Projeksiyon vga bağlantı şeması

Kodla Büyü

Mesut AKGÜN

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar vga başlığının pini kırılmış ben elimdeki bir vga kablosunu ek yapmak istiyorum ama renkler birbirinden farklı hangi renk kabloyu nereye bağlayabiliceğimi söleyecek biri var mı?

Ekli dosyalar

• 18112011363.jpg
    18112011363.jpg
    365.1 KB · Görüntüleme: 12,352
  • 18112011364.jpg
    18112011364.jpg
    326.3 KB · Görüntüleme: 12,353
  • 18112011365.jpg
    18112011365.jpg
    288.2 KB · Görüntüleme: 12,336
deliboran' Alıntı:
sayın hocam bağlantı ve kablolar ile ilgili CISCO DHomesb' de gerekli anlatımlar mevcut
https://rapidshare.com/#!download|202l3 ... indows.zip

umarım işini görür
hocam gönderdiğiniz dosyayı inceledim harika bir kaynak ancak network uzmanı olmak için ne yazıkki vga kablolama ile ilgili bir bölüm yok.
ama dediğim gibi harika hazırlanmış bir kaynak teşekkürler

Hocam dijital ölçü aleti kullanarakta ek yapmak istediğiniz kabloların kesik uçları ile hangi pine bağlandıklarını test ederek bağlantı yapabilirsiniz. Sadece biraz hammallık gerekir.Kolay gelsin.

And_The_End' Alıntı:
Hocam dijital ölçü aleti kullanarakta ek yapmak istediğiniz kabloların kesik uçları ile hangi pine bağlandıklarını test ederek bağlantı yapabilirsiniz. Sadece biraz hammallık gerekir.Kolay gelsin.

:D zaten formatörlük=hammallık + ?+.........

hocam ben de geçen sene aynı durumla karşılaştım, iki kablo var birer uçları kırık, birer uçları sağlam, kabloları söktüm, sağlam uçları bilgisayar ve projeksiyona taktım, kabloları tek tek deneme yanılma yaparak görüntüyü net alana kadar bir bir denedim. sonra lehimle ufaktan lehimledim, şu an çalışıyor. Genelde üç kalın kablo var, -kırmızı- mavi- yeşil, onlar birbirini tutuyor.
Sonra öğrendim ki televizyon tamircileri de yapabiliyormuş, ellerinde gerilim ölçen cihaz var, kablolardan geçen akımı ölçüp aynı olanları birbirine bağlıyorlarmış.
Ben uğraşarak yapabilirim derseniz kendiniz yapın, hem pratik yapmış olursunuz, yada televizyonculara sorun yapabilirlirse onlara yaptırın.

cevaplarınız için teşekkürler şuan itibariyle 2. resimde bulunan kablo ile sorunu çözmüş bulunuyorum deneme yanılma yoluyla yaptım artık ne kadar idare eder Allah bilir :) keşke şu vga kablolarının renklerini standart yapsalar :?

forumda cat5 kablo ile yapan arkadaş vardı belki ilerde ihtiyacınız olur

hgx2' Alıntı:
forumda cat5 kablo ile yapan arkadaş vardı belki ilerde ihtiyacınız olur

o seçenekleri düşündüm ancak
VGA_to_RJ45_adapter.jpg_200x200.jpg
böle bir aparat olmadan sınıf ortamında kullanamam diye düşünüyorum ve bu aparatı Türkiyede satan bir yer bulamadım.

Bunu 1-2 gün önce bilgisayar tamircisine sordum. Hocam tamiri olmuyor denedik ancak lehimleme yapamıyoruz cok yakın kablolar birbirine yapsanızda olmaz dedi. Ama pazartesi ilk iş bende tamir etmeyi deneyeceğim. :) Yapan varsa bilgi paylaşaımında bulunursa memnun olurum.

technolog' Alıntı:
Bunu 1-2 gün önce bilgisayar tamircisine sordum. Hocam tamiri olmuyor denedik ancak lehimleme yapamıyoruz cok yakın kablolar birbirine yapsanızda olmaz dedi. Ama pazartesi ilk iş bende tamir etmeyi deneyeceğim. :) Yapan varsa bilgi paylaşaımında bulunursa memnun olurum.
6133068.gif

..
yapılmıyor diye bişey yok hocam. üşenmeyince herşey yapılıyor. bir alternatif öneri eğer kablo boyu yeterliyse sadece konnektör (aşağıdaki resimde görüldüğü gibi) alıp o konnektöre doğrudan lehimleme yapabilirsiniz. daha sonra etrafını silikonla güçlendirip kullanabilirsiniz.
..
v007.jpg

İzninizle konuyu yeniden gündeme getiriyorum.
Anolog güvenlik kamerası görüntüsünü vga girişinden direk monitöre girmek istiyorum. Arada kayıt cihazı falan olmayacak sadece canlı izleme amaçlı kullanılacak. Normalde bu işlemi televizyonda rca girişini kullanarak yapabiliyorum. Bildiğiniz gibi rca da iki kablo var vga da ise 15 pin var. Rca dan gelen iki kabloyu vga 'daki hangi pinlere girmem gerekiyor? Şimdilik düşüncem bir adet vga kabloyu kesip kabloları doğrudan birbirine eklemek? Yapan var mı? Fikir verir misiniz? Ya da piyasada bu iş için hazır küçük aparatlar var mı? Pasif mini adaptörleri kaydediyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Geri