Projeksiyonda sunumları gösterip masaüstünü gizleme

Kodla Büyü

mobile

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Projeksiyonda sadece sunumları gösterip sunumdan sunuma geçiş bir sunumu kapatıp diğerini açma masaüstünü gizleme kısacası sunum harici yapılan tüm işlmeleri sadece pc monitöründe gösterip sadece sunumları projeksiyona yansıtma ile ilgili bir yerde sunum yaparlerken görmüştüm. acaba bunun ayarları nerdennasıl yapılıyor bilen varmı.

Bu işlemi yapabilmen için 2 monitör çıkışlı bir ekran kartı lazım. Eğer varsa sorun yok. Ekran ayarlarını masaüstünü genişlet gibi birşey olması lazım sanki yan monitör gibi bir ayar vardı onu ayarlıyorsun. Sonra powerpointte sunumun hangi monitörde gösterilmesini ayarladığın bir kısım var orası neresi dersen ofis 2010 için söylüyorum Slayt gösterisi / Gösterileceği Monitör / Monitörü seçiyorsun. Tabi bu kısmın aktif olabilmesi için ikinci monitörün bağlı olması lazım. Umarım anlatabildim.

hmm tamam anladım. bende bir yerde görmüştüm merak etmiştim nasıl oluyor diye. laptoplarda sadece tek vga çıkışı var olmaz herhalde onlarda. ekran kartının öyle olup olmadıgını nerden anlarız. görüntü ayarlarında varmı bir yer

hocam kumandadan freeze tuşunu kullanıyorum başka şeyle uğraşmıyorum tavsiye ederim

benim labdaki vestel öğretmen pc de ekran kartı çıkışı olarak
1- DVI
2- VGA
var... masamda çift monitör var. monitörlerden biri özel çalışma digeri ise öğrencileri takip için NSS amaçlı kullanıyordum. pojeksiyonda denemedim sadece NSS aracılıgyla öğrenci pc lerinde denedim olmadı...
ekranı çoğalt dedim
ekranı genişlet dedim
her ikisinde de olmadı... benim iki monitörün görüntüsü araya çizgi konarak öğrenci ekranlarına gonderildi. yazı ve resim font ve ebatları bayagı kuculdu. ne yaptıysam cozemedim...

mobile' Alıntı:
yakuphan' Alıntı:
Ekran kartı çift çıkışlıysa olur.
ekran kartının öyle olup olmadığını nasıl anlarız. laptoplarda mesela
laptoplarda hepsinde öyledir hocam. Projeksiyonu taktıktan sonra Windows tuşu + p tuşuna basınca çıkan seçeneklerden genişlet seçeneğini seçince iki ayrı ekranınız oluyor. kolay gelsin.

Genişlette 2 monitör gibi kullanıyorsun, birinde çalışmana devam ederken diğerinde sunu video vs izletebilirsin. Çoğaltta ise aynı ekranı kopyalar. İki ekranda da aynı görüntü olur.
Laptoptaki vga veya hdmi çıkışını ikinci monitöre bağlamak için kullanabilirsin.

mobile' Alıntı:
Projeksiyonda sadece sunumları gösterip sunumdan sunuma geçiş bir sunumu kapatıp diğerini açma masaüstünü gizleme kısacası sunum harici yapılan tüm işlmeleri sadece pc monitöründe gösterip sadece sunumları projeksiyona yansıtma ile ilgili bir yerde sunum yaparlerken görmüştüm. acaba bunun ayarları nerdennasıl yapılıyor bilen varmı.

Dizüstü bilgisayarda bunun çok basit bir yolu var. Fn+F3 (bu F3 bilgisayardan bilgisayara değişiyor tabi projeksiyona bağlanma tuşudur.) tuşlarına basılı tutuyoruz karşımıza : "yalnızca bilgisayar", "çoğalt", "genişlet" ve "yalnızca projektör" seçenekleri geliyor. Bunları tek tek açıklamayacağım sadece sorduğun şeyin cevabı olan GENİŞLET seçeneğini açıklayayım. GENİŞLET'i seçersek şayet, projeksiyon görüntüsü mavi bir renk alacaktır. Masaüstümüzde herhangi bir simgeyi, programı veya internet sayfasını mouse ile sağa doğru ekranımızın dışına çıkıncaya kadar sürükleriz. Zaten sürüklediğimizde projeksiyon görüntüsünde sürüklediğimiz her ne ise onu göreceğiz ve böylece kendi ekranımızda(laptop masaüstünde) internete girerken, aynı anda projeksiyonda da sunu veya başka bir görüntü oluşturmuş olacağız.(burda önemli olan Fn+F3 'ü kullandıktan sonra masaüstümüzde projektöre aktarmak istediğimiz program vb. ni sürükleyip masaüstümüzün sağ tarafına doğru dışarı çıkaracakmış gibi sürükleyip bırakmaktır.)

Umarım karışık olmamıştır anlatımım.

PROJEKSİYONLARDA DONDURMA ÖZELLİĞİ VAR TAVSİYE EDERİM. AMA HAREKETLİ BİR GÖSTERİYSE BİŞEY DİYEMEM :)

erfatm' Alıntı:
Genişlette 2 monitör gibi kullanıyorsun, birinde çalışmana devam ederken diğerinde sunu video vs izletebilirsin. Çoğaltta ise aynı ekranı kopyalar. İki ekranda da aynı görüntü olur.
Laptoptaki vga veya hdmi çıkışını ikinci monitöre bağlamak için kullanabilirsin.
iyibirfikir' Alıntı:
mobile' Alıntı:

Dizüstü bilgisayarda bunun çok basit bir yolu var. Fn+F3 (bu F3 bilgisayardan bilgisayara değişiyor tabi projeksiyona bağlanma tuşudur.) tuşlarına basılı tutuyoruz karşımıza : "yalnızca bilgisayar", "çoğalt", "genişlet" ve "yalnızca projektör" seçenekleri geliyor. Bunları tek tek açıklamayacağım sadece sorduğun şeyin cevabı olan GENİŞLET seçeneğini açıklayayım. GENİŞLET'i seçersek şayet, projeksiyon görüntüsü mavi bir renk alacaktır. Masaüstümüzde herhangi bir simgeyi, programı veya internet sayfasını mouse ile sağa doğru ekranımızın dışına çıkıncaya kadar sürükleriz. Zaten sürüklediğimizde projeksiyon görüntüsünde sürüklediğimiz her ne ise onu göreceğiz ve böylece kendi ekranımızda(laptop masaüstünde) internete girerken, aynı anda projeksiyonda da sunu veya başka bir görüntü oluşturmuş olacağız.(burda önemli olan Fn+F3 'ü kullandıktan sonra masaüstümüzde projektöre aktarmak istediğimiz program vb. ni sürükleyip masaüstümüzün sağ tarafına doğru dışarı çıkaracakmış gibi sürükleyip bırakmaktır.)

Teşekkürler yarın okulda deneyeceğim.

.......

Alttaki doğru.

iyibirfikir' Alıntı:
mobile' Alıntı:

Teşekkürler... :+1:

erfatm' Alıntı:
iyibirfikir' Alıntı:

Arkadaşlar denedim evet tam istediğim gibiymiş. sayenizde bir özelliği daha öğrendik teşekkürler. bu arada office te ayar varmış. ikinci ekranda gösterilmesi için sunuların.

Değerli Hocalarım ben aynı şeyi videolar için soracağım. İkinci ekranda sadece videoları göstermesini istiyorum. Bi ara ati kullanmıştım. Atinin Catalyst ile yapabiliyordum. Şimdi nvidia ekran kartlı bir laptop var ve il programında kullanmak istiyorum.Birinci ekranda masaüstü, ikinci ekranda sadece videoları nasıl gösterebilirim.

askında mantıklı kaleli hocam da ati ekran kartlarıyla yüklenen catalyst programı içerisinde bir ayar vardı ikinci ekranda sadece videoyu tam ekran gösteriyordu. Aynı olay mutlaka nvidia da vardır.
-

Görüntüyü çoğalt yerine Genişleti seçerseniz olur hocam. Mouse ile göstermek istediğiniz slaytı sağ tarafa doğru sürüklersiniz ve istediğiniz gerçekleşmiş olur. çift çıkışlı ekran kartına hiç gerek yok.. iyi çalışmalar

Geri