RESİM KÜÇÜLTME

Kodla Büyü

salih225

Seçkin Üye
Seçkin Üye
HEM 50 KB HEM 133*171 BOYUTUNDA RESİM AYARLAMA YAPILMASI GEREKİYORMUŞ BUNU YAPAN VAR MI ELİNİZDE KULLANIŞLI PROGRAM OLAN VAR MI ARKADAŞLAR .ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ AYARLIYORUM BOYUT DŞÜŞÜYOR

MEB’in yeni düzenlemesi ile e-okula öğrenci fotoğrafı ekleme şartları değişti. Önceden fotoğrafları küçültmek (10kb’a kadar) için uğraşırken artık büyültmek için uğraşıyoruz :) Yeni eklenen fotoğraflar 50kb ile 150 kb arasında olmalı ve boyutu ise 133x171px boyutunda olmalıdır.

Fotoğrafı 133x171px yapmak için bildiğiniz herhangi bir programı kullanabilir ya da benim kullandığım a smaller image programını kullanabilirsiniz. Crop bölümüne 133×171 oranını yazdıktan sonra fotoğrafın hangi bölümünü çekmek istediğinizi seçebiliyorsunuz.

Fotoğrafın boyutunu ayarladıktan sonra geriye dosya boyutunu 50-150 kb arasında bir değere almak gerekiyor. Yeni düzenlemede sıkıntılı olan yer burası zaten. Bunun içinde Barış Yiğit’in yaptığı ‘dosya şişir’ programını kullanabilirsiniz.

A smaller image indirmek için tıklayın : indir

Dosya şişir programını indirmek için tıklayın : indir

bloguma da yazdım : http://www.ugursamsa.com/e-okul-fotograf-ekleme/

faruk8542' Alıntı:
tek tek değilde toplu şişirme oluyormu hocam..
evet çoklu şişirme programı olsa süper olacak.ya bu milli eğitimin her işi bi garip.bir gün dosya boyutu küçültmek yerine büyütmek için bir program arayacağım aklımın ucundan geçmezdi.

teşekkürler meb :roll:

pixresizer programını kullanabilirsiniz hocam.. benim için iyi işler çıkardı şimdiye kadar.. tavsiye olunur..

Geri