PS2 mause'leri USB yapabilir miyiz?

Kodla Büyü

okyanus41

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayar öğretmeni değilim, formatörlüğü de bıraktım ama dersine girdiğim için BT sınıfı benden soruluyor.
Sorunum şu: Öğrenciler mausları mahvettiler, 25 tane sağlam maus vardı sene başında, şimdi 5 tane bile yok. Hepsinin giriş yerleri perişan vaziyette. Acaba bu mausların sadece uçları PS2'den USB'ye çevrilir mi? Nerede ve nasıl çevrilir? Kaça malolur? Ankara'dayım, yapan yer var mı bildiğiniz? Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için...

Hocam hiç uğraşma ps/2 usb çevirmekle, ya yeni fare alacaksın yada fareleri anakarta lehimleyeceksin.
Fareleri anakarta lehimleme işlemi daha kolay. tavsiye ederim

erdcan' Alıntı:
Hocam hiç uğraşma ps/2 usb çevirmekle, ya yeni fare alacaksın yada fareleri anakarta lehimleyeceksin.
Fareleri anakarta lehimleme işlemi daha kolay. tavsiye ederim
hocam çok mantıklı bir çözüm ancak hiç yapmadım, onu nasıl yapıyoruz, anakartın neresine ve ne şekilde. bilgi verirseniz sevinirim. bilgisayarlarımız vestel promega. çok teşekkür ederim hocam

ps2 girişini usb ye dönüştürücü ufak bi ara kablo var adını hatırlamıyorum ama bilgisayarclara gidip tarif ederseniz size yardımcı olurlar.

unlem' Alıntı:
ps2 girişini usb ye dönüştürücü ufak bi ara kablo var adını hatırlamıyorum ama bilgisayarclara gidip tarif ederseniz size yardımcı olurlar.
hocam ps2 girişleri tamamen arızalı. o bölüm kesilip kabloya usb takılacak. bahsettiğiniz ara kablo bu şekilde mi acaba?

ps2-usb çeviriciler var bende bir tane duruyor fazladan.. :)

lehimlemeyi boşver git filli boyanın FİX plastik yapıştırıcısını al.. spreyi sıktınmı donup kalıyor herşey.. 1 saniye bile sürmeden donuyor yani.. harika..

Ekli dosyalar

• USB&PS2.jpg
    USB&PS2.jpg
    20.2 KB · Görüntüleme: 3,064
mr_ogretmen' Alıntı:

lehimlemeyi boşver git filli boyanın FİX plastik yapıştırıcısını al.. spreyi sıktınmı donup kalıyor herşey.. 1 saniye bile sürmeden donuyor yani.. harika..
hocam çok güzel anlattınız da ben anlamadım. anakarta kabloyu lehim yerine spreyle mi tuttur demek istediniz. anakartın neresine tam olarak?

hocam usb portunu o şekilde zaten kullanamazsınız, ps/2 ve usb farklı çalıştıkları için farenin kablolarını kesip usb ye ekleyemezsiniz. hocam

http://en.wikipedia.org/wiki/PS/2_connector

http://en.wikipedia.org/wiki/ATX

benim lehimlediğim anakart resimlerini ancak pazartesi gönderebilirim. Siz her bilgisayarı tek tekaçıp üzerinde işlem yapacaksınız.havye yankeski lehim kargaburnu varsa ölçü aleti bunları yanınızda bulundurun. ondan sonra işe başlayın kolay gelsin. soracağınız bişey olursa cevaplarız.

mr_ogretmen' Alıntı:

hocam dalga mı geçiyorsun sen yaw :verymad:
yok sprey yok bende 1 tane var vs vs...

Adam diyoki PS/2 pinleri darmadagın, kullanılamıyor.... o başlığını bir çözüm bulup da USB ye donusturebilir miyim diyor... sen kalkmıssın ne diyorsun yaw...

hocam teori pratige ne kadar dönüstürülür bilemem ama internette PS/2 kablo yapısını gormustum... hangi pin neyi ifade ediyor diye... aynı zamanda USB yapısını gormustum mesela kendi usb vantilatörünü yap, kendi usb ışıldağını yap gibi...

bu iki bilgiyi harmanlayarak ps/2 kablonun uclarını bilgisayarcıdan alacagın 1-2 TL lik usb aparatla sanırım birleştirebilirsin...

anakarta lehimlemek en kalıcı çözüm gibi görünüyor, öğrenci istese de çıkartamaz yerinden. ama onu da nası yapacağımı bilmiyorum

Geri