Projeksiyon cihazları hakkında bilgi istiyorumm..

Kodla Büyü

mespheno

Aktif Üye
Merhaba Sayın öğretmenlerim, ben bir projeksiyon cihazı almak istiyorum. Ama fiyat ve kalite bakımından hangisi daha uygun karar veremiyorum.
Projeksiyon cihazları alırken nelere dikkat etmek gerekiyor, öğrenmek istiyorum. Bilgili arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum..

Acillll....
Merhaba Sayın öğretmenlerim, ben bir projeksiyon cihazı almak istiyorum. Ama fiyat ve kalite bakımından hangisi daha uygun karar veremiyorum.
Projeksiyon cihazları alırken nelere dikkat etmek gerekiyor, öğrenmek istiyorum. Bilgili arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum..

hocam genelde seçim şansımız olmadığından okula gelen projeksiyon makinelerini kullanıyoruz..Çokda fazla bir bilgimiz olmuyor..

Okullarda 3-4 marka projeksiyon kullandım. hocamında dediği gibi Epson bu konuda başarılı..Eğer biraz daha paran varsa sony al derim. Projeksiyonların lamba gücü, ömrü, servis garantisi, yedek lamba fiyatı tabiki seçiminde etkili olacaktır.Ancak en önemlisi görüntünün net olmasıdır..Şuan kullandığım Benq projeksiyonun lamba gücü ve çözünürlüğü çok yüksek olmasına rağmen görüntü kalitesi hoşuma gitmedi, Epson ve Sony bu konuda iyi..

ayrıntılı bilgiye sahip olan arkadaşlar, daha teknik bilgiler verebilirler.

mespheno' Alıntı:

Projeksiyon alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus Lümen Değeri olmalıdır. Çünkü Lümen (ANSILumen) değeri gün ışığı mekana vursa bile görüntüyü silikleştirmeden yansıtmada en önemli silahtır. Bu kameralarda Lux Değeri olarak geçer. Lümen Değeri yüksek demek Kontrast Değeri yüksek olan bir projeksiyon demektir. CNN ve TRT studyolarında kullanılan projeksiyonlar BenQ dur. Toshiba da denendi ama sökülüp yerine tekrar BenQ takıldı. Sebebi ise Kontrast değerlerinin düşük olması idi. Parlaklık değeri önemli değil, çünkü zifiri karanlık bir mekan kullanmanız pek mümkün olmadığı için bu değeri pek fazla dikkate almayınız. Projeksiyon cihazlarında Dell marka da bu konuda -aydınlık bir ortamda görüntü elde etme konusunda- iprofesyonel ürünler piyasa sürmektedir. Projeksiyon cihazlarında;

1. Kontrast değeri yüksek -En az 2000 Lumen- olanlar tercih edilmelidir,
2. Lambası hesaplı olan -BenQ bu konuda iyi bir marka olarak öne çıkmaktadır- markalar seçilmelidir.
3. Tavsiye edilebilecek marka ve modeller ; BenQ MP 611, BenQ MP 621, BenQ MP 721 modelleri en iyi seçim olarak gözükmektedir. Hesaplı olacaksa MP 611, WideScreen ve biraz daha pahalısı ise Mp 721 dir. Ancak burada en önemli husus C özelliği olanlar tercih edilmemelidir. Çünkü C kırpılmış özellik demektir. Fiyat/Performans olarak BenQ bu piyasanın hakimi gözüküyor. HP, Epson kullandığım kadarıyla BenQ kalitesini veremiyor. Dell in kontrast değerleri çok yüksek ama zannedersem Koç grubu tarafından pazarlandığından temini zor.

Epson EMP-S52 Projeksiyon
 1800 ANSI Lümen, LCD
 SVGA(800 x 600)x3 çözünürlük
 400:1 Kontrast Oranı, 4000 Saat Lamba Ömrü
1
€ 475

Epson EMP-X52 Projeksiyon
 2000 ANSI Lümen, LCD
 XGA(1024 x 768)x3 çözünürlük
 400:1 Kontrast Oranı, 4000 Saat Lamba Ömrü
1
€ 575

Hocam Epson bildiğim kadarı ile dünyada en çok satan projeksiyon markası. Lamba fiyatlarıda çok uygun. Bunun yanı sıra X52 modeli yeşil tahtada bile mükemmel gösteriyor dahası sınıfa gün ışığıda giriyordu. Bazı markaların bazı modelleride üretlmediğinden ve yeni modelleri piyasada olduğundan dolayı fiyatları düştü ama bunu bilmeyen kurumlara eski fiyatlardan satılıyor. Buna dikkat edin hocam.

Geri