Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Samsun’ da Öğretmen ve Öğrenciler Yerli Yazılım Kullanacak

Konu, 'Pardus İşletim Sistemi' kısmında karinca_52 tarafından paylaşıldı.


Etiketler:
 1. karinca_52

  karinca_52 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  10.512
  Beğeni:
  214
  Samsun’ da İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Yerli Yazılım Atağı

  Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmayla Samsun’daki okullarda yer alan akıllı tahtalarda ulusal işletim sistemi Pardus yazılımı kullanılacak.

  Yerli işletim sistemi Pardus’ un il genelinde eğitim alanında kullanılan akıllı tahta ve tabletlere kurularak milli ve yerli yazılım kullanım oranının artırılması hedefleniyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, başlattıkları çalışmayla birlikte Samsun’ da okullarda yerli ve milli yazılım kapsamında geliştirilen uygulamalar ile pardus işletim sistemini kullanmayı hedeflediklerini söyledi.

  Hem Güvenlik, Hem Tasarruf

  Pardus işletim sisteminin kullanılmasının, ülke güvenliği noktasında da büyük bir önem arz ettiğini belirten Coşkun Esen, “Geliştirilmiş yerli işletim sistemin pardusun siber güvenlik açısından çok daha iyi bir savunma sisteminin olduğu biliniyor. Ayrıca yerli yazılımla ülkemiz genelinde her yıl ödenmek zorunda olunan lisans ve hizmet ücretinin de önüne geçmek için ciddi bir adım atmış olacağız” dedi.

  Öğrencilerin Dersleri Daha Eğlenceli Geçecek

  Esen açıklamalarının devamında “kullanıcı dostu birçok özellik içeren geliştirilmiş yerli işletim sistemi Pardus ara yüzünün, derslerin çok daha faydalı, eğitici ve eğlendirici geçmesine büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Zaten kodlama, müfredata alınmasından sonra önümüzdeki dönemde ülkemizin uluslararası düzeyde yerini belirleyecek en önemli alanlardan birisi haline geldi. Bu doğrultuda kodlama ve yazılım konusunda tüm ülkeye örnek olabilecek KODLASAM projesini hayata geçirmiştik. Projeyle öğrencilerimize oyun oynamayı yasaklamak yerine, çocuklarımıza kendi oyununu yazmaya yönlendiriyoruz. Projemiz başarıyla devam ediyor” dedi.

  Akıllı Tahtalarında Pardus Kullanımı Artacak

  Samsun genelinde okullardaki sınıflarda toplam 7 bin 935 adet etkileşimli akıllı tahta bulunduğunu belirten Esen, etkileşimli tahtalarımızın büyük bir kısmında pardus işletim sistemi kurulu. Geri kalan kısmında hem Windows işletim sistemi hem de yine pardus işletim sistemi mevcut. Yürüttüğümüz bu çalışmayla Windows işletim sistemini devre dışı bırakarak, sadece yerli ve milli yazılımımız olan Pardus’ u kullanmayı amaçlıyoruz. Pardus’ un zaten Tübitak bünyesinde geliştirilen “Etkileşimli Tahta Arayüzü” bulunuyor ve bu da kullanım kolaylığı sağlıyor. Bir çok öğretmenimiz kullanım sıkıntısı yaşamıyor ve yaşamayacak. Yine de biz kendilerini geliştirilmeleri ve etkin kullanmaları adına Samsun Akademi kapsamında öğretimlerimiz için pardus kullanımı ile ilgili kurslar açacağız” açıklamalarında bulundu.

  Gerçekleştirilen bu çalışmalarla ABD menşeli Microsoft Windows yazılımının kullanılmasının önüne geçilerek, hem ekonomik anlamda hem güvenlik anlamında hem de ülkemizin yerli ve milli yazılım konusunda gelişmesi sağlanacak. Pardus’ un açık kaynak kodlu olması da öğrencilerin bu yazılımı geliştirerek dünya çapında bir yazılım oluşturabileceği de ön plana çıkıyor.


  http://samsun.meb.gov.tr/www/samsun-da-ogretmen-ve-ogrenciler-yerli-yazilim-kullanacak/icerik/1406#
   
  GlrCndk, marcel, asusv ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 2. aakcakaza

  aakcakaza Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.467
  Beğeni:
  36
  Başarabilirlerse tebrikler! İşin pardus eğitimini verme kısmı sıkıntlı olabilir.
   
 3. atalayarslan

  atalayarslan Site Gezgini

  Kayıt:
  28 Eylül 2017
  Mesajlar:
  55
  Beğeni:
  25
  Çok kolay olmayacağını düşünüyorum ama bir yerden başlamak gerektiğine de inanıyorum. Hocamın dediği gibi başarabilirlerse tebrikler.

  Biz akıllı tahtayı ve ebayı bile kullandıramıyorken insanlara, PARDUS biraz daha zor gelecektir diye düşünmeden edemiyorum.

  Hadi bakalım hayırlısı...
   
 4. eduran

  eduran Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  137
  Beğeni:
  16
  Tebrikler
   
 5. osghe23

  osghe23 Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2012
  Mesajlar:
  206
  Beğeni:
  1
  Hocam ben Samsun'da çalışıyorum, seminer haftası ilde toplantı yapıldı ve okulların açıldığı gün tüm okullara ETAP PARDUS kurulmuş oldu. Dünya varmış diyorum, o kadar zevkli ve sorunsuz ki. Dilerim hızla tüm Türkiye Pardus'e geçer. Öğretmenler ve öğrenciler başlangıçta çok yadırgadılar ama şimdi alıştılar ve kendi kişisel bilgisayarlarını da Pardus'e geçirmek için benden yardım istiyorlar.
  Elbette bazı uygulamalarda uyumsuzluk oluyor, Z kitaplar açılmıyor ama bunu da yayınevleri çözeceklerdir.
  Antalya ekibine burdan teşekkürlerimizi sunuyoruz. Çok güzel bir imaj yapmışlar. Allah razı olsun.
  İmaj indirmek isteyen;
  http://www.samsunfatihprojesi.com/etap.html
  linkinden ulaşabilir.
   
  posteki bunu beğendi.
 6. selefA

  selefA Üye

  Kayıt:
  7 Aralık 2009
  Mesajlar:
  12
  Beğeni:
  0
  Ben de Samsun da çalışıyorum, ilk başta biz de çok zor olacak diye düşündük ama özellikle 5 dakikada biten format işlemi, çok kullanışlı arayüz işimizi çok kolaylaştırdı. Dokunmatik ve bazı uyum sorunları dışında bir hafta da bütün öğretmenler çok rahat bir şekilde kullanmaya başladılar ki düşünüldüğü gibi uzun bir eğitime de ihtiyaç olmadı. Sadece Samsun ve bazı illerde değil Türkiye geneline yayılması gerektiğini düşündüğüm güzel çalışma.
   
 7. barthez

  barthez Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  16 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.144
  Beğeni:
  2
  Ben yaptım oldu olmaz inandıracaksın, alt yapı oluşturacaksın, uygulanabilirlik eğitimi vereceksin... Başarılar, yolunuz açık olsun.
   
  Son düzenleme: 2 Ekim 2018
 8. formator_55

  formator_55 Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2009
  Mesajlar:
  199
  Beğeni:
  5
  Antalya manavgat ta 3 yıldır pardus kullanıyoruz . Başta zor gelen her şey zamanla kolaylaşıyor . Öğretmenler alıştı . bilisim ogretmenleri olarak once bizlerin inanması gerek ...
   
 9. dokmeefrail

  dokmeefrail Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  14 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.622
  Beğeni:
  83
  Console olayına girmezseniz zor bir yanı yok aslında öğretmenin. Ev klasörü var kişisel dosyalarını orada tutacaklar. Bir kaç ayar kullanıcı işlemleri ofis programları depo kullanımı.
   
 10. eemree

  eemree Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  29 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.192
  Beğeni:
  59
  keşke bu kadar lisans alınmadan yapsalardı.
  cracklı Pardus ücretsiz indir
  bunu buraya yazıyım da mutlaka arayan çıkar Google siteyi indexleyince kolay bulsunlar.
   
 11. sertokus

  sertokus Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.064
  Beğeni:
  182
  Samsunla alakalı çok güzel şeyler duyuyorum. Türkiye zeka oyunlarından beri ilgimi çekiyor Samsun
   
 12. ThatBeatsAll

  ThatBeatsAll Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  12 Ekim 2007
  Mesajlar:
  617
  Beğeni:
  62
  Tabletlere de denmiş haberde. Nasıl olacak o iş?
   
 13. Enddlesss

  Enddlesss Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Ekim 2015
  Mesajlar:
  554
  Beğeni:
  39
  Pardus yerli mi?
  Çekirdek linux değil mi?
   
 14. kaya23

  kaya23 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2010
  Mesajlar:
  277
  Beğeni:
  121
  Benim anlamadığım bir konu var. Bu tahtaların hepsi yeni mi kuruldu? Yoksa daha önceden kurulmuş faz 1 ve faz 2 tahtalar mı? Eğer öyleyse bu tahtalar için microsoftla vestel lisans anlaşması yapmamışlar mıydı? Bakanlık ihaleyi verirken vestele lisanslar için para vermemiş miydi?Açık lisans yazılım kullanmak ve buna özendirmek güzel bir düşünce.Devletin kasasından çıkmayacak her kuruş çok değerli. Ancak bu tahtalar için lisans ücreti ödenmişse ,bu dolar yakma eylemi gibi bir şey olmuyor mu? Pardus Türkiye'nin yerli Linux sürümüdür. Etkileşimli tahtalara özel bir işletim sistemi geliştirilmesi projesi de çok iyi düşünülmüş bir adımdır. Bunun için emek veren arkadaşlarımızın çalışmaları da çok kıymetlidir. Ancak bunu yaparken yerlilik ve millilik gibi kavramlar kullanılarak ülke gündemine paralel gündem oluşturma ve göze girme gibi bir şey hissediyorum.Pardus'a yerli ve milli işletim sistemi imajı oluşturmak açık kaynak lisans GPL fikrine saygısızlık olmuyor mu?
   
  manyakkedi ve ThatBeatsAll bunu beğendi.
 15. exelsior

  exelsior Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  790
  Beğeni:
  294
  Tam yazacaktım gerek kalmadı, sağol dostum. Çok güzel ifade etmişsin.

  Arada taşra teşkilatlarından böyle atak, depar vs gelir de destekli mi desteksiz mi gelir orası muamma. Burda güzel iş çıkaran birileri var ise etap pardus imajını oluşturan ekipdir, onlara teşekkürler. Gerisi ise hikaye, şirin görünme, terfi alma, göze girme, yerli yerli diyerek koltuğu sağlamlaştırma vs çook daha farklı yerlere gider.

  İşin başı, yani ihaleleri veren bakanlık ne diyor, böyle bir çabalama var mı fatih projesi için. Kraldan çok kralcı olmalı mı?

  Ha bir de hala şu F klavye-Q klavye konusunda bir depar atak göremedim. Uygulamada ne oldu o iş?

  Lafın kısası bakanlık tarafından bir eylem görmeden bu fikir güzel ve destekenebilir ama amaç siyasi kokuyor.

  Not: Farkındaysanız bu eleştiri etap pardus kullanımıyla alakalı değildir aksine kullanımını desteklemektedir. Cevap yazmadan önce umarım son satıra kadar okunur.
   
  ThatBeatsAll ve kaya23 bunu beğendi.
 16. elrond

  elrond Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.661
  Beğeni:
  112
  Antalya il olarak manavgattan sonra taşın altına elini koydu ve resmi yazıyla 28 Eylül tarih son olmakla beraber tüm il Pardusa göçtü. Akıllı telefon ilk çıktığında nasıl millete tuhaf gelip, sonraları çözdüyse insanlar, Pardusta öyle olacaktır. Etap çok güzel düşünülmüş bir projedir. Özellikle flash bellekle otomatik açılması atak gibi, üstüne ebayla entegre çalışarak tahta flashla açıldığında eba linkine tıkladığınızda ebaya hiçbir şifre girmeden girilmesi öğretmenler için çok büyük kolaylıktır. Artık öğrenciler öğretmenlerin mebbis bilgilerini göremeyecekler. Yayın evlerinin çalışmayan Z kitapları bildirildiğinde artık onlar da Pardus uyumlu çıkartmaya başladılar. Kısacası bir öğretmenin okul içi tüm ihtiyaçlarını karşılayan bir projedir.windowsa gerek yok artık. Süreç sıkıntılı olacaktır. Ama başta TÜBİTAK ekibi olmak üzere, Manavgat yetkilileri Ramazan bey, Hayrettin bey ve Antalya il sorumlusu Eşref Bey sayesinde bu süreci çok daha hafif atlatıyoruz... Sürekli sorunların çözümüne yönelik doküman ve video çekilerek paylaşılıyor... Çok yazdım.... İyi çalışmalar dilerim
   
  kaya23 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal