proje amaçlı aurdinıo set önerisi

Kodla Büyü

ogretmen006

Süper Üye
Süper Üye
sayın hocalarım tubıtak kapsamında en az 3 proje cıkartmak ıstıyorum sizin öneriniz ne olur

nasıl bir yol ızlemeliyim hangi seti almalıyım

Bence set almaya gerek yok, bizim robot kulübü öğrencileri Çin'den 3 te 1 fiyatına getirtti malzemeleri. Gerçi 35-40 gün bekledik ama değdi bence.

ogretmen006' Alıntı:
HOCAM tubıtak parası var bızım mudur asla faturasız ıs yapmaz
Hocam para yattı mı size? Bizde hareket yok henüz bekliyoruz. Bir de burada harcama yetkilisi müdür değil proje sorumlusudur. Ama yurtdışı işi fatura açısından sıkıntılı tabi.

Sayın hocam yıllarca mu ile uğraşan birisi olarak tavsiyem rasperry pi 3 ile proje yapın çok kısa zamanda çok fazla proje yaparsınız. İlk giriş zor olabilir ama devamı çok kolay olur.

set almak yerine yapacağınız projeler için gerekli olan malzemeleri alsanız daha iyi olur

Arduino uno r3

Robotistan.com

ücretsiz Bir deneme set talep edebilirsin.
Bu forumda vardi, ücretsiz talep bilgileri.

Ben ordan raspberry pi 2 ve arduino uno r3 aldim.
Şimdide moduller almaya başladim.

Kamera
Motor
Hareket sensor
Mesafe
....

Aliexpresden ardunio set alan var mi acaba. Turkiye fiyatları pahali malum

Ben www.gearbest.com adresli çin sitesinden 18$'a indirimli bir set aldım. Gönderilen arduino sanırım orijinaldi, üzerindeki çip atmel'indi. Bir tek bu memnun ediciydi. Çünkü doların yüksek olması nedeniyle set olarak fiyat avantajı pek olmadı, teslim süresinin uzun olması da aradaki fiyat avantajını ortadan kaldırdı.
Açıkçası şu an olsa, set almazdım. Onun yerine arduino'yu klon olarak gittigidiyor, n11 gibi sitelerden en ucuz olacak şekilde alırdım. Geriye kalan devre elemanlarını, sensörleri vs. direnc.net sitesinden yapmayı düşündüğüm projelerde kullanacağım elemanlara göre toptan, bol bol sipariş ederdim. Zira setlerin her biriyle aynı anda sadece bir proje geliştirilebilir. Daha fazlası için yine arduino devre kartı ve aynı devre elemanlarına ihtiyaç duyulacaktır. Robotistan her ne kadar bazı arkadaşlara gönderdiği ücretsiz setlerle gönlümüzü kazansa da fiyatları gerçekten yüksek. 160 TL'lik set orijinal arduino olmasına rağmen bence pahalı, proje yapmak için almaya değmez.

Proje yapacak arkadaşlar set almak yerine ihtiyaçlarına göre alış veriş yapsınlar, yoksa ellerinde kullanmadıkları bir sürü devre elemanı ile ve verdikleri fazla parayla kalırlar.

Geri