Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

php nedir arkadaşlar

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında ege tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. ege

  ege Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  299
  Beğeni:
  2
  çoğunuz sitenizi php de hazırlamışsınız . bende öğreneyim diye kitap filan baktım hep kod.anlayamadım. bunun bir görsel tasarım şablanu falan yokmu hepmi komut.öğrenmek istiyorum ama banamı zor geldi anlayamadım arkadaşlar. yard. olursanız sevirim . bide öğrenmek için (sıfırdan) ne tavsiye edersiniz?
   
 2. sedom

  sedom Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Eylül 2007
  Mesajlar:
  690
  Beğeni:
  0
  Personel Home Page.Daha çok MYSQL veritabanı Sistemini Kullanan Bir tür Etkileşimli WEB TABANLI PROGRAMLAMA DİLİdir.
   
 3. ege

  ege Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  299
  Beğeni:
  2
  tamamda?????????????**

  tamamda yani hep kodmu ben onu anlayamadım herişi kodlamı yapıyosunuz? görsel hiç bişi varmı ? görselliğinize nerde bakıyosunz? ya millet bunda hatırlamış 1 kişimi cevap yazdı sağolun ya: :cry:
   
 4. keyloger

  keyloger Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  941
  Beğeni:
  5
  hocam dreamwearde yada siteyi neyde yapıyorsanız html kodlarının içine php kodlaıını gömüyorsunuz.O sayfanın her yeri php değil.Ama bazı şeyleri yapmaya html nin gücü yetmiyor onun için php asp gibi diller kullanılıyor.
   
 5. ege

  ege Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  299
  Beğeni:
  2
  yani php nin derleyicisi yada yorumlayıcısı görsel bişiler sunuyormu bana? örneğin siteyi yaparken görsel tasarımını yaparsın gereken yerlerede kod gömersin bundada görsel tasarım yapacağım alan mevcutmu? cevap için sağolun hom . birazdaha açarsanız sevinirim. php de site hazırlamak için hep kodmu öğrenmek lazım ?
  :shock:
   
 6. bote2004

  bote2004 Site Gezgini

  Kayıt:
  18 Eylül 2007
  Mesajlar:
  76
  Beğeni:
  0
  Php bir web programlama dilidir. Php yi etkin bir şekilde kullanmak istiyorsan bütün programlama dillerinde olduğu gibi o dilin komutlarını öğrenmen gerekiyor. Programlama konusunda hiç tecruben yoksa ilkönce temel programlama mantığını öğrenmen gerekir. Bence Php başlamadan önce temel programlama terimlerini bir gözden geçir. Değişken, fonksiyon, Karar ifadeleri, döngüler vb. temel programlama konularıdır. Tabi birde algoritma ve akış şemaları var. Bunun dışında php komutları Html komutları arasına yazıldığı için html de bilmen gerekecek.
   
 7. ege

  ege Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  299
  Beğeni:
  2
  yani hep kod yanlış anlamadım değilmi ? tsk
   
 8. gökalp

  gökalp Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2007
  Mesajlar:
  505
  Beğeni:
  0
  Öncelikle PHP sunucu tabanlı çalışan bir web-programlama aracıdır. Yani HTML senin Tarayıcında (Browse) derlenirken PHP veya ASP gibi diller sunucu üzerinde derlenir. Ve html kodlarına çevirtilerek tarayıcıya gönderilir.

  PHP, HTML de olduğu gibi bir derleyici tarafından derlenmez, sadece sunucudaki php programı tarafından yorumlanır(Mesela Apache sunucu programı yardımı ile). C bilen birisi için PHP öğrenmesi çok basit olan bir dildir, öyle ki dosya işlemleri gibi karışık konularda PHP, C’den çok daha süper. Çünkü komutlar C ile benzerlik gösterdiği gibi veri tabanı bağlantıları ile de web kullanılması hızlanmıştır. PHP ile birçok veritabanına bağlanabilirsiniz. Bunlardan en fazla kullanılanı da SQL dir. Ve PHP dili kullanırken araya Html den veya SQL komutlarından parçacıklar ekleyebiliriz:

  <?php
  /* Buralar yorum satırı*/
  printf(“www.turkkod.org.<br>\n”);
  print("BT nin programlama dünyası.<br>\n”);
  echo (“by \n">Gökalp. <br>\n”);
  ?>

  Bu örneği inceler olursak printf bir C dili komutudur.\n New line (yeni-alt satır) yine bir C dili komutudur.Yine /* */ açıklama satırları yine c dilinden.<br> tagı (etiketi) ise bir HTML dili parçacığıdır.Ve bu programcığın ekra çıkarttığı görüntü ise sadece şudur...Yani burda söylemek istediğim PHP dili tabiri caizse C dilinin webe uyarlanmış ve veritabanlarıyla desteklenmiş halidir.

  turkkod.org
  BT nin programlama dünyası.
  by Gökalp.

  Veri tabanı bağlantısı ASP ye göre programlaması biraz zor görünüe ben mesela çok uğraşmıştım ilk defa bağlantı yaparken çok zorlanmıştım :) çünkü bilgisayarınıza Apache server i kurmanız gerek ve yöntemleri eks..siz yapmanız gerekir. Ama ilk bağlantıdan sonra emin olun vaz geçemeceğiniz diller arasına girer. programlaması zevkli ve güzeldir.Ayrıca asp ye göre daha güvenli olduğu da söylenir.Söylenir diyorum çünkü WarriorVirüs abi bu görüşümü sarstı.. :)

  Tavsiyem eğer PHP öğreneceksen önce HTML kodlarını tam olarak olmasa da çok kullanılanların ne olduklarını öğren. Ayrıca herhangi bir programlama dili kitabından ki (C dili kitaplarını tavsiye ederim) programlamaya giriş hakkında bilgi al. Daha sonra Server lerın yapısı hakkında bilgi edin başta Apache ve IIS (Internet Information Server) olmak üzere. ve tabiki internet uygulamalarının vazgeçilmez yapıları veritaban ları hakkında bilgi edin..Evet şimdi geldi (Biraz geç olmadı demi :) ) sıra PHP öğrenmeye... :) bu dediğim takibi yapmadan da direkt dili öğrenerek de başlayabilirsin ama temelsiz bina yapmanın bir anlamı olmuyacağı kanaatindeyim..

  Programlama için öncelikle Algoritmaları(Neyi nasıl ne zaman yapacağını kullanmayı öğrenmek),Değişkenleri(Tamsayı,Karakter, İşleç, mantıksal ifadeler),mantıksal ve aritmetiksel işleçleri(+,&,-,/,*...gibi) ve kontrol deyimlerini (if,else,switch....) öğrenmen PHP programlamadaki tasarım gücünü artırır.

  Sonuç olarak Günümüzde bilişim uygulamalarının büyük bir çoğunluğu internet üzerinden gerçekleştiği bir gerçektir. Bu uygulamalar genellikle internet üzerindeki bir sunucun istemcilere bilgi göndermesi esasına göre çalışır örnek olarak teknobilisim sitesindeki forumun çalışma sistemi örnek olarak verilebilir.

  Kursa gideyim mi diyenlere pek tavsiye etmem eğer gerçekten çalışmayı düşünüyorsanız bu dile internet bu iş için birebir yine bu köşelerden de ben ve bilen insanlar sana yardımcı olacaktır. yani hatta kitap almana bile gerek yok derim ama ille kitap tavsiyesi dersen Beta, Pusula ve sistem yayınlarının PHP ye giriş kitablarını alabilirsin. Webde ise şu siteleri öneririm:

  www.turk-php.com
  www.turkkod.org
  www.phpkaynak.com
  www.linux.org.tr/
  www.phpbul.com
  www.phpdersleri.bz.tc
  www.webteknolojisi.com
  www.ulakbim.gov.tr
  www.php.org.tr
  www.php.arsivimiz.com
  www.tiannowebtasarim.com/php
  www.pc-kopat.com/php.dersleri.htm
  www.phpfusion-tr.com

  ve tabiiki turkkod ve bilgisayar bilişimde deki değerli arkadaşlarımız...


  NOT: Arkadaşlar siteler reklâm amaçlı değil tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu sitelerden bilgi alışverişi dışında herhangi bir bağım yoktur.Ve internet üzerinden dağıtılan Hakkı Öcal üstadımızın PHP kitabını her tarafta bulabilirsin. Bulamazsan ben yine burdan yayınlayabilirim...


  Not: Alıntı değildir (gerçi ifadelerin sadeliğinden ve anlatım bozukluklarından anlaşırda :) )

  Not2: Eski bir bir yazım ...
   
 9. ege

  ege Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  299
  Beğeni:
  2
  gakalp arkım saol iş güç edip yazmışın . çok teşekkür. artık öğrenmeye başlayınca başını ağrıtırım haberin olsun. tabi sıralama baya uzuna benziyo php ye varana dek.sölediğin kitabıda yayınlarsan çok sevinirim saol :D
   
 10. gökalp

  gökalp Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2007
  Mesajlar:
  505
  Beğeni:
  0
 11. ghost

  ghost Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  737
  Beğeni:
  99
  :) teşekkürler gökalp hocam
   
 12. yilege

  yilege Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2007
  Mesajlar:
  23
  Beğeni:
  0
  kitap iiçin saol
   
 13. cogullu

  cogullu Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  719
  Beğeni:
  2
  konu hakkında
  http://www.bilgisayarbilgisi.com/
  adresine de bakmanızı tavsiye ederim , forumdaki üyelerimizden birinin yapmış olduğu bir site ve içinde de php ile ilgili geniş bilgi var
   
 14. desi

  desi Üye

  Kayıt:
  21 Ocak 2008
  Mesajlar:
  16
  Beğeni:
  0
  site için tsk :alkis:
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal