Saz çalan arkadaşlar?

Kodla Büyü

tomreader2010

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Arkadaşlar 3 hafta oldu uzun sap saz kursuna başladım yalnız hoca sağolsun sadece notaları yazıp nasıl çalınacağını gösteriyor sonra kendin dinle nota vuruşlarını çıkart diyor anlayacağınız memnun değilim. Saz çalan arkadaşlardan fikir tavsiye ve tecrübelerinden faydalanmak istedim. 28 yaşından sonra zormu olur ne kadar sürede öğrenilir yetenek yoksa kurs şartmı?

ilkokul 5 te uzun sap kursuna gitmiştim, hocamız çok iyiydi ama eve her gelene çalmak yeterli olmuyordu birde söylememi isteyince kursu bıraktım :) hocam ,hocanızı değiştirin ilginiz varsa...

hocam yıllardır hevesim var ancak hiç nasip olmamıştı ancak bu yaşa kısmetmiş ama yeteneksiz olduğumu düşünüyorum sıkıntı orda birde bayağı uzun soluklu bir iş sanırım en az 1 yıl emek vermek gerekiyor orta seviye için

bence yapabilirsiniz, tabi kulaklada alakası var, arkadaşlar var dinliyordu bi parça hiç nota mota bilmeden,bakmadan 5-10 dk ya çalıyorlar parçayı, uğraşın yaa zaten sazı aldınız kaybedecek neyiniz var, varsa boş vaktiniz :)

boş vakit mi? 2 yaşında bir oğlum var siz düşünün boş vakti ama günde 45 dk 1 saat ayırmaya çalışıyorum. dinleyip çalanlara hayranım zaten ama bende öyle birşey yok zamanla otururmu bilmem

merhaba hocam..kısa sap bağlama öneririm ben çalmak daha kolaydır onda..70 yaşında keman çalmayı öğrenen biri ile tanıştım bence öğrenmenin yaşı yoktur sonuçta virtüöz olmayacağız kendimize yetecek kadar öğreneceğiz o kadar...yetenek olsada kurs lazım hocam yetenek belli bir yere kadar onun işlenmesi lazım..bağlama zor bir enstürmandır meyvesini geç verir 5-6 kadar mesela..herşeyden önemlisi sizin çalışmanız lazım..2-3 aya kadarda iyi şeyler çıkacaktır kolay gelsin sizi..

hocam cevabınız için teşekkür ederim benim kısa sap sazım vardı ancak bulunduğum yerde 4-5 tane kurs var hepsi uzun sap anlatıyor. kısada tellere ayrı ayrı basıldığı için daha zor oluduğunu söylediler

Kesinlikle nota bilgisini basit olsa da kavramalısınız. Nota bilmeden sırf kulaktan çalmak sağlıklı değil bence(Çok yetenekli kişileri ayırırsak).Ritimleri vuruşları tavırları vs. nota bilgisi sayesinde öğrenebilirsiniz. Egzersizleri parmaklarınızı geliştirmek açısından ihmal etmeden yapmalısınız.Yani parmaklarınız biraz acıyacak:) Tabiki öğrenmeniz ve bileğinizin alışması zaman alacaktır.Ben kısa sap çalıyorum ama keşke uzun sap bağlamayla başlasaymışım diyorum.İyi çalışmalar.

tomreader2010' Alıntı:
hocam cevabınız için teşekkür ederim benim kısa sap sazım vardı ancak bulunduğum yerde 4-5 tane kurs var hepsi uzun sap anlatıyor. kısada tellere ayrı ayrı basıldığı için daha zor oluduğunu söylediler

Birini daha zordur diye ayırmak olmaz bence.Uzun sap bağlamada da tavırlar daha fazla kullanılır.

sizede teşekkür ederim bende ilk sordum notalı anlatıyorum dedi notadan kastı notaları kağıda yazmakmış arkadaşın vuruş tavır süre felan yok :=)

ulass' Alıntı:
tomreader2010' Alıntı:

Birini daha zordur diye ayırmak olmaz bence.Uzun sap bağlamada da tavırlar daha fazla kullanılır.
hocam ben azcemiyim fikrim yok bu konuda sadece bana söyleneni aktardım ve sazımı uzun sapla değiştirdim :shock:

Hocam birde kursu veren kişi çok önemlidir.Alanında uzman mı acaba? Ne bileyim benim hocam Ege Konservatuar mezunuydu ve karşıya aktaracak çok şeyi vardı.

yok hocam ancak yetenekliyse öğrenci öğretebilir yoksa yok. bir nette kitap vcd gördüm faydası olurmu acaba. ;Temel Hakkı Karahasan sanırım

Bağlama öğrenmek çok sabır ve çalışma gerektirir. bol bol alıştırma yapmalısınız. bağlama metotlarını anlatan güzel kitaplar var bence birini alıp kitaptaki alıştırmaları uygulayın. ayrıca uzun sap çalmayı tam olarak öğrendiğinizde kısa sapta çalabilirsiniz.

bol bol egzersiz hocam kurs ne kadar iyi olursa olsun siz gayret göstermediğiniz sürece olmaz o kadarda büyük bir fark yok uzun sapda olayı kavradıktan sonra diğer telli çalgılarada yabancı kalmazsınız daha sonra isterseniz kısa sapa dönüş yaparsınız...
yeni bir şeyler öğrenmek güzeldir...çocuğunuz varmış kimbilir belki ona öğretirsiniz sizde ...kolay gelsin size

hocam kolay gelsin bende başlayalı 1 buçuk ay oldu kısa sap bağlama kursuna. hocanızla bireysel konuşun isteklerinizi belirtin hocam ayrıca internette çoğu şarkının solfeji var youtube de şarkının sonuna solfej yazıp arattırınca çıkıyor hocam. hem notaları hem nasıl vurulacağını gösteriyorlar. ben öyle çalmaya başladım.
hocam klasik notaları vuruşları gösteriyor bende evden başka şarkılara ilgimi çeken şarkıları çalmayı deniyorum allaha şükür başarabildim de .
hocam önemli olan hevesin kırılmasın gerekirse hocanızı deiştirin hocam ama hevesinizi kaybetmeyin.

Bağlama kursuna ben de 2 yıl önce gitmiştim. Bizim hoca da senin dediğin gibiydi. Ben de fazla devam etmedim o yüzden. Arada bir bağlama çalasım gelirse o zamanlar öğrendiğim 8-10 türkü var. Onları çalmaya çalışıyorum.

boteakif' Alıntı:
Bağlama kursuna ben de 2 yıl önce gitmiştim. Bizim hoca da senin dediğin gibiydi. Ben de fazla devam etmedim o yüzden. Arada bir bağlama çalasım gelirse o zamanlar öğrendiğim 8-10 türkü var. Onları çalmaya çalışıyorum.
şuan saz için elimden geleni yapıp yaöğrenmek yada öğrenme isteğimi noktalamak istiyorum

Geri