Programlama Dili Önerisi

Kodla Büyü

bote22

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba, 6. sınıf bir öğrencim programlama dili öğrenmek istiyor. Scratch ile yeterince üst düzeye ulaştığını düşünüyorum. Şuan ona bir programlama dili önermemi istiyor. Ben mblock ile arduino başlayabileceğini söyledim. Ancak set almak istemiyor sizce hangi programlama dili önerebilirim. Fikir verirseniz çok sevinirim.

Eğer mobil programlama düşünürse app inventor ile devam etsin. Birçok kaynaktan yararlanabilir, bir şeyler başarırsa c# ve unity ile yoluna devam etsin. Ama en azından bir grafik programı da öğrensin.

Bence yeni başlayanlar icin noktalı virgül duyarliligi dolmayan bir dil olmalı. Swift, kotlin veya Python olmalı bence. Her üçü de browser üzerinden öğrenilebilir

Görsel arayüz konusunda rahat olmalı. Sürükle bırakla formlar hazırlaya bilmeli.

Adı önemli değil.

Visual studio ve rad studio vb ortamlarda kullanabileceği ve platformlar arası uygulama geliştirebileceği görsel dil olarak C++ öneririm. Yüklesin studio yu açsın bir form, metin kutusu ve düğmeler ekleyip basit şeylerle başlasın. O kadar hevesli ise kıvılcımı alırsa küçük adımlarla ilerleyip kendi kendini geliştirecektir. Hem böylece en başında söz dizimi disiplinini de öğrenmiş olur.

Bunu öğrenirse sözdizimlerinde farklıkıklar olsa dahi yine de oldukça benzer olduğundan dolayı ilerde isterse C#, Java, J++, J#, pyhton vs gibi dilleri de rahatlıkla kullanabilir. Visual Basic .Net de buna dahildir ama sözdizimi daha basittir. Diğer yandan php söz dizimi de benzerdir.

Hocam aslında bir programlama dilinin temel işlevlerini öğrenebilen kişi diğer programlama dillerinde pek zorlanmaz. Sadece sözdizimini gözden geçirip yoluna devam eder. Bunları birçok farklı programla diliyle uğraşmış biri olarak söylüyorum.

Son düzenleme:
o_O:eek: ben bildiklerimi bile unuttum. 6.sınıf öğrencisi için verilen tavsiyelere şaşırdım. C++ , C# falan gerçekten öğrenebilirler mi? önce benim öğrenmem gerek :D
Bana da tavsiye edin nereden başlasak :) bu ara arduniod, mblock falan başlıcam gibi ama ardunioyu programlamak için hangi programlama dilini öğrenmeliyim.
mezun olurken assembly diline hakimdim. ardunio programlarken de kullanılabilir mi ?

https://m.youtube.com/user/erayaktokluk
Bu çocuğun videolarını ve sitesini inceleyin.
Arduino için C ya da C tabanlı bir dil bilmek yeterli. Kendine ait komutları ve kütüphaneleri olduğu için öğrenmekte sıkıntı çekmezsiniz.

o_O:eek: ben bildiklerimi bile unuttum. 6.sınıf öğrencisi için verilen tavsiyelere şaşırdım. C++ , C# falan gerçekten öğrenebilirler mi? önce benim öğrenmem gerek :D
Bana da tavsiye edin nereden başlasak :) bu ara arduniod, mblock falan başlıcam gibi ama ardunioyu programlamak için hangi programlama dilini öğrenmeliyim.
mezun olurken assembly diline hakimdim. ardunio programlarken de kullanılabilir mi ?

Python öğrenmek istiyor c+ benimde aklıma geldi ama Python’da başlamış bile bakalım herşey için teşekkürler

Geri