Projede Üretilen Logoya Patent Alma

Kodla Büyü

bomax01

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar iyi günler.
Okulumda yürütülen bir projede kendimizin ürettiği bir logo var. Müdür bey ivedilikle patentini almamı istedi. Türkiye Patent Endüstrisene kayıt yaptım ancak oradaki başlıklardan hangisini seçeceğimi bilemedim.
Yardımınızı rica ediyorum.

hocam bir ürün yapıyorsan faydalı model yoksa marka ürün patenti alacaksınız diye biliyorum.

Marka Tescil belgesi alabilirsiniz hocam. Patent veya faydalı model belgesi alamazsınız

Marka olarak 760 TL fiyat çıktı. Başvuruyu bitirmeden sonlandırdım.
Sanırım yanlış yapıyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam logo için marka tescil belgesi alınıyor. Süreci bu başlık üzerinden yürütmek gerekiyor. Ücreti var tabii ki bu sürecin. Bir de işlemler çok basit değil. Belli bir takım işlemler ve süreler geçmesi gerekiyor. Okul adına bir kişi yetkili olarak takip edip istenen işlemleri gerçekleştiriyor. Başvuru yaptım sonucunu bekledim oldu gibi bir durum yok hocam.

Hocam meb ile protokol vardı
kendi adınıza değilde kurum ile devam ederseniz daha uygun olacaktır.
birde logo için tasarım almanı uygun olur. Belirli kriterler var örneğin Ay yıldız gibi unsurlar olmamalı diye hatırlıyorum

Öğrenciyi de eklerseniz 50 tl gibi bir ücret çıkar. Ama logo kendinize aitse çıkan fiyatı ödersiniz. Geçen sene biz başvurduk o civardaydı ücreti.

ben okuluma yeni aldım hocam.süreç;

1.adım okul sizin isminizi belirten bir matbu formla ilçe memden etap yetkisi alacak

2.adım epatente girip o yetki belgesini sisteme yükleyeceksinz

3.adım tasarım tescilden-logo başvurusunda bulanacaksınız.

3.1. eğer okul adına alacaksanız sadece okulu giriyosunuz.

3.2. eğer okul adına alıp sizin logo size aitse ürün sahibi olarak kendi isminizi giribiliyosunuz.

3.3. logo nuzu yüklerken her foto başına ücret alınıyor.ben tek görünüş yükledim o yüzden 185₺ ücret ödedim.

4. yaklaşık 1-2 ay sonra onay geliyor.

iş bu kadar.

ek bilgü için özelden tel yazın yardımcı olurum.

ben okula yeni aldım hocam.süreç;

1.adım okulunuzun adının içerdiği bir matbu formla ilçe memden etap yetkisi alacak

2.adım epatentte kullandığınız o yetki belgesini sistemini yükleyeceksiniz

3.adım tasarım tescilden-logo tamamen bulanacaksınız.

3.1. Eğer okul adına alacaksanız sadece okula giriyosunuz.

3.2. Eğer okul adına yükümlülüğünüz logonuza aitse ürün sahibi olarak kendi isminizi giribiliyosunuz.

3.3. logo nuzu yüklerken her fotoğraf başına ücret alınıyor.ben tek görünüm yükledim o yüzden 185₺ ücret ödedim.

4. yaklaşık 1-2 ay sonra onay geliyor.

iş bu kadar.

ek bilgü için özelden tel tipi yardımcı olurum.
Hocam çok güzel yazıyor ancak bir ekleme yapmak istiyorum. Okulun vergi numarası ile okul müdürü imzalı bir kurum yetkilisinin belirlenmesi gerekiyor ve bu yetki belgesinin etapları (Türk Patent e sistemi)açıklaması gerekiyor.
Siz logo için en ucuz yöntem olarak tasarım tescili alabilirsiniz. Eğer marka başvurusu yaparsanız pahalıya mal olur. Ayrıca tasarımınızın yeni olması gerekiyor. Türk Patent sizin tasarımınızı araştırıyor. Eğer 1 yıl öncesinde yayınlanmış bir logonuz varsa, içinde dini milli semboller varsa red edebiliyor. Bilginize

Tasarım tescil işlem adımları nelerdir? (Müdür bey yapılan bir proje için logo tescil istiyor)

burada güzel anlatılmış inceleyebilirsin
Teşekkürler sayın hocam.

Son düzenleme:
Yönetmeliğin ekinde bulunan değerlendirme formları var oradaki kriterlerre göre atama puanı oluşuyor patent te bunlardan biri

Bu kadar acil ve ivedi olacaksa kendileri alıversin bi zahmet. Bence etap yetkilisi idareci olmalı zaten.

Geri