Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Samsun BT Rehberliği Görevi Hakkında Açıklama

Konu, 'Fatih Projesi BT Rehber Öğretmenleri' kısmında engin724 tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. engin724

  engin724 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2008
  Mesajlar:
  298
  Beğeni:
  2
  İl MEM'den az önce gelen e-postayı paylaşıyorum.

  "Bilişim Teknolojileri Rehberliği Görevi" çalışmaları bölümümüzce tamamlanmış olup, atama bölümüne incelenmesi ve Makam onayı alınması için gönderilecektir.

  Bakanlığımızca; "Bilişim Teknolojileri Rehberliği Görevi" hakkında tereddüde düşülen hususlar konusunda İllere bir açıklama gönderileceği bildirilmiştir. Bu yüzden incelenmesi ve onay alınması için atama bölümüne gönderilmesi süreci yavaşlatılmıştır. Bu sürecin 7-10 günü bulabileceği düşünülmektedir.

  "Bilişim Teknolojileri Rehberliği Görevi" Valilik Makam onayı alınana ve okul müdürlüklerine gönderilene kadar; 28/09/2012 tarihli ve 28459 sayılı yazımızla görevlendirilen "BT Formatör Öğretmenlerimiz" BT Formatör Öğretmeni olarak görevlerine devam edecekler ve ücretlerini alacaklardır.

  28/09/2012 tarihli ve 28459 sayılı yazımızdaki listede ismi olmayan, daha önce BT Formatör Öğretmenliği için başvuru yapmamış olan öğretmenlerimizden, BT Rehberliği Görevi için yeni başvuru yapmış olanlar varsa "Bilişim Teknolojileri Rehberliği Görevi" Valilik Makam onayı okullarına geldiklerinde yeni görevlerine başlayacaklardır.
   
 2. busdus

  busdus Üye

  Kayıt:
  8 Aralık 2010
  Mesajlar:
  7
  Beğeni:
  2
  Ben Erzurumda bir ortaokulda Bilişim Teknolojileri Rehber öğretmeniyim. Bizim formatörlük onayımız Ekim 1 de alındığı yetmiyormuş gibi, bir de İl Milli Eğitim Bilişim Rehberliği onayı geldikten sonra daha önceki formatörlük onayını yanlış aldıklarını açıkladı. Bu durumda 3 hafta okulda boşu boşuna sabahtan akşama kadar kalmanın yanı sıra bir de ücretimizi alamıyoruz. İller arasında bu kadar farklılık olması şaşırtıcı ve sinir bozucu. Bu duruma sebep olan herkesi Allaha havale ediyorum ve hakkımı helal etmiyorum. Bu durumdan il personeli, ilçe personeli ve okuldaki idare kadro sorumludur. İptal yazısı gönderilmediği gibi idare de bu işin peşine düşmedi. Diğer illerdeki durum nedir? Farklı illerden arkadaşlar cvp verirse çok memnun olurum.
   
 3. Effective61

  Effective61 Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2009
  Mesajlar:
  190
  Beğeni:
  0


  Bu kısım önemli.Eğer çalışma saatlerine yönelik anlaşılır net bir açıklama gelirse herkes rahatlar.
   
 4. oyungezer

  oyungezer Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.469
  Beğeni:
  29
  Hadi canım sen de.. (konuyla alakalı değil ama kusura bakma)
   
 5. karinca_52

  karinca_52 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  10.461
  Beğeni:
  201
  samsun zaten çalışma saatlerini düzenledi daha önce
   
 6. oyungezer

  oyungezer Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.469
  Beğeni:
  29
  O yazıda düzeltilmesi gereken yerler var dostum sanırım. Aklımda kalanlar şunlar:
  - 30 saat şeklinde bir hesaplama yapılmayacak. Okulun başlama ve bitiş saati göz önünde bulundurulacak.
  - Fatih projesi kapsamındaki Liseler dolmadan kendi ilköğretim okulumuzda görevlendirilemeyeceğiz.
   
 7. karinca_52

  karinca_52 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  10.461
  Beğeni:
  201

  ard arda olacak boşluk bırakılmayacak diyor Alper ..
   
 8. karinca_52

  karinca_52 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  10.461
  Beğeni:
  201
  İlgi yazı ekinde gönderilen Bakanlığımız yazısına göre “BT Formatör Öğretmenlik” uygulaması ve çalışma esasları tamamen kaldırılmıştır. İlimizde şuan itibariyle BT Formatör Öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler “BT Rehber Öğretmenlik Görevi” onayı alınana ve İlçe MEM’ lere gönderilene kadar BT Formatör Öğretmen olarak devam edecek ve ücretlerini alacaklardır. BT Rehber Öğretmenlik Görevi onayı geldikten sonra BT Rehber Öğretmenlik Görevi isteğinde bulunan ve şartları uygun bulunan öğretmenlerin BT Formatör Öğretmenlik Görevi kalkarak yeni onaya göre BT Rehber Öğretmen olarak devam edeceklerdir.

  · BT Rehber Öğretmenlik Görevi isteğe bağlı olarak yapılmaktadır. Bakanlığımız ilgi yazısından da anlaşılacağı üzere resen veya zorunlu olarak görevlendirme yapılmayacaktır.

  · Daha önce BT Formatör Öğretmen olarak görevlendirilen ve halihazırda bu görevi yapan öğretmenler istemeleri ve şartları uygun olmaları halinde BT Rehber Öğretmen olarak görevlendirilebilecektir. Görev istemeyenlerin BT Formatör Öğretmenlik onayı, BT Rehber Öğretmenlik onayı ile iptal edilecek ve o tarihten sonra okulunda normal kendi branşındaki öğretmen olarak görevlerine devam edeceklerdir.

  · Görev talep etmeyen bilgisayar öğretmeni okulunda kaç saat bilgisayar dersi varsa sadece ona girecek, BT Rehber Öğretmenlik Görevi verilmeyecek, eğer maaş karşılığını okulunda doldurmuyorsa ilgili mevzuata göre hareket edilecektir.

  · Görev talep eden öğretmenin öncelikle kendi okulunda BT sınıfı olması, Fatih projesi olması vb. şartlara göre BT Rehber Öğretmenlik yapıp yapamayacağına bakılacak, eğer kendi okulu için görevlendirme yapılabiliyorsa ve kişi sadece kendi okulunu istiyorsa kendi okuluna teklif edilecektir.

  · Kişinin kendi okulu görevlendirme için uygun değilse ve görev istiyorsa görev istediği okullara bakılacak, görev istediği okullarda Fatih projesi okulu varsa kaçıncı sırada olursa olsun istediği Fatih projesi okulu boş ise o öğretmen fatih projesi okuluna verilebilecektir. Fatih projesi okulu yerleştirme imkanı varsa yerleştirme yapılacak, boş bırakılmamaya çalışılacak, diğer okullara göre öncelik verilecek, fakat resen veya istek dışı işlem Fatih Projesi okulları için de yapılmayacaktır.

  · Kadrosunun dışında başka okulu isteyen öğretmenlerde, görevlendirme öncelikle boş olan Fatih Projesi okuluna yapılacak, öncelik bilişim teknolojileri öğretmenlerine verilecektir.

  · Norm fazlası, kendi okulunda dersi olmayan, kendi okulunda bt sınıfı olmayan, bilgisayar öğretmenlerinden görev talep edenler eğer bütün görevlendirme yerleştirmesinden sonra boşta kalıyorsa, diğer branş öğretmenlerinden 180 BT Formatör Öğretmenlik belgesi olan öğretmenlerden okul talep edenler varsa (kadrosu bu okulda, kendi okulunda da olabilir), bu norm fazlası, kendi okulunda dersi olmayan, görev talep eden bilgisayar öğretmeni öncelikli olarak BT Formatör Öğretmenlik belgesi olan öğretmenin bulunduğu okula teklif edilecek, norm fazlası öğretmene öncelik verilecektir. Bu işlem yapılınca boşta kalan BT Formatör Öğretmenlik Belgesine sahip diğer branş öğretmenine BT Rehberlik Görevi verilmeyebilecek, bu öğretmen kendi okulunda sadece kendi alanında /branşında derse girecektir.

  · Kendi okulunda bilgisayar sınıfı olmayan, fatih projesi okulu olmayan; bilgisayar öğretmeni - boş okul kalması durumunda 180 saatlik belgesi olan öğretmen- öncelikle kendi kadrosunun bulunduğu okulda (norm fazlası olsa bile) öncelikle kendi okulunda kaç saat branşında ders varsa onlara girecek, bu girdiği ders saati sayısı (Örnek 18) 30 ders saatinden çıkarılacak (30-18) kalan saat kadar(12 saat) kadrosunun dışındaki diğer okulda BT Rehber Öğretmenlik Görevi yapılacaktır.

  · BT Rehber Öğretmenlik Görevi de bir ders gibi düşünülecek , rehberlik görevi olduğu saatlerde sınıfa herhangi bir ders için girmeyecek veya ders görevi yapmayacak, BT Rehberlik görevi olduğu saatlerde öğretmenlere bt rehberliği yapacak, bilgisayar sınıfı boşsa bilgisayar sınıfı ile ilgilenecek, açık tutacaktır. Sadece kendi alanında, branşında kaç saat dersi varsa o saatinde sınıfa girerek kendi alanındaki dersini verecektir.

  · Öğretmen kendi kadrosunun bulunduğu okul/kurumda dışında bir yer istiyorsa ve okul/kurum müdürlüğü uygun görmüşse o branşta aksama, dersin boş geçmesi, ücret karşılığı ders verilmesi vb. olmayacaktır. Bu durum ilgili kurumun/okulun sorumluluğundadır.

  · BT Rehber Öğretmenliği Görevi; okul müdürlüklerince haftalık ders saati çizelgesine bir dersmiş gibi dağıtımı yapılacak, haftalık ders dağıtım çizelgesine okul müdürlüklerince dağıtım yapılırken ; BT Rehberlik Görevi olan saatler mümkün olduğunca dağınık olmayacak, daha derli toplu olacak, birinci saate bir rehberlik görevi, 6. Saate bir rehberlik görevi verilerek öğretmenin okulda tutulma yoluna gidilmeyecek, diğer ders branşlarına nasıl adaletli dağıtım yapılıyorsa BT Rehberlik Görevine de o şekilde dağıtım yapılacak, mümkün olduğunca en az 2(iki) BT Rehberlik Görevi saati blok olarak arda arda verilerek bir araya getirilip, BT Rehberlik saatinden verim alınmaya gayret gösterilecektir.

  · BT Rehberlik Görevi / BT Rehberlik Görevi için görevlendirilen öğretmen için; okulun fiziki şartları ışığında mümkünse çok küçük de olsa BİR BT REHBERLİK ODASI tahsis edilecek, öğretmen-öğrenciler-idareciler BT alanında çeşitli sorunları ile başvuru yapacakları kişinin, odanın, mekanın neresi olacağını bileceklerdir. Ayrı bir oda mekan tahsis edilmesi şartlar dahilinde el vermiyorsa, o da el vermiyorsa müdür yardımcılarının bulunduğu odalarda bir bölüm-masa tahsis edilebilir, okulun diğer kütüphane vb. odalarının içine ayrı bir bölüm olarak tahsisi yapılabilir, bu ihtiyacın giderilmesi için okul müdürlükleri gerekli çalışmayı öğretmenin çalışma şartları, sağlık ve performansı açısından da düşünerek sağlayabilirler. Gerekli olan bilgisayar, yazıcı vb. araç gereç de öğretmenin verimli çalışması açısından sağlanmalıdır.

  · Görevlendirilen öğretmenin branşında kendi okulunda başka bir öğretmene(birden fazla aynı branş öğretmeni olan okullarda diğer aynı branş öğretmenine) ücret karşılığı o ders fazladan verilmeyecek, yerine ücretli, kadrolu öğretmen görevlendirilmeyecektir. Bu durumda dersi çok olan öğretmen BT Rehberlik Görevi için teklif edilmeyebilecektir. Dersi çok olan öğretmen (25 saatin üzerinde sırf BT Rehberlik Görevi de alıp 30 saate tamamlamak ve 18 saat ücret alması için görevlendirmesi teklif edilmeyebilecek, onun yerine o okulda dışardan daha çok BT Rehberlik görevi yapabilecek, o okul için BT Rehberlik görevi açısından verimli olabilecek, şartları daha uygun, dersi daha az öğretmenin görevlendirmesi daha uygun olacaktır. Diğer yandan; okulunda kendi branşında dersi olup da o derse girmemek için 30 saat BT Rehberlik dersi alma yolunda da uygulama yapılmayacak, öğretmenin kendi branşında ders girmemesi veya kendi branşında dersi olmasına rağmen daha az kendi dersine girerek daha fazla BT Rehberlik görevi yapılması yoluyla o öğretmenlerin kendi derslerine girmemesinin yolu açılmayacak.

  · Görevlendirmelerde FATİH Projesi okulu olsa bile mutlaka öğretmenin görüşü alınarak hareket edilecek, resen görevlendirme teklifleri yapılmayacak, ilgili öğretmenlere durumun izah edilmesi neticesinde o okul için görev talep eder, dilekçe verirse görevlendirme yapılacaktır. Görevlendirme talep eden öğretmenin şartları ve durumu, görevlendirme yapılacak okul, BT Rehberliği Görevi verimi, faydası düşünülerek uygunsa, o öğretmene görev verilmeye çalışılacak.

  · Öncelikle İlçe içerisinde yerleştirme yapılacak, farklı ilçeleri istemiş olan öğretmenlerden Büyükşehir sınırları içindeki ilçede görev yapan öğretmen diğer Büyükşehir sınırları içindeki ilçeyi isteyebilecek, Büyükşehir sınırları dışında görev yapan öğretmenler diğer ilçelere görevlendirilmeyeceklerdir. Büyükşehir sınırları içindeki başka ilçeleri isteyen , kendi ilçesine de yerleşemeyen öğretmenlerin Büyükşehir sınırları içindeki diğer ilçelere yerleştirmesini Müdürlüğümüz yapacaktır. Büyükşehir sınırları dışında görev yapan öğretmenlerin diğer ilçeler arası görevlendirme teklifleri yapılmayacaktır.

  · Tercih durumunda öncelik bilişim teknolojileri (bilgisayar öğretmenleri) öğretmenlerine verilecektir.

  · İkili öğretim yapan okullarda sabah grubuna ayrı öğle grubuna ayrı öğretmen teklif edilebilecektir. Okulda sadece bir öğretmen varsa, kendi branş dersleri hangi öğretim döneminde, grubunda ise o öğretim dönemi için teklif edilecektir. Yani öğretmenin kendi branş dersleri sabah grubunda ise BT Rehberlik İçinde sabah grubu teklifi yapılacaktır. Öğle grubunu tercih eden dışardan veya okuldan kimse varsa teklif edilebilecek, yoksa o okulun öğle grubu boş kalacaktır. Sabah görevlendirilen öğretmen sadece sabah grubu için görev yapacak, öğle grubunda ayrıca da görev yapmayacaktır.

  · Bilgisayar Öğretmeni dışındaki öğretmenlerden istenecek 180 Saatlik BT Formatör Öğretmenlik Belgesi tek belge ve belgede mutlaka BT Formatör Öğretmenlik Kursu yazacaktır.

  · Yerleştirmeler İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerince yapılacak, birden fazla öğretmen aynı okul için teklif edilmeyecek, sadece büyükşehir sınırları içerisinde görev yapan öğretmenlerden kendi ilçesine yerleşemeyen ve diğer büyükşehir ilçelerini isteyen öğretmenlerin yerleştirmesini Müdürlüğümüz yapacaktır.  Yukarıdaki açıklamalar Bakanlıktan telefonla alınan bilgiler ve sorduğumuz sorular üzerine verilen cevaplara göre çıkarılmıştır. BT Rehberlik Görevinden azami ölçüde verim alınması açısından yukarıdaki hususlara dikkat edilmesi önem arz etmektedir.

  Samsun İl Millî Eğitim Müdürlüğü

  Bilişim ve Sınav Hizmetleri
   
 9. engin724

  engin724 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2008
  Mesajlar:
  298
  Beğeni:
  2
  Hep beraber göreceğiz. Engin demişti dersin :)
  Yakında oyun oynamak için bile linux kurman gerekecek haberin olsun --> http://www.chip.com.tr/haber/windows-8- ... 36726.html
   
 10. ogasbes

  ogasbes Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  164
  Beğeni:
  1
  vay be memleketimde çalışan arkadaşlarım engin murat alper en azından siz böyle bir açıklama getirdikleri için şanslısınız. bizde hiçbir ses seda yok iki gündür okulu boşuna bekliyorum büyük ihtimalle. inşallah bizde de bir açıklama getirirler bugün ama buranın antep olduğunu hatırlayınca ona da ihtimal veremiyorum maalesef...
   
 11. karinca_52

  karinca_52 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  10.461
  Beğeni:
  201
  eğer yazı gelmediyse boşuna bekleme onayın alındığı günden itibaren ek ders verirler
   
 12. realxtraz

  realxtraz Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  130
  Beğeni:
  1
  Bakanlıktan gelecek o yazı Samsun'un 30 saati baz alan uygulamasını iptal ettirecek gibi duruyor.
   
 13. akan

  akan Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Mart 2008
  Mesajlar:
  260
  Beğeni:
  0
  UMUYORUM ÖYLE OLMAZ ZATEN MÜDÜRLE PAPAZ OLDUK
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal