Performans düştü, yakıt tüketimi arttı

Kodla Büyü

buyey

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Selamün Aleyküm arkadaşlar
bir kangoo muz var 30 bin kmde aldık şimdi 65 bin kmde. yalnız son 1-2 aydır araç performanstan biraz düştü sanki. yüklü olmadığı zamanki hali bile farkediliyor yani. tam ölçmüyorum gerçi ama yakıt sarfiyatı da biraz arttı. ne dersiniz niye olabilir?

evet araç dizel hocam turboya hiç baktırmadım şimdiye kadar. dizel arabalarda buji yok bildiğim kadarıyla...

yakıt filtresinide kontrol etmeniz lazım 30.000 km de bir değiştirilir. değiştirilmeyince performans düşüklüğü yapabiliyor. tabi başka bişeyde olabilir sorun

daha önce kullanılan yakıt ve sizin kullandığınız yakıt enjektörlere zarar vermiş olabilir....

hava filtresinden başlayın hocam topraklı yolda kullanıyorsanız daha sık değiştirin.

buyey' Alıntı:
dizel araçlarda buji var mı arkadaşlar :?:
ısıtma bujisi var hocam ben kangoyu 5 yıl kullandım 2003 modeldi turbosu yoktu. bakımlarını ihmal etmeyeceksin birde dizel renolarda mozat pompası sorunu çıkabiliyor ve baya bir maliyetli onun haricinde arkadaşların dediği gibi filtrelerini değiştirmen gerekli. performans düşüklüğünün bir nedenide baskı balata olabilir

(benzinli araçlarda map), dizel ise egr sensörü temizlemekte fayda var

buyey' Alıntı:
Selamün Aleyküm arkadaşlar
bir kangoo muz var 30 bin kmde aldık şimdi 65 bin kmde. yalnız son 1-2 aydır araç performanstan biraz düştü sanki. yüklü olmadığı zamanki hali bile farkediliyor yani. tam ölçmüyorum gerçi ama yakıt sarfiyatı da biraz arttı. ne dersiniz niye olabilir?
Kardeş benzer durum benim araçta da vardı baskı balatayı kontrol ettir derim.

Aynı problemden dolayı bugün bende sanayideydim. Turbonun açılışı eskisi kadar bariz hissettirmiyor. Çekişte hafif bir düşme var ve yakıtta %30 civarında arttı. Hava filtresine baktılar, bilgisayara bağlayıp motor ve turboya baktılar ama birşey bulamadılar, geri geldim. Yakıttan olabilir diye düşünüyorum. Hep bp 'den alıyordum ilk defa geçenlerde opetten aldım. Belki de o etkiledi. Depoyu bitirip bakacağız artık.

Belki başka arkadaşların da başına gelebilir diye son durumu yazayım.
50 liralık tek defa opetten yakıt almıştım, o mazot bittikten sonra performans normale yaklaştı. Daha sonra -arızalı değildi fakat- hava akışmetresini değiştirdim ve normale döndü araç. Hatta eskisinden daha az yakıyor. 4,7Lt / 100Km(Şehirler arası). Caddy için güzel rakam.

yani opetten aldığınz yakıt mı sebep oldu düşüşe ...yoksa ondan sonra mı düzeldi?

opian' Alıntı:
Belki başka arkadaşların da başına gelebilir diye son durumu yazayım.
50 liralık tek defa opetten yakıt almıştım, o mazot bittikten sonra performans normale yaklaştı. Daha sonra -arızalı değildi fakat- hava akışmetresini değiştirdim ve normale döndü araç. Hatta eskisinden daha az yakıyor. 4,7Lt / 100Km(Şehirler arası). Caddy için güzel rakam.

bende de 2009 model doblo 1.3 var
6.2-6.3/100km(şehir içi) normal mi arkadaşlar sizce?

ilon' Alıntı:
yani opetten aldığınz yakıt mı sebep oldu düşüşe ...yoksa ondan sonra mı düzeldi?

Evet hocam. Fakat başka şehirde yaşayan kardeşlerim de opetten memnun. Hep Bp alıyordum, tek bir kez opetten aldım yaramadı bana.

toprak60' Alıntı:
bende de 2009 model doblo 1.3 var
6.2-6.3/100km(şehir içi) normal mi arkadaşlar sizce?

Benimki de şehir için o rakamlarda(6 - 7,5) geziyor hocam.

Sigara gibi yakıt olayı, değiştirirsen öksürük yapıyor ya, daha kalitelisi olsa bile aracı etkiliyor...

Geri