PHP MYSQL Veritabanı Sorgulama İle Birden Fazla Dropdown

Kodla Büyü
Arkadaşlar merhabalar, resimdeki gibi bir arayüz tasarlamak istiyorum. Daha doğrusu her bir listeyi ayrı ayrı .php sayfalarında veritabanından çekerek getiriyorum ancak bu işi aynı sayfada nasıl yapabilirim? Teşekkürler şimdiden :)

Ekli dosyalar

• vehicle.png
    8.9 KB · Görüntüleme: 400
yapmak istediğin şey veritabanındaki vechiles tablosundan filtreleme yaptırmaksa her biri için ayrı ayrı sorgu yapıp bu selectboxları dolduracaksın örneğin
select model from vechiles sorgusunun sonucunu döngüyle model selectbox una çekeceksin eğer vechiles tablosunda modelin id sini tutuyorsan join işlemi yapman gerekebilir

$aranantype=$_POST['type'];
echo "<form method=post action=model.php>";

echo "<h3>Araç Modelini Seçiniz</h3>";

echo "<select name=trademark>";
$sorgu=mysql_query("Select DISTINCT TradeMark from alldatas WHERE Type='$aranantype'");
while($veri=mysql_fetch_array($sorgu))
{
$liste = $veri['TradeMark'];
echo "<option value=\"$liste\">$liste</option>";
}
echo "</select>";

echo "<input type=submit value=İleri />";
echo "</form>";

şeklinde her bir açılır kutuyu veritabanından çekebiliyorum ancak aynı sayfa içerisinde üstteki seçimi yaptıktan sonra alttaki seçimi aktifleştirerek doldurma konusunda bilgim yok. Javascript kullanmak gerekiyor sanırım :?

Hocam tasarımla giriş yapmış yazılım sorunuyla çıkmışsın. Sanırım anlayamıyorum. Fakat anladığım kadarıyla bir şeyler yazayım bende

sorgunda where kısmını dinak hale getir. yani istenen özelikler için sql cümlene ilaveler yapacak bir yapı kur.

Kod:
$sorgu = "SELECT * FROM arabalar WHERE 1 ";

if(isset($POST['model'])){
$sorgu = sorgu  . ' AND model=$POST['model']';
} 

if(isset($POST['year'])){
$sorgu = sorgu  . ' AND  year=$POST['year']';
} 

//bu şekilde her istek için kontrol satırları yaz.

her dropdown lislerin click olayınada formu post submit ettir.
sonra post edilen php sayfasında ilgili kontrolleri yap onagöre alanları doldur.

Kod:
echo "<select id=''ddlmake' name='ddlmake'>"
if(isset($_POST['ddlYear'])){
    // eğer ddlYear seçili valu varsa ikindi ddlyi burda doldrumak için vertabanından sorgulama yap ve döngü ile ddl yi oluştur
     $makes = mysql_query(ilgili sorgu) // vertiabanından soruguyla çekilen makes değerleri
     foreach($makes as $make){
           echo "<option value=$make>".$make.'</option>';
     }
}

if(isset($_POST['ddlmodel'])){
    // eğer ddlmake seçili valu varsa ikindi ddlyi burda doldrumak için vertabanından sorgulama yap ve döngü ile ddl yi oluştur
     $models = mysql_query(ilgili sorgu) // vertiabanından soruguyla çekilen makes değerleri
     foreach($models as $model){
           echo "<option value=$model>".$model.'</option>';
     }
}

Geri