Robotik mahalli hizmetiçi ilçe reddetmiş

Kodla Büyü

muratci

Aktif Üye
Ümraniye de gorev yapıyorum. Istanbul Üsküdar capitol ortaokulunda duzenlenecek robotik hizmetiçi eğitim kursuna başvurdum. Okul otomatik onayindan sonra "Il Eğitim Müd.nün 26.04.2016 tarihli ve 4664434 sayılı yazılarına istinaden reddedildi." gerekçesiyle ilçe tarafından reddedilmiş.
Reddeden ilçe sefiyle görüştüm. Başka ilcelerde hizmet ici egitime gitmek isteyenler bu yaziyla reddediliyormus. İstanbul mem i aradım. Başka ilçelerden hizmetiçi eğitim alanlara sertifika girilemiyormus. Sistemsel sorun varmis. Mebbis deki secim hatasinin da giderilmesi gerekiyormus. Yalnızca kendi ilçesi seçilebilmesi gerekiyormuş. Kesinlikle gorev yapilan ilcedeki hizmetiçi eğitimlere başvurmak gerekiyormuş. Neden egitimi almak istediğimi sordu. Daha sonra böyle kurslardan pek birşey ogrenilemiyor tarzında açıklamalar yaptı.
Daha önce böyle bir durumla karşılaşan var mı?

Hocam bugüne kadar başvurup da katildigim kurs oranı %10. o veya bu sebeple çok red gördüm. Sizinki de bir şekilde red olmuş. Zaten katılımcı sayısından dolayı da elerler. Geçmiş olsun.

Teşekkürler, bende daha onceleri çok başvurdum. 15 senelik öğretmenim kendi isteğimle başvurduğum hiçbir eğitime katılamadım. Ancak bu sebepten ilcenin reddetmesi ve il milli Eğitimin konunun takibini bırakayım diye bahaneler öne sürmesi sinirimi bozdu.
Bende ilçemizde açılan ve talep edilmeyen bütün eğitimlere basvurmaya ayrıca reddin gerekçesini ilçeden yazili talep etmeye karar verdim. Verecekleri cevaba göre sistemde bir acik varsa belgeleriyle il milli eğitime dilekçe vereceğim.
Yolluk alip il dışında hizmetiçi egitimlere katilanlar varken, 3-5 durak ötedeki okula farklı ilce bahanesi öne sürülmesi ve sistemde böyle bir bilgilendirmenin olmaması çok saibeli geldi.

Neden egitimi almak istediğimi sordu. Daha sonra böyle kurslardan pek birşey ogrenilemiyor tarzında açıklamalar yaptı.
En çok buna bayıldım hocam, ironinin zirvesi olmuş:) Memur arkadaş hizmet içine bakıyor ve organize ettiği eğitimlerin niteliksiz olduğunu söyleyerek öğretmeni soğutmak istiyor. Öte yandan "neden bu eğitimi almak istiyorsunuz?" sorunu da ilginç:) Adı üstünde değil mi yahu - hizmetiçi eğitim-, kurumum benim mesleki/kişisel gelişimimi desteklemek durumunda... Hatta bunu yapması için ayrıca çaba sarf etmeli, öğretmeni ittirmeli böyle eğitimlerin içine. Öğretmen (yani siz hocam) isteklisiniz, komşu ilçeye hiçbir iltimas olmaksızın gitmeye, değerli okul sonrası vaktinizi ayırmaya da hazırsınız, üstelik eğitim sonunda çocuklara bunu öğretecek belki de kocaman hayal güçlü dünyayı değiştirme potansiyellerini ortaya çıkaracaksınız... Yazık benim ülkeme... Yazım benim yeni bakanım Ziya hocama... Komple beyinlerin değişmesi lazım!
İşin bir başka komik yanı da, kendisi de bir bilişim sistemi olan mebbis üzerinden başka ilçe öğretmenine kurs atanamıyor oluşu. Ufff, hepimiz dükkanları kapatıp gidelim, boş bir adaya yerleşip medeniyeti yeniden baştan tekerlekten itibaren kuralım bence:))

Eğitimin kısıtlamalar kısmında il/ilçe bilgisi varsa, o eğitime başvuramazsınız. MEB mahalli hizmetiçilerin mümkün olduğunca yolluk ödenmeyecek şekilde açılmasını istiyor. Bu nedenle eğitimlerin şartlar kısmında eskiden şu ilçede çalışan personel şeklinde yazardı, şimdi de kısıtlamalar kısmında il/ilçe bilgisi bulunuyor. Muhtemelen de sistem bunu göz önüne alarak kısıtlamaya da gidiyordur.
Kısaca başka ilçenin hizmetiçi eğitimine katılmamanız tamamen yolluk/yevmiye ödenmesi gerektiğinden.

Eğitimin kısıtlamalar kısmında il/ilçe bilgisi varsa, o eğitime başvuramazsınız. MEB mahalli hizmetiçilerin mümkün olduğunca yolluk ödenmeyecek şekilde açılmasını istiyor. Bu nedenle eğitimlerin şartlar kısmında eskiden şu ilçede çalışan personel şeklinde yazardı, şimdi de kısıtlamalar kısmında il/ilçe bilgisi bulunuyor. Muhtemelen de sistem bunu göz önüne alarak kısıtlamaya da gidiyordur.
Kısaca başka ilçenin hizmetiçi eğitimine katılmamanız tamamen yolluk/yevmiye ödenmesi gerektiğinden.
O zaman İlçe Milli Eğitimler de bunun tedbirin almalı.. Katılımcılara yolluk ödenmek masraflıysa eğitici o ilçeye gelsin masraf baya bir oranda düşer değil mi Yakup Hocam? Sonuçta bu @muratci arkadaşın da eğitim almaya hakkı var..

En çok buna bayıldım hocam, ironinin zirvesi olmuş:) Memur arkadaş hizmet içine bakıyor ve organize ettiği eğitimlerin niteliksiz olduğunu söyleyerek öğretmeni soğutmak istiyor. Öte yandan "neden bu eğitimi almak istiyorsunuz?" sorunu da ilginç:) Adı üstünde değil mi yahu - hizmetiçi eğitim-, kurumum benim mesleki/kişisel gelişimimi desteklemek durumunda... Hatta bunu yapması için ayrıca çaba sarf etmeli, öğretmeni ittirmeli böyle eğitimlerin içine. Öğretmen (yani siz hocam) isteklisiniz, komşu ilçeye hiçbir iltimas olmaksızın gitmeye, değerli okul sonrası vaktinizi ayırmaya da hazırsınız, üstelik eğitim sonunda çocuklara bunu öğretecek belki de kocaman hayal güçlü dünyayı değiştirme potansiyellerini ortaya çıkaracaksınız... Yazık benim ülkeme... Yazım benim yeni bakanım Ziya hocama... Komple beyinlerin değişmesi lazım!
İşin bir başka komik yanı da, kendisi de bir bilişim sistemi olan mebbis üzerinden başka ilçe öğretmenine kurs atanamıyor oluşu. Ufff, hepimiz dükkanları kapatıp gidelim, boş bir adaya yerleşip medeniyeti yeniden baştan tekerlekten itibaren kuralım bence:))
Çok güzel tarif etmişsiniz durumu, benim niyetim cidden kursa katılmak ve birşeyler öğrenmek. Ancak bu sistemi yoneten kisilerin tavrı hadi canim sende modunda. Bu sömestr tatilini tamamen robotik Arduino scratch vb işlere ayırdım. 10 gündür sabah 5 te yatiyorum. Elektronik siparişleri için kargo firmasının kapıyı çalmasıyla oglen uyanıyorum.
Artik sistemi test etmek için mecburen ilçemde acilan drama, yaşam koçluğu vb kurslara başvuru yapicam bakalım.

O zaman İlçe Milli Eğitimler de bunun tedbirin almalı.. Katılımcılara yolluk ödenmek masraflıysa eğitici o ilçeye gelsin masraf baya bir oranda düşer değil mi Yakup Hocam? Sonuçta bu @muratci arkadaşın da eğitim almaya hakkı var..
Aynen, bu durumu da telefonda dile getirdim. İlçemde bu eğitimin olmadığını başka bir robotik kursunun ataşehir de açıldığını ona da başvurduğumu söyledim. Onun da reddedilecegini söyledi.

Kurslarda herhangi bir kısıtlama görmedim. Baska sebepleri dile getiremedikleri için bu tür bahaneler ürettiklerini dusunuyorum. Konuşmada gerekçeye sirtini dayayamadan ikna cabasi bu işlemin keyfi olduğunu anlamami sağladı. Eger kursun öğretmeni zamani gelince ricamı geri çevirmez ve benimle kursiyer listesini paylaşırsa muhtemelen Üsküdar disindan hatta il dışından kişilere rastlayacagimi sanıyorum.

bV6Q3V.png

Herhangi bir kısıtlama görmüyorum

Hocam zaten 20 kişi alınacak. 84 kişi başvurmuş. 64 kişi red edilecek. Sonuçta o veya bu bahane de olsa çoğunluk katılamayacak. Siz kabul edilseniz red edilen başkaları bu şekilde düşünecek.
Tavsiye: arduino bilen ve kurs veren bir öğretmen ile irtibata geçip istekli öğretmenlerden oluşan bir grup kurun ve uygun bir okulda halk eğitim bünyesinde kurs açın. Emin olun hizmetiçi kursundan çok daha faydalı olacaktır.

Geri