PCI-Express Ekran Kartını Bilgisayar Görmüyor

Kodla Büyü

aziz.gumus

Aktif Üye
Zotac marka anakarta sahip masaüstü bilgisayara PCI-Express bağlantılı ekran kartını takıyoruz ama bilgisayar görmüyor. Bir uyarı olarak ya da Aygıt yöneticisinde yeni bulunan donanımlar arasında da gösterilmiyor.
Ekran Kartı üzerindeki fan çalışıyor. Ekran kartını bizim labdaki Vestel-Promega bilgisayarda denedim.Anında gördü, açılıştan itibaren çalıştı.
Başka bir ekran kartını Zotac olan bilgisayarda denedim. Onu da görmedi. Yalnız anakartın sitesinde özellikleri arasında PCI-Express uyumludur da diyor.
Ne yapabilirim bir fikri olan var mı?

Hedef bilgisayarın anakartı ve kullanmak istediğiniz ekran kartının marka ve model bilgilerini buraya yazma imkânınız var mıdır :) ?

tabii ki sayın hocam.
hedef pc anakartı: Zotac zt-g41d3-s1v
ekran kartı: GIGABYTE GeForce GT 630

Anakartınızda onboard ekran kartı var mı?
Ekran kartını taktığınızda onboard ekran kartı devreden çıkıyor mu?
Eğer ekran kartını takmanıza rağmen onboard ekran kartı devreden çıkmıyorsa, BIOS'a girip, Advanced Chipset ya da kendi biosunuzda First display ya da benzeri bir ayarı bulup, bunu PCI Ex olarak ayarlayın. Kısaca BIOS'ta ayar yaparak, önce PCI-express'e takılı ekran kartını kontrol etmesini ardından onboard ekran kartını görmesini sağlayın.

onboard var ve devreden çıkmıyor. zaten ekranı da onboard üzerinden görebiliyorum. ekrana yeni donanım birimi takıldı gibi bir uyarı bile gelmiyor. bilgisayar ekran kartını sallamıyor..
Bios türü Amibios. pci-ex ile ilgili olarak da: power-boot- gibi ana sekme yer alıyor. pci-express 1'den 5 e kadar başlıklar halinde enable-disable seçenegi var.hepsini enabled yaptım.bişey farketmiyor.

ikisini birden göremez mi bilgisayar? onboard olanı kesin iptal etmek mi gerekir?
bir seçenek var aslında.hangi pci-express kartı seçili olsun gibisinden diye.. o da sanki o kadar yuva varmış gibi.. çok tuhaf olarak 1 ile 5 arası..tek tek seçip bi kontrol etsem belki olabilir..

Yanlış yere bakıyorsunuz gibi.
http://www.youtube.com/watch?v=BtDkczrf5fI
videodaki gibi bir bios'unuz varsa videodaki yolu takip edin.
Sanırım Advanced sekmesinden Chipset kısmına girip, ayar yapmanız gerekecek.

Her iki ekran kartını birlikte kullanamazsınız, BIOS hangisini önce etkinleştirirse onu görür, diğerine ulaşamazsınız.

dediğin şeyler çok mantıklı geldi hocam. pazartesi deneyecem artık.. ilgilendigin için çok tesekkür ederim :alkis:

Anakartta pcıe yuvasının yanında mavi renkli jumperler var. tümünü sağa alınca oluyor pcı öyle faliyete geçiyor

Geri