medya paylaşımları, hatta paylaşılan bir paylaşımı paylaşanların başlarına gelenler ortada. Yabancı uygulama beni dinlerse çok da sorun değil ama yerli uygulama beni sürekli dinlerse ben evimde bile tedirgin olurum.

Geri