Scratch ders anlatımı

Kodla Büyü
Böte son sınıf öğrencisiyim bu yüzden staja gidiyoruz. Stajda teorik konuları anlatırken çok fazla zorlanmıyordum ancak Scratch anlatmaya çalıştığımda zorlandığımı fark ettim. Okulda bilgisayar laboratuvarı var fakat her bilgisayarda yaklaşık 3 - 4 öğrenci beraber oturuyor. Ders anlatımı yaparken nasıl bir yol izleyeceğimden emin olamıyorum. Sizlerin izlediği yollar neler? Önerilerinizi bekliyorum

Bilge BT gibi Özgür Şeremet gibi bilişim notları gibi sitelerde kodlama kısımları ders anlatımları mevcut oralardan esinlenebilirsiniz daha çok kod bloğu tanıtımı ardından uygulamali proje bazlı anlatım yapmak uygun oluyor

Öğrenci seviyesini bilmek çok önemli, seviyelerine göre etkinlik yaptırmak gerekli bence.

-Derste anlatabilmek için programa hakim olmanız lazım, oturup bol bol uygulama yapmalısınız. Önce siz olaya hakim olmalısınız.
-Günlük plan yapın aynı deneme sınavı çözer gibi 40 dk içinde uygulamayı deneyin.
-öğrenci seviyesine ve imkanlara göre uygulamaları/soruları basit tutmaya çalışın.
-Bilgisayar başına 3-4 öğrenci çok sıkıntılıymış. 4lü öğrenci gruplarını yönetici/kodcu/grafikçi/sesçi/pazarlamacı :) gibi görevler vererek bir şekilde sürece dahil edebilirsiniz. (herkes kod yazmak istemiyor malum)

Aşağıda benim ortaokulda çalışırken önceden kullandığım ders notlarım mevcut (ekran görüntülerine / tarihlere bakarsanız anlarsınız :D)
parola: bilgisayarbilisim.net

https://scratch.mit.edu/users/systran/ hesabımdaki projelere de fikir vermesi açısından bakabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Scratch_DersNotlari.rar
    6.7 MB · Görüntüleme: 99
Geri