Programlama temelleri ve Btt derslerine yeni modüller eklenmiş.

Kodla Büyü

Yılmaz YALÇIN

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Megep ana sayfasında yeni bir duyuru yayınlanmış, burdaki çerçeve öğretim programına göre programlama temelleri dersine "Bilişim etiği ve bilgi güvenliği" modülü Btt dersine ise "Bilişim temel kavramları" eklenmiş. Planları güncellememiz gerekiyor.
upload_2018-9-10_20-26-50.png

Son düzenleme:
Bu konularda öğrencilerin genel bir kültüre sahip olması kötü mü olmuş hocam.

Hocam program yazan bir öğrenci ileride programcı olduğunda bilgi güvenliği, siber suçlar ve bilişim hukuku gibi kavramları bilmesinde ben abes bir sey görmüyorum. Bence temel bilgileri alıp program yazmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Bence konu ve ders olarak uygun geldi.
Telif hakkı konusunda etik ve hukuk bilgisi olmalı. Ayrıca programın güvenliği ve siber suçlara uygun yazılmasının önemini kavramalı.
Tabii bunlar benim düşünduklerim

Son düzenleme:
Peki hocam grafik, animasyon ile uğraşanların bunlara ihtiyacı yok mu, sadece program yazanlar için mi gerekli?

Peki hocam grafik, animasyon ile uğraşanların bunlara ihtiyacı yok mu, sadece program yazanlar için mi gerekli?
Grafik animasyon dersini okuyan da dahil herkes bu dersi görecek zaten. Tüm alan mezunları.
Bu dersi 10. Sınıfta tüm öğrenciler görecek. Dolayısıyla 11. Sınıfta grafik gören de bu konuları öğrenmiş olacak.
Ben dersle alakasını anlatmak için programlama temellerini ornek vermiştim.

Son düzenleme:
Alan ortak derslerinin içerisinde BTT diye bir ders daha var değil mi, isterseniz bu dersin açılımını ve eklenen modülün adını bir kez daha okuyup biraz düşünün ve öyle karar verin...
Bilişim teknolojilerinin temelleri dersinin içine "Bilişimde İleri Teknoloji Kavramları" diye bir konu eklenmesinden daha dogal ne olabilir hocam. Hizla gelisen bir alanda bu yenilikler hem gerekli hem de konulan konular ve dersler uyumlu. Bilisim alanini bitiren herkes bu konulardan uzman duzeyinde olmasa da bilgi sahibi olmalı bence.

bende yukaridaki planlarin btt program tem ofis ve teknik resim planlarinin takipcisiyim biri hayrina yapsa da atsa eyi olur vesselam...

Arkadaşlar planları güncelleyeceğim ama değişiklik Çerçeve öğretim programında var ancak ders bilgi formunda yok. Bu yüzden plana yazacağımız konu başlıklarını bulamıyorum. Bir fikri olan varmı?

Yeni programlara megep-öğretim programları linkinden 10.sınıf seçilerek ulaşılıyor.
Ders bilgi formları güncellendi bugün.

BTT dersi için önceki içeriğe göre değişen bir şey var mı? ben göremedim...

edit: şimdi farkettim "BİLİŞİMDE İLERİ TEKNOLOJİ KAVRAMLARI " eklenmiş.

Son düzenleme:
Alan ortak derslerinin içerisinde BTT diye bir ders daha var değil mi, isterseniz bu dersin açılımını ve eklenen modülün adını bir kez daha okuyup biraz düşünün ve öyle karar verin...

Sayın hocam dikkat ettiyseniz ders ismi vermedim. Alan ortak derslerinin birinin içerisinde olması mantıklı olmuş dedim yoksa BTT dersinin içerisine de eklenebilirdi. Yukarıda "Peki hocam grafik, animasyon ile uğraşanların bunlara ihtiyacı yok mu, sadece program yazanlar için mi gerekli?" şeklinde yazınıza hitaben yazmıştım. Alan ortak dersinin hangi dalı seçerseniz seçin okumak zorunda olduğunuz ders olduğunu muhakkak biliyorsunuzdur.

Ayrıca yeni konular ile Programlama Temelleri arasındaki ilişkinin, örnek olarak verdiğiniz matematik ve iklim coğrafyası dersleri kadar da alakasız olduğunu düşünmüyorum.
Arkadaşımız burada güzel noktalara değinmiş mesela.

Hocam program yazan bir öğrenci ileride programcı olduğunda bilgi güvenliği, siber suçlar ve bilişim hukuku gibi kavramları bilmesinde ben abes bir sey görmüyorum. Bence temel bilgileri alıp program yazmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Bence konu ve ders olarak uygun geldi.
Telif hakkı konusunda etik ve hukuk bilgisi olmalı. Ayrıca programın güvenliği ve siber suçlara uygun yazılmasının önemini kavramalı.
Tabii bunlar benim düşünduklerim

bilişim etiği ve bilgi güvenliği modülüyle alakalı modül yok ne yapmayı düşünüyosunuz bu iki haftalık derslerde arkadaşlar

Geri