Robot Kulübü Egzersiz Planı

Kodla Büyü
Evet arkadaşlar açabilirsiniz, lisede olmanıza gerek yok, okulunuzda robot kulübü açtırın, ben bu sene yaptırdım, hatta müdür hocam sana egzersiz açalım dediler, bu arada silivrideyim ben, sonradan ben açmadım biraz evrak işleri ile uğraşmayı sevmem , şuan hayrıma öğle araları çalışıyoruz, çok da güzel gidiyor ama bunu egzersize dönüştürebilirsiniz sorun çıkartmazlar okadar da değil :)) kolay gelsin sizlere...

eftelya-su' Alıntı:
Peki sergilerden başka katılabileceğimiz bilim fuarları var mı? Çocukların ufkunu açabilmek amacıyla

sergi için değil hocam bu meb in robot yarışması için egzersiz..

robot.meb.gov.tr/

internetten araştırırsanız. ODDÜ, İTÜ,SKARYAüni v.s. düzenlenen robot yarışmaları var onlarada katılabilirsiniz....

TÜBİTAK sergisi için ders ücreti alamazsınız eger bu egzersizi açarsanız...

ama yarışmaya kesinlikle katılmanız gerekir....

fikretc hocamın egzersizi benim yayınladıgımdan daha rahat bencede benimki biraz yarışma amaçlı....

Öncelikle tebrik ederim hocam
Küçükte olsa ben de bir yerden başlamak istiyorum.
bir hocamız planında o-bot ile ders anlatımı gerçekleştirmiş. şu an 500 tl civarında. bu egzersizden gelen para ile telafi edilebilir kanaatindeyim.
robot.meb.gov.tr yi araştırdım çizgi izleyen robot deniyor burada herhangi bir robot kiti sınırlaması yok sanırım.
o-robot ile egzersiz açıp 11.robot yarışmasına o-bot ile katılabilir miyiz?

Okulda robot atölyesi için hazırladığım bir plan var ama haftada iki saat olacak şekilde yıllık plan hazırladım. Programda arduino, mblok ve rasperry pi var tabi öncesinde algoritma anlatıyorum. isterseniz böyle bişey paylaşabilirim.

ortaokulda yapan arkadaşlar şu işi bir step by step anlatsalar veya ne yapılır ,nereye başvurulur ,yarışmalara nası katılınırla ilgili bir döküman hazırlayabilirlerse daha iyi olurdu.

Okulda ders olarak veriyoruz.Atölye adı altında. Fakat bilim sanat merkezi okulum. Türkiyedeki bilim sanat merkezlerinin hepsinde robotik eğitim bu yıl itibariyle veriliyor artık. Önce algoritma anlatıyorum, programlama mantığını öğrenmeleri açısından sonra arduino, mblok ve en son raspery pi anlatıcam. Yaptığımız bir proje kabul gördü ve yeni sensör ve robot setleri gelicek daha gelişmiş versiyonları. isteyenlere deneyimlerimi ve yapılan çalışmaları paylaşabilirim. kodlama yapım aşaması vs.

ras' Alıntı:
Okulda ders olarak veriyoruz.Atölye adı altında. Fakat bilim sanat merkezi okulum. Türkiyedeki bilim sanat merkezlerinin hepsinde robotik eğitim bu yıl itibariyle veriliyor artık. Önce algoritma anlatıyorum, programlama mantığını öğrenmeleri açısından sonra arduino, mblok ve en son raspery pi anlatıcam. Yaptığımız bir proje kabul gördü ve yeni sensör ve robot setleri gelicek daha gelişmiş versiyonları. isteyenlere deneyimlerimi ve yapılan çalışmaları paylaşabilirim. kodlama yapım aşaması vs.

isteriz tabi ki hocam, ben ortaokulda düşünüyorum, çalışmalara başladım, setimi sipariş ettim. şu kursları kapatmasalardı etkinlik için harika bir zamanımız olacaktı. ama benim düşüncem bu tarz projeler oluşturarak dersin önemini arttırabiliriz dersimize bakış açısınıda değiştirebiliriz. her nekadar dersimizde programlama vs. anlatsakta ciddi projeler ortaya koymadan dersimiz önemli demekle kimsenin dikkatini çekemiyoruz. projeler ürünler oluşturmalıyız diye düşünüyorum. bakalım hayırlısı

1- Meb Robot Yarışması Güncellendi Artık 12 Katagoride yarışılıyor.
2- Egzersiz İllaki yarışma için düzenlenmez. Ekde aldıgınız dosyaları düzenleyip bir çalışma yapabilirsiniz.
3- bu iş Biraz pahalıdır bütce yaratmanız gerekir. örn (bu sene için 9200 tl lik bi harcama yaptık biz biraz abarttık :) )
4- Kullanacağınız sistemi önceden tasarlamanız gerekir ki, Uno r3 ile mesela mini sumoya katılmak manasız olur. kullanacagınız motorlar önemlidir v.s.
5- İş Şöyle Yürür her okulda.
- Okul idaresine sene başı toplantısında robot kulubü kurulacagı bildirilir ve Kulüp açılır.
- Kulüp evrakları v.s. hazırlanır ve kulübe öğrenci seçilir.
- egzersiz planları yapılarak idareye verilir meb den onay alınır.(kulüp dahilinde yapmak zorunda değilsiniz)
- yarışma çalışmaları (egzersiz) ve kulüp çalışmaları ayrı iki işdir ve ayrı yürütülür.
- yarışma (yurt dışı yarışmlarıda dahil örn:ABD de bi yarışma var ULUSLARARASI ROBOT OLİMPİYATLAR) takvimleri incelenir ve başvurular yapılır.
- yarışmaya gidecek ögrenci velilerine izin için evrak imzalatılır. araba ayarlanır kalacak yer ayarlanır yola çıkılır....

2- Egzersiz İllaki yarışma için düzenlenmez. Ekde aldıgınız dosyaları düzenleyip bir çalışma yapabilirsiniz.
3- bu iş Biraz pahalıdır bütce yaratmanız gerekir. örn (bu sene için 9200 tl lik bi harcama yaptık biz biraz abarttık :) )
4- Kullanacağınız sistemi önceden tasarlamanız gerekir ki, Uno r3 ile mesela mini sumoya katılmak manasız olur. kullanacagınız motorlar önemlidir v.s.
- Okul idaresine sene başı toplantısında robot kulubü kurulacagı bildirilir ve Kulüp açılır.
- egzersiz planları yapılarak idareye verilir meb den onay alınır.(kulüp dahilinde yapmak zorunda değilsiniz)
- yarışma çalışmaları (egzersiz) ve kulüp çalışmaları ayrı iki işdir ve ayrı yürütülür.
- yarışma (yurt dışı yarışmlarıda dahil örn:ABD de bi yarışma var ULUSLARARASI ROBOT OLİMPİYATLAR) takvimleri incelenir ve başvurular yapılır.
- yarışmaya gidecek ögrenci velilerine izin için evrak imzalatılır. araba ayarlanır kalacak yer ayarlanır yola çıkılır....
Merhabalar
Öncelikle hepinizin paylaşımları ve fikirleri için teşekkür ederim. Ben elektronik öğretmenliği mezunu ama teknoloji tasarım öğretmenliği kadrosuna atandım. Şimdi de zihinsel engelli okulunda çalışmaktayım. İlçemizdeki başka bir ortaokulda robotik kodlama kursu açmayı düşünüyorum. Bunu okul bünyesinde mi yoksa halk eğitim merkezi bünyesinde mi açmalıyım kurs mu egzersiz mi?
Bir de MEB robotik yarışmasında ilköğretim kategorisi yok. Ne yapmam gerekiyor.
Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Geçen sene bir öğrencimin bana gelip talep etmesiyle uluslararası meb robot yarışmasına 2 öğrenci ve 1 öğretmen olarak Konya'da katıldık. Özellikle ilgili bir öğrenci bulursanız katılımınız zaten kesin gibi, önemli olan ulaşım ve konaklama için gerekli maddi desteği bulabilmek. Biz ilçe belediyesini birkaç defa ziyaret ederek 2200 TL bir gibi para alarak hem robot masrafını hemde diğerlerinin bir kısmını karşıladık. İlgili resimlere instagram sayfasından ulaşabilirsiniz... https://www.instagram.com/p/BT7MjkajXLc/?taken-by=nayaz2016

@inanin.ozu hocam bilgilendirmeler için teşekkürler.
2019 yılında düzenlenecek uluslararası MEB robot yarışına katılmak istiyorum.
Ayrıca maddiyatı halledebilirsem çevremdeki illerde veya üniversitelerde düzenlenecek robot yarışmalarına da katılmak istiyorum.
Bunların hiçbirini yapamasam da sene sonu milli eğitimi davet eder okulda sergi yaparım, alan tanıtımında kullanırım vs...
Bu vesile ile 5 sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
1- dosyasını paylaştığınız mini sumo yarışı başvurusunu eylülde okuldaki satranç, tiyatro vb. egzersizlere başvuru yapıldığı sırada mı yaptınız? Yoksa ne zaman yaptınız? minimum kaç öğrenci gerekli?
2- milli eğitim uluslararası MEB robot yarışması duyurusunu ne zaman yapıyor? belgeniz içinde 11.robot yarışının afişini gördüm.
3- egzersiz yönetmeliğine göre duruma en yakın bi tek tubitak projesine basvuru yapılabiliyor diye biliyorum. Bu ne egzersizidir diyen olmadı mı? Sizinki onaylandı mı ve hangi aylar arasında ücretini alabildiniz? (çünkü bizim müdür %100 hocam egzersiz yönetmeliğinde yazmıyor gibi bişi diyecek ve kabul etmek istemeyecek başvurumu.)
4- tubitak gibi sizin bu başvurunuzda herhangi bir yerden para filan geldi mi?
5- robot kulübü kurmak şart mı? çünkü ben eml de alan şefiyim. malum kulüp yapmıyoruz yapsak da ücreti alamıyoruz.
teşekkürler...

Konu hortlasın :D arkadaşlar bu sene DYK kursumuz yok öğrenciler istekli ve arduino malzemelerini aldıkları için buna bağlı olarak kurs açmak istiyoruz. Ortaokul kademesindeyiz. Bunun ile ilgili hangi prosedürü takip etmeliyiz. 2010/49 baktım güncelleme yapılmamış ve bizim alanımız ile ilgili hiçbir egzersiz yok. Yarışmalara katılmaktan ziyade öğrencileri eğitmek ve seneye yarışmalara katılım sağlamak istiyoruz. Yarışma bağlı olmadan kurs açma işlemini nasıl gerçekleştirebiliriz.

Hocalarim merhabalar herkese. yillardir bu is ile ugrasan biri olarak soyluyorum. yazmakla bitmeyecek bir süreç en iyisi telefon numarami birakmak.. yarismalar egzersiz kulup v.s. sormaktan cekinmeyin yardimci oluruz.
Tel: 5302255219
Inan ozge sahin

Son düzenleme:
robot yarışmalarana katılmak için klüp bünyesinde Arduino ile seçilen 3 veya 4 yarışmaya hazırlık için 12 mayısa kadar sürecek bir egzersiz planı yazıcaz. Egzersiz açılıyor hocam açmak için Elektronik-elektrik veya bilgisayar öğretmeni olmanız yeterli. planı düzgün yazdıkdan sonra ilçe mem onaylar sıkıntı olmaz. tübitak için yapmıycaz acıkcası...

Sayın Hocam, egzersiz ile ilgili robotik listede yok diye açamıyoruz. Nasıl açtığınızı detaylı anlatabilirseniz iyi olur.
Pardon yukarıda cep numarası da vermişsiniz

Sayın Hocam, egzersiz ile ilgili robotik listede yok diye açamıyoruz. Nasıl açtığınızı detaylı anlatabilirseniz iyi olur.
Pardon yukarıda cep numarası da vermişsiniz
Hocam durum sundan ibaret aslinda her il farkli bir cevap hatta her ilce ayri bir cevap verdi bu duruma.
Biz nasil actik sorusuma gelince;
Yillarca normal egzersiz basvurulari zamani 4 ogretmen okulumuza basvurduk saolsun ozamanki okul müdürümüz de arkamızda durdu ve ilce mem de onayladi. Fakat ilce memin projeleriinin cogu bize bagliydi cunki cok fazla proje yurutuyor ve okullari yarismaya hazirliyorduk.
En son basvurumuzda pandemiden once biraz mir mir ettiler ve tubitak ile iliskilendirin eediler ve onayladilar. Artik bizde TÜBİTAK ile iliskilendiriyoruz.
Fakat son durumda mudur degisikligi sartlar v.s. derken bu sene isi onlara birakmadan acmiyoruzda yarismiyoruzda projelerde de yoguz dedik.
Ozetle is tamamen ilce mem deki arkadaslarda burada hala acan var bildigimiz onaylari da aliniyor.

Geri