Sayfada 2 jquery kullanımı

Kodla Büyü

Zizu_

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar
tek sayfada 2 kütüphane olduğu için jquery biri çalışmıyor, çakışıyor.

Nette baya arattım noConflict diye birşey buldum fakat bir türlü entegre edemedim.
Yardımcı olursanız sevinirim

hasari' Alıntı:
Birini sileceksiniz hocam. Tek kütüphane yeterli gelecektir.
Hocam farklı kütüphaneler

Örneğin 1 slider var bir de popup pencere var.
İkisini kullanamıyorum. Sadece biri çalışıyor.

Farklı kütüphanelerde sorun çıkmıyor hocam yaa. Aynı kütüphane olabilir isimleri değiştirilmiştir.

hasari' Alıntı:
Farklı kütüphanelerde sorun çıkmıyor hocam yaa. Aynı kütüphane olabilir isimleri değiştirilmiştir.

<script type="text/javascript" src="js/jquery-1.3.2.min.js"></script>
<script type="text/javascript" src="js/contact-pop.js"></script>

<script src="trans_banner/jquery-1.6.2.min.js"></script>
<script src="trans_banner/jquery.easing.1.3.min.js"></script>
<script src="trans_banner/trans-banner.min.js"></script>

Hocam üstteki popup alttaki slider, dediğinizi yaptım olmadı
Bunu nasıl düzenlersiniz peki

Bak bu ikisi aynı kütüphane birisi yeni sürüm diğeri eski.
Kod:
<script src="trans_banner/jquery-1.6.2.min.js"></script>

Eskisini silip sistemi test et bakalım düzgün çalışacak mı?
şu silinecek olan.
Kod:

yok hocam olmadı
tek tek çalışıyor hiç bir sorun yok
Ama ikisini koyduğumda çakışıyor heralde
Sizin dediğinizi de yaptım olmadı.

Ben anladım hocam mantık ikinci kütüphanedeki aynı isimdeki değişkenlerin adlarını değiştirmekmiş. Html sayfasının head tagları arasına javascript kodları ekliyoruzya burdaki $ işaretleri yerine yeni eklenen isimle (jQuery_1_8_3) değiştiriliyor.

Tabi kütüphanelerin sonuna verilen kodları eklemeyi unutmuyoruz. Sadece bir kütüphanedeki değişkenleri değiştirilmesi yeterli geleceğinden birine eklemen yeterlidir. Yazıda ikisine farklı isimlerde ekleyin diyor ama birini değiştirmek yeterli gelecektir.

Zizu_' Alıntı:
yok hocam olmadı
tek tek çalışıyor hiç bir sorun yok
Ama ikisini koyduğumda çakışıyor heralde
Sizin dediğinizi de yaptım olmadı.
..
sakıncası yoksa kodlarla birlikte sayfayı ve çalıştırmak istediğiniz şey de paylaşsanız da çözen arkadaş çalışan halini paylaşsa.

Hocam çözünce paylaşacağım burda.
Yukarıdaki linkte çözmüş aslında arkadaşın biri.
2-3 saattir kafam bulandığı için iyicene bulandı.
Çok fazla inatlaşmamak lazım aslında :)

Arkadaşlar merhaba, plusartreklam.com/dil blogunun sahibi benim. çok fazla zamanım olmadığı için bloga odaklanamadım pek ama, jquery çakışmasının resimli anlatımını yaptım basitçe. Umarım anlaşılırdır. geri bildirim yaparsanız sevinirim ;)

http://plusartreklam.com/dil/?p=157 post'a da ekledim resmi ordan resme tıklayıp orjinal boyutta bakıpinceleyebilirsiniz ;)

yeterince anlaşılır değilde daha da açıklık getireyim ;)

saygılar

bnm paylaştığım okul temalarında bir sayfada 4 5 tane jquery çalışıyor çakışmadan...
dikkat edeceğiniz tek şey kullanılan id, class isimlerinin çakışmaması.. yoksa sayfa kitlenir yada en sondaki özellik çalışır...

Aynı kütüphaneden olan birden fazla jquery plugin'ini çalıştırır ama farklı kütüphaneden olduğunda genelde çakışpır. Bu da o durumlar için yapılan çözüm. Ama tabiki mantıklı olan tüm jqurtyleri tek bi kütüphaneden çalıştırmaktır.

İki farklı Versiyon jquery kütüphanesi sistemde çakışacaktır. Eski versiyonu çağırdığın kodu kaldırırsan sıkıntı ortadan kalkar

bu sıkıntıyı linkteki postta resimli açıkladım arkadaşlar aynı zamanda yazı halide mevcut, inşallah anlaşılır durumdadır ;)

http://plusartreklam.com/dil/?p=157

aynı zamanda posta verilen yorumlardan bir tanesi de farklı bir çözümü sunmaktadır. linkte incelerseniz görebilirsiniz ;)

Saygılar

quetzalcoalt' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba, plusartreklam.com/dil blogunun sahibi benim. çok fazla zamanım olmadığı için bloga odaklanamadım pek ama, jquery çakışmasının resimli anlatımını yaptım basitçe. Umarım anlaşılırdır. geri bildirim yaparsanız sevinirim ;)

http://plusartreklam.com/dil/?p=157 post'a da ekledim resmi ordan resme tıklayıp orjinal boyutta bakıpinceleyebilirsiniz ;)

yeterince anlaşılır değilde daha da açıklık getireyim ;)

saygılar

Hocam o blog sizin miydi :) Valla tek siz bu soruna bu kadar iyi sorun sunmuşsunuz nette. Saolun

Bence mühim olan kodların başka sitelerden alınıp alınmadığı değil, mühim olan o kodların (kaliteli olan kodların) türk insanına ulaşıp ulaşmadığıdır! İngilizce yazılmış olan yeni güzel kodların nasıl yapıldığını (herbirini teker teker bizzat ben çeviriyorum) türkçeye çevirmek (ki bu da bir emektir, bunun bile saygı görmesi gerekir) tasarım ve kodlama konusunda yabancı yeni trendlerin türk coder ve designer'larına ulaştırılması, özellikle yeni başlayanlar ve çok profesyonel olmayanlar için faydalıdır. Yenilikçi olan her türlü kodu türk web dünyasına katmak güzel birşeydir.

En azından bu güzel kodları daha fazla geliştircek türk web kod ve tasarımcıları için güzel kaynaklar olur. Yargılamadan önce enine boyuna düşünürsek sevinirim.

Saygılar

Zizu_' Alıntı:
<script type="text/javascript" src="js/contact-pop.js"></script><script src="trans_banner/jquery-1.6.2.min.js"></script>
<script src="trans_banner/jquery.easing.1.3.min.js"></script>
<script src="trans_banner/trans-banner.min.js"></script>

Hocam üstteki popup alttaki slider, dediğinizi yaptım olmadı Bunu nasıl düzenlersiniz peki

Konu biraz eskimiş ama sorunu bende zaman zaman yaşadığım için sormak istedim. Yukarıda sorununuza çözüm bulabildinizmi hocam?

quetzalcoalt' Alıntı:
bu sıkıntıyı linkteki postta resimli açıkladım arkadaşlar aynı zamanda yazı halide mevcut, inşallah anlaşılır durumdadır ;)

http://plusartreklam.com/dil/?p=157

aynı zamanda posta verilen yorumlardan bir tanesi de farklı bir çözümü sunmaktadır. linkte incelerseniz görebilirsiniz ;)

Saygılar

Hocam siteniz kapanmış sanırım paylaştığınız farklı bir site yada çözüm için başka bir site linki varmı?

Geri