php için kurmam gereken yazılımlar

Kodla Büyü

metdozii

Üye
arkadaşlar php örenmek istiyorum. php kullanabilmek için kurmam gereken yazılımları öğrenebiirmiyim?

ek olarak yararlanabileceğim kaynaklara tavsiyesi olan var mı??

PC nin localhost şeklinde çalışmasını istiyorsal EasyPHP programını yani; Apachi Web Server kurman lazım ki php dilini localostta çalıştırabilisin.

Güzel arkadaşım. Php ve mysql i kurmak için şu basamakları takip edebilrsin. Bir de çalışan bir php kurulumu başarırsan bir yere nasıl yaptığını yaz çünkü sonra tekrar ihtiycın olabilir. Tekrar tekrar uğraşmazsın.

Php nin sitesinden php-win32 installer indir.
Mysql sitesinden de mysql ücretsiz veya ne bilim demo olan sürümü indir.

Mysql'i kur.
php installer'i başlat. kurulum sırasında bir seçenekte IIS ISAPI modülünü seç.

Muhtemelen C:\program files\php klasörüne kurecaktır. Klasöre git php.ini dosyasını ve php5ts.dll dosyasını windows klasörünün altına kopyala.

Bilgisayarı mutlaka yeniden başlat. Çalışıyor olmalı.

php ile mysql çalıştıramazsan php.ini dosyasında yapman gereken bir iki değişiklik var.

php.ini dosyasında

extension_dir="c:\program files\php" olduğuna emin ol ve

extension=php_mysql.dll satırının başından noktalı virgülü (;) kaldır.

Kolay gelsin.

Dikkat......

php çalıştırmak için apache kurmak şart değil

IIS hem php hem asp hem de perl 'i beraber çalıştırabiliyor..İyi çalışamalar.

gerçekten

Benim tavsiyem apache yi kurup üzerine php yüklemen gerçekten böyle başlaman daha iyi hem sunucu ayarlarınıda öğrenmiş olursun. Biraz ingilizcen varsa hocam phpmanuel dursun her zaman yanında

Ben Apache2Triad 1.5.3 kullanıyorum.

http://prdownloads.sourceforge.net/apache2triad/apache2triad1.5.3.exe?download

Ama Wamp Server da iş görür;

WAMP sizin için Apache 2.2.4, PHP 5.2.3 + PECL, SQLitemanager, MySQL 5.0.41 ve Phpmyadmin'i kurar; kısa sürede tam bir web sunucunuz olur. İsterseniz WAMP ikonunu bildirim alanına yerleştirebilir ve burdan yönetebilirsiniz. Ayrıca Türkçe desteği de bulunmaktadır.

http://dl13.chip.eu/downloads/fb3853f6275bdf4c4377694496f51a45/474b04d5/57380/wamp5_1.7.2.exe

Gezgin-®' Alıntı:
PC nin localhost şeklinde çalışmasını istiyorsal EasyPHP programını yani; Apachi Web Server kurman lazım ki php dilini localostta çalıştırabilisin.
kesinlikle katılıyorum. En zahmetsiz olanı bu.

Geri