Programlama Adımları- Algoritma Geliştiriyorum

Kodla Büyü

Summer_06

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar,
Programlama Adımları- Algoritma Geliştiriyorum etkinliklerine yönelik hazırladığım sunu ektedir.

Ekli dosyalar

• PROGRAM ADIMLARI.rar
    459.5 KB · Görüntüleme: 2,692
ya gerçekten bunları anlatıyor musunuz daha doğrusu öğrenciler nasıl tepki veriyor

teşekkürler hocam;)
elinize sağlık...

ben bunları anlatmıyorum. madem ki ünitenin adı internet sitesi yapıyorum, biz de interenet sitesi yapmaya başladık. dreamweaver kullanarak site tasarımına başladım.

ben anlatıyorum hocam. çünkü algoritma programlamanın başıdır. Çocuk adım adım işlem yapması gerektiğini öğrenmeden yazdığı kodlarda sıkıntı çıkabilir. ben çocuklar o algoritma şekillerini deli gibi öğrensin demiyorum. benim amacım bir program oluştururken basamak basamak hangi işlemlerden geçmesi gerektiğini öğrenciye kavratmak. ki çocuklar henüz bunu bilmiyorlar.

bir önceki basamakta daha basit bir şekilde vardı algoritma. ve artık bir sonraki basamakta da programlamanın içine girip visual basic kullanacaklar. bu temellerinin olması gerekiyor diye düşünüyorum. zaten bu konu 1 ders saati alıyor. geri kalan zamanda bol bol web sitesi yapmaya yeter :)

zencefil58' Alıntı:
ya gerçekten bunları anlatıyor musunuz daha doğrusu öğrenciler nasıl tepki veriyor

çocuklar ilk başta algılamakta zorlanıyorlar. o yüzden sunu hazırlama ihtiyacı duydum, daha derli toplu anlatayım diye. bir işlemin çözümünde ilk önce nereden başlayacaklarını kestiremiyorlar. sonra ne yapacaklarını bilemiyorlar. o programlama mantığı henüz oturmamış oluyor çocuklarda. her çocukla tek tek ilgilenip takıldığı yerleri mantığına oturtmanız gerekiyor. Anlatması ve anlaşılması biraz zor bence.

elini yıkamak için yaptığın işlemleri sırasıyla söyle dediğimizde bile çocukların atladıkları çok adım oluyor. Ama biliyorsunuz ki, program yazarken en ufak bir adımın bile atlanması programı başarısız kılmaya yetiyor.

Benim amacım bu mantığı kavratmak. Sonra çocuk isterse her programlama dilini kendi başına öğrenebilir. dün 2 sınıfa dersim vardı ve ders sonunda verilen problemin algoritmasını bitiremeyen çok az sayıda öğrenci kalmıştı.

latcakir' Alıntı:
sunuda algoritma ve akış şeması kavramları biraz karışmış galiba.

aslında haklısınız hocam. aynı şey değiller.

Ancak öğretmen kılavuz kitabında 6. basamakta konuyu anlatırken;
"Yazılım geliştirmeden önce algoritma başka bir deyişle iş akış diyagramı hazırlanır." denildiğinden ve algoritmanın tanımını yaparken alt başlık olarak "Algoritma (İş Akış Diyagramı)" şeklinde aynı şeymiş gibi bahsettiğinden ben de o ayrımı öğrencilere vermedim.

Sonuç olarak algoritma, nelerin yapılacağının komutlarla ya da akış şemaları ile ifade edilmesidir. Öğrencilerin iş adımlarının hangi sırada olması gerektiğini çözümleyebilmeleri benim için daha önemli.

Dikkatiniz ve uyarınız için teşekkür ederim. :)

Summer_06' Alıntı:
latcakir' Alıntı:
sunuda algoritma ve akış şeması kavramları biraz karışmış galiba.

aslında haklısınız hocam. aynı şey değiller.

Ancak öğretmen kılavuz kitabında 6. basamakta konuyu anlatırken;
"Yazılım geliştirmeden önce algoritma başka bir deyişle iş akış diyagramı hazırlanır." denildiğinden ve algoritmanın tanımını yaparken alt başlık olarak "Algoritma (İş Akış Diyagramı)" şeklinde aynı şeymiş gibi bahsettiğinden ben de o ayrımı öğrencilere vermedim.

Sonuç olarak algoritma, nelerin yapılacağının komutlarla ya da akış şemaları ile ifade edilmesidir. Öğrencilerin iş adımlarının hangi sırada olması gerektiğini çözümleyebilmeleri benim için daha önemli. Ancak bugün bu konuyu işleyeceğim, sözlü olarak aradaki farkın üzerinde duracağım.

Dikkatiniz ve uyarınız için teşekkür ederim. :)

Klavyeden girilen iki sayının akış şeması

Ekli dosyalar

• akış şeması.rar
    47.9 KB · Görüntüleme: 46
Geri