Pubg, Roblox gibi oyunlar

Kodla Büyü

Enterprise

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Arkadaşlar 1-2 tane akademik olarak geride kalan, disiplin sorunu olan sınıfımız var, bugün onları anlamak adına ne yapsak derse konsantre olup konuşmadan dersi dinlersiniz dedim, dediler ki 15dk pubg videosu izlersek. 1,5 ders de mum gibi oldular. Alqnımdaki en büyük eksikliğim de şu oyunlar konusu
Sizce bu pubg derslere entegre edilebilir mi bir şekilde müfredatta bir yer bulabilir mi? 1 haftalık dersin çeyreğini ayırmakta sakınca olabilir mi
Belki diyorum kuşak farkından dolayı biz çocukları anlayamıyoruzdur

pubg derslere entegre edilirse bi cazibesi kalmaz ki? Onların derdi ders harici bir şeyler yapmak

Arkadaşlar 1-2 tane akademik olarak geride kalan, disiplin sorunu olan sınıfımız var, bugün onları anlamak adına ne yapsak derse konsantre olup konuşmadan dersi dinlersiniz dedim, dediler ki 15dk pubg videosu izlersek. 1,5 ders de mum gibi oldular. Alqnımdaki en büyük eksikliğim de şu oyunlar konusu
Sizce bu pubg derslere entegre edilebilir mi bir şekilde müfredatta bir yer bulabilir mi? 1 haftalık dersin çeyreğini ayırmakta sakınca olabilir mi
Hocam güzel bir deney gerçekleştirmişsiniz ancak bunun sürekliliği olacak mı? 36 haftalık ders sürecinde bu tür bir etkinliğin faydası nasıl olacak biraz bunlar üzerinde çalışma yapmak gerekiyor.

Derslerde verilmeye çalışılan -özellikle sosyal bilimlerin hüküm sürdüğü alanlar- kazanımların oyunların içine yedirilebileceği fikri bende de uzunca süredir mevcut hocam. EBA'nın onlarca yazılım mühendisiyle start verdiği yaklaşık 10 yıl kadar öncesinde, eğitek'te çalışan onlarca yazılım mühendisleri içinden profesyonel bir kardeşimize de mmorpg oyunların tutkuyla oynandığı içine Tarih dersinin içeriklerinin dahil edilmesinin güzel olacağını söylemiştim. Pek de sallamamıştı, zira o anda dertleri EBA cingılını yardırmaktı. Hala da iddia ediyorum, EBA hak ettiği şekilde Google'da sıralanmıyor. Oyun konusunda da bakanlıktan böyle bir proje çıkma olasılığı yok. Yapsa yapsa enocta, sebit, halıcı, plexus, infinity gibi özel teşebbüsler bu işi kotarır.

Yetişkinleri düşünün. Sahibinden, trendyol gibi app'leri kullanma konusunda her yaş grubu profesyonel gelişme kaydetti kısa sürede. Sonucunda menfaat ve haz var belki ondandır. Peki EBA app'i kaç öğretmenin telefonunda yüklü dersiniz:)
Oyun da içinde haz öğeleri barındırdığından ders içerikleri altan alta bazen de bile isteye ayan beyan verilebilir pekala.

@Enterprise hocam sizi denemenizden ötürü tebrik ediyorum. Kısa süreliğine de olsa bir sonuç göstermişsiniz meslektaşlara...

• Beğen
Tepkiler: omd
Pubg oyunu yanlış bilmiyorsam +16 hocam, ortaokulda olmaz.

Derslerde verilmeye çalışılan -özellikle sosyal bilimlerin hüküm sürdüğü alanlar- kazanımların oyunların içine yedirilebileceği fikri bende de uzunca süredir mevcut hocam. EBA'nın onlarca yazılım mühendisiyle start verdiği yaklaşık 10 yıl kadar öncesinde, eğitek'te çalışan onlarca yazılım mühendisleri içinden profesyonel bir kardeşimize de mmorpg oyunların tutkuyla oynandığı içine Tarih dersinin içeriklerinin dahil edilmesinin güzel olacağını söylemiştim. Pek de sallamamıştı, zira o anda dertleri EBA cingılını yardırmaktı. Hala da iddia ediyorum, EBA hak ettiği şekilde Google'da sıralanmıyor. Oyun konusunda da bakanlıktan böyle bir proje çıkma olasılığı yok. Yapsa yapsa enocta, sebit, halıcı, plexus, infinity gibi özel teşebbüsler bu işi kotarır.

Yetişkinleri düşünün. Sahibinden, trendyol gibi app'leri kullanma konusunda her yaş grubu profesyonel gelişme kaydetti kısa sürede. Sonucunda menfaat ve haz var belki ondandır. Peki EBA app'i kaç öğretmenin telefonunda yüklü dersiniz:)
Oyun da içinde haz öğeleri barındırdığından ders içerikleri altan alta bazen de bile isteye ayan beyan verilebilir pekala.

@Enterprise hocam sizi denemenizden ötürü tebrik ediyorum. Kısa süreliğine de olsa bir sonuç göstermişsiniz meslektaşlara...
Hocam kuşak farkı oluştuğunu hissediyorum çocuklarla. Şimdiki çocuklar kendi dediğine kulak veren büyükleri dikkate alıyor. Önemsenmek dikkate alınmak istiyor. Bir ara scratch, arduino işi kotardı ama artık çocukları o da kesmiyor bence. Özellikle disiplin sorunu olan sınıflar oyun bağımlısı olanlar, ama bunu göz ardı etmek siz bağımlısınız deyip işin içinden çıkmak da işi daha da çok çıkmaza sokuyor. Bunu fırsata çevirmenin bir yolu olmalı

çocuklar akademik olarak geride olanlar daha çok video izlemek ya da oyun oynamak istiyorlar bizde de. ne code.org ne de scratch çok fazla ilgilerini çekmiyor maalesef. bu duruma çalışılması gerekiyor bence de

Dersler oyunlara(roblox vs) yedirilerek anlatılacak hale getirilebilirse bırak ilgisiz öğrenciyi derse kazandırmayı memlekete sayısız yazılımcı/bil. mühendisi kazandırırız. Çünkü çocuklardaki oyun bağımlığı tahmin edilenin çok üstünde. Günde minimum 2-3 saatleri oyunla geçiyor. Çoğu öğrenci için okul, evde oyun oynamak için sabahları katlanılması gereken bir "dert". Başka bir şey değil. Okuldaki öğrencilerinizden siz de fark ediyorsunuzdur.

Bu bağımlılık bizim dersimiz için aslında çok güzel avantaja çevirecek pozisyonda ama bunu gole çevirecek bir vizyon yok. Bir furya ile motomot bir "robotik" aldı başını gitti, hatta o bile duruldu. Çünkü 3-5 yapılacaktan sonra öğrenci ilgisiz fakat asıl cevher oyunda. Çocukları oyun ile yakalayabiliriz.

Pubg mevcut haliyle entegre olmaz.
Roblox u biraz araştırmıştım kullanıcılar kendi oyunlarını yazıyor sanırım. Konular oyunlaştırılabilir gibi. İlgili öğrencilere bu yönde projeler verilebilir.

Hocam bir ara minecraft education edition vardı, egitim verilmişti ama vakit ayiramadigim için sonunu getiremedim. çocuklar dünya inşa ederken bir yandan da agent aracılığıyla döngü tekrar fonksiyon koşul ve karşılaştırma ifadeleri kullanarak kodlama benzeri uygulama yapıyorlardı. Arastirabilirsiniz ilginizi çekerse ama meb hattında açılmıyordu sanki

ben bazen pubg oynamış gibi derse giriyorum anlatıyorum sonra çaktırmadan derse giriş yapıyorm

Bu çok oyunculu oyunların eğitimde kullanımına dair Türkçe kaynaklarda arama yapınca şu ikisine rastladım. Biri 2014’te bildiri olarak sunulan bir anket analizi. Diğeri de 2015’te yapılan bir akademik araştırma. Her ikisi de çok çok iyi niyetli öngörülere sahipler ama gerçeği de bir iki yerde beyan etmişler; bu konuda hep fikir aşamasında projeler var. Canlıya alınmış büyük bir projeyi kimse ortaya henüz koyamamış. Akademik yayın bol ama😊

Her ikisini de inceleyince kanımca beliren bir iki durum şu:
  • Bu oyunlar çok eğlenceli
  • Yapılandırmacı yaklaşımın pek çok ilkesi bu oyunlarda doğal olarak mevcut
MMORPG oyunların (belki Metaverse oramları şeklinde karşımıza çıkacak bir iki seneye) eğitimin bir yerlerinde kesinlikle kullanılmasına dair pek çok iyimser görüş var.

https://educ3582020.pubpub.org/pub/kxlt40m0/release/1

Mesela bu yazıda direkt bu tip oyunların öğrenme davranışlarına etkisi ile ilgili öneriler sıralanmış.

https://www.gamesindustry.biz/adventure-academy-the-educational-mmo-made-by-former-wow-lotro-devs

Bu sayfada çok oyunculu eğitsel üç oyunla ilgili bilgi verilmiş zihin açıyor.

https://www.teachthought.com/technology/mmorpgs-in-the-classroom/

Yine pek iyimser bir top10 sıralaması.

Konu uzun, bi’ Zoom yapılabilir sıcak kahve eşliğinde.

Ekli dosyalar

• 10._Ulusal_Egitim_Yonetimi_Kongre.pdf
    110.6 KB · Görüntüleme: 5
  • elektroGame.pdf
    172.6 KB · Görüntüleme: 8
Hocam bir ara minecraft education edition vardı, egitim verilmişti ama vakit ayiramadigim için sonunu getiremedim. çocuklar dünya inşa ederken bir yandan da agent aracılığıyla döngü tekrar fonksiyon koşul ve karşılaştırma ifadeleri kullanarak kodlama benzeri uygulama yapıyorlardı. Arastirabilirsiniz ilginizi çekerse ama meb hattında açılmıyordu sanki
Maalesef, çok isteyerek eğitimine katılıp hakkını veremeyenlerdenim. Belki de uzaktan eğitim olmasının sorunu.
Eğitim devam ederken, bilgisayarda yüklü olduğu için biraz karıştırdığımda, Python öğretimi için bir bölüm vardı. Oyunda ilerleyebilmek için önceden hazırlanmış sorulara göre hamle yapmanız gerekiyordu. Öğrenci mecburen konuya odaklanmak zorunda.

Yalnız derste öğretmenin de olayı biliyor olması lazım. Yani öğretmen önceden Minecraft ile ilgili bölümü oynamış olacak, çocuklara ilgili bölümü ödev olarak verecek. Arkasından derse gelince bölüm içindeki ve sonraki bölümdeki soruları çözüp, konu anlatımı yapılabilir.

Diye düşünmüştüm.

Geri