Progmatic Lisanssız kullanım için ihtarname

Kodla Büyü
İyi günler sevgili bilişimciler
Daha önce başına gelen var mı konusu var mı göremedim ama ; varsa arkadaşlar kusura bakmasın
Okulumuza 2 ay önce Alfabe Yazılım firmasından geldiğini söyleyen bir vatandaş gelerek okulumuzda progmatic adlı programın lisanssız bir şekilde kullanıldığını tespit ettiklerini söyledi. Biz ise okulumuzda böyle bir program kullanmadığımızı biz ders dağıtım için farklı bir programı kullandığımızı ifade ettik. Fakat 2 sene evvel yani geçtiğimiz sene başında progmatic programını internetten indirip deneme amaçlı bilgisayara kurduğumuzu ve yeterli kısıtlama yapılamadığı ve istenilen performansı sağlamadığı için kullanmak istemediğimizi ve başka bir program kullanmaya başladığımızı söyledik. Bu arkadaş herhangi birşey söylemeden çekip gitti. Sonra dün bize bir ihtarname gönderilmiş ve bu ihtarnamede eğer programın lisansını ve eski kullanım lisanslarını ödemez isek dava açılacağı yazıyor. Programı herhangi bir şekilde kullanmadık. Yalnızca bir kere yükledik ve programın işimize yaramacağı kanaatine varınca kullanmadık. Ama programı o zaman silip silmediğimizi hatırlamıyorum. Adam geldiğinde baktığımda bilgisayarda program yüklü değildi. Şimdi bu adamların yaptırımı ve işin hukuki boyutu ne olur daha önce başına gelen tecrübeli arkadaşlardan fikir edinmek istiyorum. İyi çalışmalar diliyorum adamın göndermiş olduğu ihtarnameyi ekte resim olarak atıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• ss.jpg
    ss.jpg
    177.6 KB · Görüntüleme: 2,465
Bu tip Programların kurulumu esnasında okul bilgisi girilmemeliydi. Veya internet bağlantısı kapatılmalı. Bu sorunla karşılaşan birçok okul var benim duyduğum.

hocam bunlar da yazılım mafyası...
Hat taşımaya giderken bile sözleşme imzalanmıyor mu?
Hiç kimseye hiçbir şey imzalatmadan, internette deneme amaçlı kullanılan bir programdan dolayı şikayetçi olamazlar.
Bunların yaptıkları dediğim gibi korku verip, haraca bağlamak milleti. Bu adamların daha önce de benzer uygulamaları oldu.
Sözleşmeyi tek taraflı iptal etsinler
ortada sözleşme de yok.

adamların sitesine bile girsen demekki meraktan
"telif ve fikir eserlerinden dolayı" senin ip numaranı mahkemeye verecekler.

Walla ben bu işin sonucunu merak ediyorum arkadaşlar bir çok arkadaş almış lisansı olayı kapatmış ama gönderilen yazıya bakarsanız okullara gidildiğinde korsan kullanıldığı tespit edilmiştir yazıyor bence adamların elinde elle tutulur birşey yok. Ama işin hukuki boyutunda ne olur onu bilemiyorum. Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa göre Lisanssız Yazılım Kullanımı;yazılım ürünlerinin yetkisiz olarak kopyalanması, çoğaltılması, yayılması ve ticari mevkiye konulması, kullanılması ya da üretilmesi durumlarında bir yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanır ve para cezasına dönüştürülür gibi bir ibare okudum. Hukuki olarak sıkıntı çıkarabilirler mi onu merak ediyorum? açıkcası. . .

Hocam aynı olay okulumun başına geldi. Sonra müdür bey e biz bekleyelim dedim. Avukat kağıdı gelince ben adamı aradım okulumun durumunu anlattım 2 yıllığına anlaştık okul parayı verdi faturayı kendi adıma kestirdim sorunu bu şekilde aştık. Budan bana ve bize ders oldu 2 sene sonunda E-Okul un prog. kullanacağız

programı demo süresi içinde ve ilaç kullanmadan kurup denediyseniz herhangi bir sorun çıkmaz. Ancak demo süresini 1 gün bile geçirdiyseniz ve yazılım bunu karşı tarafa bildirerek bir delil oluştuysa bu durumu mahkemede kullanabilirler. Birde herhangi bir sözleşme imzalanmadığı için size dava açsalar bile kazanmaları pek mümkün değil. Kaldıki dava açarlarsa bir avukat bulup parasını karşı taraftan alacak şekilde anlaşabilirsiniz. Benim kanaatim göz korkutma amaçlı ihtarname çekip belki yerler diye dava dilekçesini mahkemeye sunuyorlar.

Arkadaslar yapmayin etmeyin, bu program tas catlasin bir tane bilgisayara kurulmustur denemek icin. dediginiz gibi sadece deneme surumu ise zaten sorun yok, ***** falan yaptiysaniz sabit diskini sokup evinize goturun. sonra birakin mahkemeye versinler, nerden ne cikartip kanitlayacak acaba mahkeme? kanit yoksa sucda yoktur. kaldi ki bunlar okula geldiginde oturup bilgisayarlari incelemelerine izin mi verdiniz ki bunu tespit ettik diyorlar?

korkup oderseniz para kopartmis olacaklar, hadi ordan derseniz dava acmazlar cunku kaybedeceklerini zaten biliyorlar. Bunun aynisini ev kullanicilarina yapiyorlardi bir ara, bilmem hangi filmi indirdiginizi tespit ettik para verin falan filan. korkanlar odedi, korkmayanlara kimse dava falan acmadi.

Re: Ynt: Progmatic Lisanssız kullanım için ihtarname

Delil kanıt yoksa ellerinde, dava açsalar ne yazar. Mahkemeden bilgisayarlara el koyma izinlerimi var sanki.
Kardeşim sana güle güle dersiniz. Kapıyı gösterirsiniz.

Ya adam bilgisayara elini bile sürmedi ahanda orada bilgasayar açta bak dedim ben adama ama adam gerek yok hocam dedi. Bencede göz korkutma amaçlı ama insan genede bir tedirgin oluyor. Üzerinden geçmiş iki sene ilaçlı mı kurdum yoksa ilaçsızmı hatırlamıyorum ama bildiğim birşey var baktım işime yaramıyor başka programa geçtim hadi bir iki kere bilgisayarda denedim diyelim iki günü geçmez yani adamı bir daha görsem temiz bir dövecem Osmaniye/ kadirlide bir arkadaş varsa benim yerime iki tokat atsa o adama ne kadar dua ederim anlatamam :D

Sn. Lectermania programı ilaçlı kullanmışsınız sanırım. Yoksa ders dağıtımını yapamaz idiniz. Progrmatic kullanan arkadaşlar dikkat edin. Çünkü program direk olarak programcının sunucusuna bilgilerinizi gönderiyor. Yani siz okulunuzun adını ilinizi ve ilçenizi yazdığınız için sizi tespit edebildi. İlaçlı programlarda aşağıdaki yolu izlerseniz sıkıntı yaşamazsınız.
Kırık program kullanıyorsanız

a. Başlat'a " Gelişmiş güvenlik ile birlikte " yazın açın
b. Sol üstten " Giden kuralı "
c. Sağ listeden " Yeni Kural "
d. Gelen ekrana dokunmadan devam edin
e. Gözat tan programınızı seçin
f. son ekranda ismini girip bitirin

can_cay' Alıntı:
Sn. Lectermania programı ilaçlı kullanmışsınız sanırım. Yoksa ders dağıtımını yapamaz idiniz. Progrmatic kullanan arkadaşlar dikkat edin. Çünkü program direk olarak galip atılganın sunucusuna bilgilerinizi gönderiyor. Yani siz okulunuzun adını ilinizi ve ilçenizi yazdığınız için sizi tespit edebildi. İlaçlı programlarda aşağıdaki yolu izlerseniz sıkıntı yaşamazsınız.

iyi yöntemmiş teşekkürler.

3-4 yıl önce çalıştığım görev yerinde de bu olay başıma gelmişti hocam. Öğretmen arkadaşımızın kurucu müdürlüğünü yaptığı okulda bu program kullanılmış ve tespit etmişler. Adamlar böyle bir yazıyla gelmişler. Ya bize bu ilaçlı programı veren kişinin ismini ver ya da bunun lisansını mecburen alacaksın demişlerdi. Arkadaşımız da o kadar kul hakkına girmekten imtina eden birisiydi ki hiç böyle şeylerle uğraşmak istemedi ve geciktirmeden lisansını aldı. Ha bir şeyler yaparlar mıydı pek bir şey yapabilirler gibi gelmiyor bana. Bana göre burada her zaman suçlu kullanıcı değil bu ilaçlı bulup çıkarandır. Bu yazıyı da gidip onlara göstermesi lazım.

aakcakaza' Alıntı:
can_cay' Alıntı:
Sn. Lectermania programı ilaçlı kullanmışsınız sanırım. Yoksa ders dağıtımını yapamaz idiniz. Progrmatic kullanan arkadaşlar dikkat edin. Çünkü program direk olarak galip atılganın sunucusuna bilgilerinizi gönderiyor. Yani siz okulunuzun adını ilinizi ve ilçenizi yazdığınız için sizi tespit edebildi. İlaçlı programlarda aşağıdaki yolu izlerseniz sıkıntı yaşamazsınız.

iyi yöntemmiş teşekkürler.
Bu işlem tam olarak ne işe yarıyor hocam?

Firewall kuralı oluşturmuş.Aslında AV lerin içinde firewall eskiden vardı. Bir veri paketi dışarı gitmek-gelmek istediğinde bize sorardı ve kurallar oluşurdu.
Şimdide işletim sisteminde var ama, etkili değil.

iyi yöntemmiş teşekkürler.[/quote]
Bu işlem tam olarak ne işe yarıyor hocam?[/quote]

Windows firewall dan uygulamanın dış dünya ile olan bağlantısını keser.

Görmemişin bir programı olmuş tutmuş demosunu koparmış.
Yazık programın güzelliğini değil yaptıklarını konuşuyoruz.

Devletin kurumunda gelip inceleme yapmak için hangi yasal yollara başvurmuşlar? Okula geldiklerinde inceleme yapmak için valilik ya da mahkeme gibi resmi bir kurumdan onayları var mıydı? Eğer yoksa zaten tespit ettik dedikleri yöntem kanuni değil.

Lisanslı yazılım kullanalım beyler.Yazılım sahibide aslında kötü bir insan değil ki;
Madem Beğendiniz. Lisanslı kullanın diyor.Yani niyetler iyi.

Geri