proje tabanlı beceri yarışması

Kodla Büyü

sel5555

Site Gezgini
Arkadaşlar bu sene proje tabanlı beceri yarışmasına katılacak olanlar var mı? Çalışma yapan arkadaşlar var mı benim aklıma hala bişey gelmedi ne geldıyse aklıma yapılmış ozgun bişey bulamadım..Var mı guzel fikirleri olan :roll:

her okulun en az bir proje ile katılması şartı varken. ve süre az kalmamışken fikir olmaması mümkün değil ama hocam neden fikirleri sizinle paylaşalım sonuçta rakibiz.
:)

yok hocam benim bir iddam yok sadece sisteme girmek için yapıcam bi de ben halk eğitim için yapıcam ben zaten ilköğretim de çalışıyom hatır belasına yani yapıcam tabi yapabilirsem daha önce de hiç yapmadım elimde bi örnek te yok yardım amaçlı yazmıştım ama tercih meselesi tabi saygılar.... :oops:

Arkadaşlar aynı dertten müzdaribiz. ya bu projeleri normalde öğrencilerin düşünmesi lazım ama iş yine bize düşüyor.
ben de bu yarışmaya ilk kez katılacağım. benim merak ettiğim; proje derken yazılımsal mı yoksa elle tutulur birşeyler mi yapmalıyız ya da yapılıyor. :?
Tecrübesi olan bir yol göstersin lütfen.

Kafanıza göre takılabilirsiniz. Biz her yıl Web sitesi, program yazarak katılıyoruz. İlde fazla proje çıkmayınca derece de aldık. Yapabilirseniz tabiki elle tutulabilen bir şey her zaman avantajlı olacaktır. Bu arada unutmayınız, illaki Bilişim kategorisinde yapacaksınız diye bir şart yok, istediğiniz daldan yapabilirsiniz. Geçen yıl Ticaret Meslek Lisesi olarak 9 proje ile katıldık, ilde toplamda 30 proje falan vardı. 8 projemiz dereceye girdi, 4'ü farklı kategorilerde birinci oldu. Geçen yıl kategori sayısı fazla olunca iyiydi ama bu yıl 5 kategoriye indirdiler, bizim okul gibi hizmet sektörüne yönelik olan okullar için bu durum dezavantaj oluyor.

Bu projede özgünlük olayı bana çok saçma geliyor sonuçta birkaç yıl sonra neredeyse bütün projeler bitecek ve yenisi yapılamayacak.Tabi burada sözlerimin yanlış anlaşılmasın kastettiğim şu; diyelim ki siz bu sene işlemci yaptınız, seneye gittiğinizde özgün olsun diye daha iyi bir işlemci yapamayacak mısınız?Ben, eskiden bir proje yapılmışsa bile üzerine yenilikler katılarak özgün olarak değerlendirilmesi taraftarıyım.Sonuçta biz ar-ge çalışanı değiliz ki her yıl yeni teknoloji geliştirelim.

@coderfree, size katılmamak mümkün değil. Her yıl projeleri incelerim, her yıl neredeyse projelerin yarısı bir öncekiyle aynıdır sadece yapan okullar değişir. Mesela güneş enerjisiyle ilgili birbirinin aynı birçok proje yapılmıştır şimdiye kadar.
Aslında proje yarışmasının olması gerektiğine inanıyorum ancak uygulamada yapılan yanlışlıklar işin tadını kaçırıyor.
En basitinden yarışma duyurusu Aralığın 15'i gibi yayınlandı, okullardaki elemeler 14 şubat gibi yapılacak. Projeye Ocağın başında başlansa 1,5 ayda iyi bir proje nasıl çıkarılacak. Geçen yıl Kasım ayının ortasında duyuruya çıkılmıştı, ondan önceki yıl Ekimin sonundaydı. Duyuru gecikince herhalde YGS için Mayıs'a kadar süre tanıyacaklar diye düşünmüştüm. 1,5 ay gibi bir sürede proje yap, üstüne de raporunu ıvırını zıvırını hazırla.
Ya da şu kategori sistemi, her yıl değişiyor. Bazı dallar için projesiyle dereceye girmek neredeyse imkansız. Benim okulum Ticaret meslek lisesi, biz de bilişim haricinde muhasebe ve büro yönetimi dalı var ve bu dallar çocuk gelişimi vs. gibi dallarla aynı kategoride. Şimdi okulumuzdaki dallar nasıl bir proje yapabilecek ki çocuk gelişimi gibi bir dalı geçebilsin. Muhasebe sistemini yeniden mi yazacaklar ya da bürolar için mobilya mı geliştirecekler? Allah'tan öğrenciler başka kategorilerden de projeleriyle katılabiliyorlar da yarışmaya katılmak mümkün oluyor.
Daha birçok problemler daha var ama yazmakla bitmez.

yakuphan hocam. ben de ticaret lisesindeyim. bizde de muhasebe , büro ve pazarlama var. İhale 3 yıldır bizim üzerimize kalıyor. Ben bu sene müdüre resti çekecem. Diğer bölümler katılsın diye. Ücretleri götürüyorlar yan gelip yatıyorlar. İşleri güçleri çene. Başka bişey değil. İnadına yapmayacam. Biraz da onlar terlesin. Neymiş biz hizmet sektörüyüz ürünümüz yok. Hizmette verimlilik katogorisi noluyor o zaman. Yapmayacam kardeşiiiiiiiiiiiiimmmmmmmmmmm:))

Yapmaya gerekte yok zaten, aylarca uğraşıyorsun işten anlamayan 4-5 tane adam gelip oylayıp gidiyor, şeffaf bir uygulama yok, o projede kaybedeceğin vakti daha verimli işlerde kullanabilirsin mesela

coderfree' Alıntı:
Bu projede özgünlük olayı bana çok saçma geliyor sonuçta birkaç yıl sonra neredeyse bütün projeler bitecek ve yenisi yapılamayacak...Sonuçta biz ar-ge çalışanı değiliz ki her yıl yeni teknoloji geliştirelim...
Yeni bir "şey" geliştirmek doktora seviyesinde bir yeterliliktir. Koskoca MEB'de bunu bilen bir muhterem yok demek ki, her sene dört işlemden bihaber öğrencilerden bunu bekliyoruz.

Ürün sergisi vs. yapılsın ama adına proje yarışması denilmesin bunun yahu! Gerçekten komik oluyor.
fluent' Alıntı:
Yapmaya gerekte yok zaten, aylarca uğraşıyorsun işten anlamayan 4-5 tane adam gelip oylayıp gidiyor, şeffaf bir uygulama yok, o projede kaybedeceğin vakti daha verimli işlerde kullanabilirsin mesela
+1.

kazuo' Alıntı:
coderfree' Alıntı:
Bu projede özgünlük olayı bana çok saçma geliyor sonuçta birkaç yıl sonra neredeyse bütün projeler bitecek ve yenisi yapılamayacak...Sonuçta biz ar-ge çalışanı değiliz ki her yıl yeni teknoloji geliştirelim...
Yeni bir "şey" geliştirmek doktora seviyesinde bir yeterliliktir. Koskoca MEB'de bunu bilen bir muhterem yok demek ki, her sene dört işlemden bihaber öğrencilerden bunu bekliyoruz.

Ürün sergisi vs. yapılsın ama adına proje yarışması denilmesinin bunun yahu! Gerçekten komik oluyor.
fluent' Alıntı:
+1.

Tüm yazılanlara aynen katılıyorum. Ne yani proje göndermediğim de soruşturma mı açacaklar? Ceza mı verecekler. Neye ve kime göre zorunlu. Birisi bir proje atıyor ortaya, toplamak elli akıllıya kalıyor. Bununla birlikte bu kadar proje yapmaya hevesliyiz, şu ana kadar yapılan projelerin sonuçlarını bir görsek. Hangi konuya ne kadar faydası olmuş, yüzdelerle birlikte.

Sonucu olmayan projeler çöplüğüne döndü ortalık. Hepsi bu...

2 yıldır ben de katılmıyorum çünkü konu bulamıyorum. Eski yıllarda 2 kez katıldık,ikisinde de hayal kırıklığı. Her sene bu proje işi başımızın belası. Kimse katılmak istemiyor, oyüzden zorunlu tutuyorlar..katılım az olduğu için.

katılmak zorunluymuş ama kılavuzda istekli öğrencilerle yazıyor ne yaptıklarını bilmiyolar millete angarya olsun. Bana da bu sene kitlediler salı günü çocuklar sunacak peki ne mi sunacak üniversitede materyal dersi için hazırladığım web tabanlı eğitim yazılımını.Herşeyi ben hazırladım proje raporu başvuru formu abidik gubidik ne varsa ağzı laf yapacak da iki öğrenci seçtim onlara da 3 sayfalık bir metin verdim bunları ezberleyin sorulan sorulara ve sunarken bunları anlatın dedim müdür de gelmiş çocukları iyi çalıştır hatta hafta sonu felan çalıştır diyor heee hee dedim adamı hasta ediyolar yaaa nefret ettim daha 3üncü senemde hayırlısıyla bi fırsat olsa da kurum değiştirsem değerimizi bileceğimiz çalışırken de zevk alacağımız bir yere gitsem.

Geri