RFİD Kart Okuma - Yardım

Kodla Büyü

mayhem

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar hayırlı sabahlar.
Bir projemiz için dün Arduino da RFİD kart okuma için kodu yüklüyoruz kütüphaneyide kuruyoruz fakat
bir türlü kart ve anahtarlığı okumuyor.
Seri port ekranında kartı okutunuz mesajı geliyor fakat beceremedik.
Acaba neyi kaçırıyor olabiliriz? Bağlantılarıda defalaca kontrol ettik. (birden fazla örneklele denedik, yapamadık. Hazır setin içinden çıkan farklı RFİD kitlerinide kullandık.)
Neden kaynaklanıyor olabilir? Teşekkürler.
http://maker.robotistan.com/arduino-dersleri-18-rc522-rfid-modul-kullanimi/
buradaki ve diğer sitelerdeki kodlarıda kullandık ama nafile

Kodda hata almadığınıza göre, kütüphaneyi doğru kurmuş ve kodları doğru yazmış olmalısınız. Bu durumda olası sıkıntılarınız şunlar olabilir;
1. Kablolarınız kırık olabilir ya da breadboard kullanıyorsanız kabloları yerine tam yerleştiremiyor olabilirsiniz. Farklı kablolarla devreyi yeniden kurunuz.
2. Elinizdeki modülün bağlantı şeması, incelediğiniz sitelerdekinden farklı olabilir. Farklı üreticiler farklı bağlantı şemaları kullanabiliyorlar. Bu durumda elinizdeki modülün üreticisine ve modeline göre datasheet'ine ulaşıp, bağlantı şemasını inceleyip, o şemaya göre devrenizi kurun.
3. Modülünüz bozulmuş olabilir. Yanlış besleme bağlantılarından dolayı bozulmuş olabilir. Kodunuzun çalışması modülün sağlam olduğu anlamına gelmiyor. Mesajınızda gerçi farklı modüllerle deneme yaptık diyorsunuz. Bu durumda ilk 2 problem daha olası görülüyor.

Hocam benzer sorun bende de olmuştu. RFID modülü ve o modülü breadboarda bağlamak için bacaklar koymuşlar. Ben bacakları modüle takıp breadboarda taktım (lehimsiz) ne yaptıysam olmadı. En sonunda o bacakları modüle iyice lehimledim ve modül öyle çalıştı. O bağlantı bacaklarını bir kontrol edin hocam.

Kodda hata almadığınıza göre, kütüphaneyi doğru kurmuş ve kodları doğru yazmış olmalısınız. Bu durumda olası sıkıntılarınız şunlar olabilir;
1. Kablolarınız kırık olabilir ya da breadboard kullanıyorsanız kabloları yerine tam yerleştiremiyor olabilirsiniz. Farklı kablolarla devreyi yeniden kurunuz.
2. Elinizdeki modülün bağlantı şeması, incelediğiniz sitelerdekinden farklı olabilir. Farklı üreticiler farklı bağlantı şemaları kullanabiliyorlar. Bu durumda elinizdeki modülün üreticisine ve modeline göre datasheet'ine ulaşıp, bağlantı şemasını inceleyip, o şemaya göre devrenizi kurun.
3. Modülünüz bozulmuş olabilir. Yanlış besleme bağlantılarından dolayı bozulmuş olabilir. Kodunuzun çalışması modülün sağlam olduğu anlamına gelmiyor. Mesajınızda gerçi farklı modüllerle deneme yaptık diyorsunuz. Bu durumda ilk 2 problem daha olası görülüyor.
yok hocam kablo değiştiriyoruz gene olmuyor. Çözemedik bir türlü.
3 farklı modül denedik farklı kabloları denedik gene olmadı.
üretici firmayı nasıl buluruz bilemedim. Fakat robotistandan aldık oradaki tarife göre yapıyoruz ama nafile

hocam gelen kütüphaneden kaynaklanıyor bu linkteki kütüphaneyiden bende yapamadım ama şu kütüphaneyi deneyince oluyor.#include <MFRC522.h>

ARKADAŞLAR MERHABA,YENİ KONU AÇMAK İSTEMEDİM BENİMDE ŞÖYLE BİR SIKINTIM VAR KURDUĞUM TAHTANIN İMAJI KLASÖR OLARAK BAKTIĞIMDA C SÜRÜCÜSÜNDE 20 GB AMA CLONEZİLLA İMAJINI ALINCA 80 GB GİBİ YÜKSEK BİR İMAJ OLUŞUYOR NEYDEN KAYNAKLANIYOR ACABA ?

Geri