Pc topluyorum. Görüşlerinizi alabilir miyim.

Kodla Büyü

kalelibilişim

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar okulda sınıflarda kullanmak için aşağıdaki özelliklerde dört adet pc toplamayı düşünüyorum.
Bu sistemle ilgili şu parçayı şununla değiştir, veya şu parçayı ilave et gibi tavsiyelerinizi alabilir miyim.

Düzenlendi : Fiyat --- + kdv

İşlemci : İntel İ3-4150
Anakart : Gigabyte ga-h81m-hd3
Ram : Kingston hx316c10f-4, 4 gb, 1600 mhz, ddr3, hyperx fury black memory
Ssd : HI-LEVEL HLV-SSD30ULT-120G HI-LEVEL 120GB 2,5" SATA III ULTRA SERIES SSD 550/530 MB/S
Dvd sürücü : Samsung sh224db, dvd-rw, 24x veya LG GH24NSC0 RW DAHILI BULK 24X SATA SIYAH
Kasa : Dark dkchaura300, 300 w micro atx dahili kart okuyuculu

kalelibilişim' Alıntı:
Arkadaşlar okulda sınıflarda kullanmak için aşagıdaki özelliklerde dört adet pc toplamayı düşünüyorum.
Bu sistemle ilgili şu parçayı şununla değiştir, veya şu parçayı ilave et gibi tavsiyelerinizi alabilir miyim.
Güç kaynağı 250 olabilir mi? Yoksa daha yüksek mi olmalı.

İşlemci : İntel İ5-4590
Anakart : Gigabyte ga-h81m-s2pv
Ram : Kingston kvr16n11s8-4, 4 gb 1666 mhz ddr3
Hdd : Seagate st1000dm003, 1 tb, 3.5", 7200rpm, sata3, 64 mb önbellek
Dvd sürücü : Samsung sh224db, dvd-rw, 24x
Kasa : Dark dkchaura300, 300 w micro atx dahili kart okuyuculu

Sınıflarda kullanmaya hem 1tb hdd çok hem de i5 çok, i3 işlemci ve 320-500gb hdd işinizi görür, almışken ram i 8gb yapabilirsiniz ya da ssd li bir konfigürasyon denebilirsiniz. Yazdığınız kasada 300W psu zaten var ayretten almaya gerek yok, birde kasa micro atx diyor anakart boyutlarına dikkat edin... 4 değil 5 pc de çıkar. Birde sınıflarda kullanacaksanız projeksiyona bağlayacaksınızdır, görüntü kaybı olmaması için vga+analog dvi çıkışı olan bi giriş seviyesi ekran kartıda seçebilirsiniz. İyi yıllar...

İşlemci i3, Ram 4GB yeterli, 1TB harddisk yerine 64GB SSD, bu şekilde 250W psu yeterli olur.

Bence sınıflarda kullanmak için, monitöre monte edilebilen şunlar gibi bir mini pc alın:
http://www.ereyon.com.tr/urun/asus-vc60-b137m-mini-pc.aspx
http://www.ereyon.com.tr/urun/gigabyte-xm113337-minipc.aspx
http://www.ereyon.com.tr/urun/lenovo-m72e-g645t-minipc.aspx
Bunların çoğu fansız olduğundan ve kasa gibi aşağıya koymadığınız için toz toplamaz, daha az elektrik harcar ve daha az sorun çıkarır.
Aslında şu modeli alıp RAM ve SSD disk eklerseniz hem uygun hem de hızlı olurdu:
http://www.ereyon.com.tr/urun/intel-nuc-boxdccp847dye.aspx

Arkadaşlar i-5 den aşağı sistem düşünmüyorum. ssd mi hdd mi konusunda kararsızım. Hdd olursa öğretmenler verilerini rahat rahat D:/ de biriktirebilirler. Ssd olursa hız iyi olur...
@ ahmetismet
320-500 gb hdd ler ile 1 tb hdd arasında önemli bir fiyat farkı yok. Ancak 4-8 gb ramler öyle değil
1 tb hdd yerine Kingston sv300s37a-120g ssdnow 120 gb sata3 450/450 ssd disk kullanabilirim. maliyeti birbirine yakın.
Kasada güç kaynağı var biliyorum. Üzerindeki güç kaynağını değerlendirme açısından sordum.
Kasa da anakart da micro atx Ayrıca anakartta vga+analog dvi çıkışı var.
http://www.gigabyte.com.tr/products/pag ... _30/specs/

@ c1han
Hocam o modellerden düşünmüyorum. İlerde donanım yükseltmesi yapılabilecek bir sistem olsun istiyorum. projeksiyona bağlıyoruz...

250 watt güç kaynağı günümüz kasalarında yetersiz gelecektir. Sisteminiz güzel ancak arkadaşların da bahsettiği gibi i5 bir işlemciye mekanik sabit disk yetersiz gelecektir. Ancak SSD sabit disk de kapasite olarak yetersiz kalacaktır. 120 GB SSD öğretmenlerin depolama ihtiyacını görmeyecektir. Zira 20-30 GB'si zaten işletim sistemine gidecek. Öğretmen de filmdi, resimdi, eğitim setiydi diye yüklediğinde sabit disk yetersiz kalacaktır.
Ben de arkadaşlara katılıyor, i3 bir işlemcinin yeterli olduğunu düşünüyorum. Aradaki farkla ekran kartı takviyesi ya da 1 TB sabitdisk + SSD takviyesi yapılabilir diye düşünüyorum. i3 ile i5 arasındaki performans farkının verilen paraya değdiğini düşünmüyorum.

Öğretmen okulda AutoCAD vs kullanmayacak değil mi sunum yapıp film izletecek işlem gücüne ihtiyaç yok hıza ihtiyaç var diyorum i3 fazlasıyla yeterli 120gb ssd ile uçarak çalışır, kullananlar mest olur. Fazla depolama ihtiyacı olmaz sonuçta herkesin flash belleği yanında artık. 4gb ram ve kasanın üzerindeki güç kaynağı da yeterli olur ssd az harcar hdd ye göre ekran kartı da yok, kasayı iyi seçin bence toz filtreli falan olsun sınıfta acayip toz çeker içine

Ayrıca hocam hdd de mesele sadece yazma hızı değil tepki süresi çok daha önemli

Sanırım bu arkadaşlar hiç 2 GB Hardiskli bilgisayara Windows 98 kurmamışlar ki 128GB yetmez diyorlar.
Windows 7 + Office 2010 + Visual Studio CE + Adobe CS5 + DynEd + NetSupport için 20GB yetiyor. Eğitim setleri de 1'er GBdan 10 tane kursanız 30GB.
Siz 128GB bile yetiremiyorsunuz. Harddiski bu kadar hor kullanmak yazık değil mi :)
Tabi 4GB ramli bilgisayara 4GB sanal bellek + 4GB hibernate + 15 GB winsxs + Temp eder size 30GB. Bunları devredışı bırakmazsanız-temizlemezseniz size 1TB'da yetmez.

Öğretmenler sınıfta ne depolayacaklar acaba? Bir öğretmenin 16GB usb flash belleğe sığmayan hangi tür verisi olabilir?
Film yükleyecekse zaten SSD'ye yazık olur. Onun yerine ağa bir tane 1-2 TB ağ depolama cihazı takar veya bir bilgisayarda paylaşım açarsınız olur biter.
Sınıftaki bilgisayarlara 32GB bile yeterli olur fakat 32GB SSDlerin yazma hızları düşük. 64GB veya 128GB SSD almanız hız ve depolama için yeterli.

Örnek ağ depolama ürünleri:
http://www.webdenal.com/dark-dk-ac-dsn210_719051.html
http://www.webdenal.com/akasa-ak-dk03w3-bkeu_675705.html

projeksiyon için n455 işlemcili atom samsung notebook aldim 190 tlye.window8,wifi, office,dyned,hd videolar şahane calisiyor,projeksiyona ayara gerek bile yok tak çıkar kabloyu görüntü net oturuyor

Belirlediğiniz özelliklerde bir bilgisayarın maliyeti ne kadar?

hocam merakımı mazur görün
NEDEN i5 ???
..
Intel Pentium G3220 3.0 GHz 3MB 1150p HD VGA.......175 TL
Intel Core i5 3340 3.1 GHz 6MB 1155p HD 2500 VGA...525 TL
..
Zira ucuz olan G3220 işlemci le biz laboratuvarlarda öğrencilerle
Adobe CS5
Visual Studio 2010
VirtualBox üzerinden Pardus
Corel X7
vb.. programlaramları hiç zorlanmadan çalıştırıyoruz.
Sırf 5 işemcinin fiyat farkı ile 3 kasa daha toplanır....

BaRBaRYaN' Alıntı:
NEDEN i5 ???
..
..
Adobe CS5
Visual Studio 2010
Corel X7

Bütün mantığımla katılıyorum.

yakuphan' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
NEDEN i5 ???
..
..
Adobe CS5
Visual Studio 2010
Corel X7

Bütün mantığımla katılıyorum.
..
1 hafta önce aşağıdaki konfigürasyon için 230 dolara teklif aldık
90 dolarda monitör eklesen 320$ + KDV ye bir sistem hayli hayli iş görür...
..
Asus H81M-D/DDR3 1600MHz S+V+GL+16X 1150p
Intel Pentium G3220 3.0 GHz 3MB 1150p HD VGA
Kingston 4 GB 1333 MHz DDR3 RAM CL9
WD 500 GB Blue 7200 16MB SATA3 / WD5000AAKX
A4 Tech KB-21620D Klavye Mouse Set / Siyah / USB
Redrock V1205BS 300W ATX Kasa
..

Arkadaşlar ben bilgisayar öğretmeni değilim. Din görevlisiyim.
Yıllardır okulun bilgisayar işlerini ücretsiz yapıyorum. Aynı zamanda okul aile birliği başkanıyım.
Yani okula parayı ben temin ediyorum. Şimdi neden i5 derseniz.
Okullarda modern teknoloji kullanılsın istiyorum.
Milletin cebinde fiyatı malum akıllı telefonların olduğu bir çağda benim okulumda i5 işlemci niye çok olsun. Ben böyle düşünüyorum.

Geçtiğimiz yıl da okula altı adet i3, 4gb ram, 500 gb hdd li sistemi tanesi 600 tl den almıştık.

İntel core i3 2120, 3.30 ghz,32 bit vga, 1155 pin
Gigabyte h61m-s2pv, ddr3, vga, ses, glan, lpt 16x
kingston 4 gb 1333 mhz ddr3
seagate 500 gb 7200 rpm 8mb önbellek, sata
lg dvd yazıcı
boost vk-428 250w atx siyah kasa

Bu sistem ise 1.000 tl. Sizce yanlış mı düşünüyorum.

Yanlış düşünüyorsunuz sayın hocam.
Sizin ki elinde akıllı telefon olup da sadece konuşup, mesaj atmada kullanan kişilerin durumuna benzer olacaktır.
Çevremdekilere bilgisayar tavsiyesi verirken her zaman öncelikle ne iş için kullanacaklarını sorarım. Adam eğer oyun oynamayacaksa 2000-2500 TL'lik bilgisayar tavsiye etmiyorum.
Dolayısıyla arkadaşların hepsi elinizdeki parayı en verimli şekilde kullanmanız yönünde tavsiye veriyorlar. Bilgisayarların kullanmayacağınız özelliklerine para vermeyin istiyorlar.

kalelibilişim' Alıntı:
Arkadaşlar ben bilgisayar öğretmeni değilim. Din görevlisiyim.
Yıllardır okulun bilgisayar işlerini ücretsiz yapıyorum. Aynı zamanda okul aile birliği başkanıyım.
Yani okula parayı ben temin ediyorum. Şimdi neden i5 derseniz.
Okullarda modern teknoloji kullanılsın istiyorum.
Milletin cebinde fiyatı malum akıllı telefonların olduğu bir çağda benim okulumda i5 işlemci niye çok olsun. Ben böyle düşünüyorum.

Geçtiğimiz yıl da okula altı adet i3, 4gb ram, 500 gb hdd li sistemi tanesi 600 tl den almıştık.
Bu sistem ise 1.000 tl. Sizce yanlış mı düşünüyorum.

Din görevlisiyseniz, israfın haram olduğunu da biliyorsanız israf etmeyin.

yakuphan' Alıntı:
Yanlış düşünüyorsunuz sayın hocam.
Sizin ki elinde akıllı telefon olup da sadece konuşup, mesaj atmada kullanan kişilerin durumuna benzer olacaktır.
Çevremdekilere bilgisayar tavsiyesi verirken her zaman öncelikle ne iş için kullanacaklarını sorarım. Adam eğer oyun oynamayacaksa 2000-2500 TL'lik bilgisayar tavsiye etmiyorum.
Dolayısıyla arkadaşların hepsi elinizdeki parayı en verimli şekilde kullanmanız yönünde tavsiye veriyorlar. Bilgisayarların kullanmayacağınız özelliklerine para vermeyin istiyorlar.
.
+1 kesinlikle katılıyorum.

Ayrıca o telefonları alanlar KENDİ PARALARI ile alıyorlar. Yani karı da zararı da onlara. Ama okul için harcadığınız para velilerin bağışları, ya da sizin kişisel yolla temin ettiğiniz bağışlar. Kaldı ki o bağışların ne kadar zor şartlar aldınta toplandığını aile birliği başkanı olarak siz daha iyi bilirsiniz. Her halukarda zarar edecek okul. Okulda heleki öğretmenlerin kullanacağı bilgisayarlara i5 işlemci almak 4 kişilik koltuğa tek kişi oturmak gibi birşey. 3 koltuğu gereksiz yere kullanmış oluyorsunuz.

aynı paraya 3 bilgisayar değil 5 bilgisayar alabiliyorsunuz.

Bu arada KDV muhafiyetini nasıl kullandırıyorsunuz? Benim bildiğim X firması ya da kişisi bilgisayar malzemesini okula alacağı zaman muhafiyetten faydalanabiliyor. Kendiniz aldığınızda faydalanamıyorsunuz. Yanlış biliyorsam lütfen düzeltin...

Kendimiz alıyoruz kdv muafiyetinden yararlanabiliyoruz.
İlçe mem den kdv muafiyeti ile ilgili yazı alıyoruz.
Okulda ek olarak alacağımız malzemeyi ekliyoruz.
Bu iki belgeyi alım yaptığımız yere veriyoruz.

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-G3220-vs-Intel-Core-i5-4590
http://www.cpu-world.com/Compare/418/Intel_Core_i3_i3-3220_vs_Intel_Core_i5_i5-4590.html
Aradaki performans oranı tekli işlemde 1,23 kat, çoklu işlemde 1,72 kat.

i5 4590 572TL http://www.webdenal.com/intel-i5-4590_695789.html
G3220 150TL http://www.webdenal.com/intel-g3220-kutulu_604814.html
Aradaki fiyat oranı 3,81 kat.

+i5 4590 84W elektrik harcıyor, G3220 ise 54W. Fazladan elektrik harcaması, aradaki performans farkı az olduğu halde fiyat farkının afaki olması ve 4 işlemli çoklu işlem gücünün neredeyse hiçbirzaman kullanılmayacak olması nedeniyle sınıf bilgisayarlarında i5 işlemci kullanılması israftır.

Marka tartışması çıkarmak için söylemiyorum. İntel işlemciler nerdeyse her yönden iyidir ama maliyet odaklı bilgisayarlarda AMD işlemci kullanılması taraftarıyım. İlçede Mebbis'e bakıyorum ve 3 ay kadar önce kendime bi bilgisayar topladım(ilçe için). 105 dolarlık FX-6300 CPU ile birlikte Kingston 128 GB SSD aldım. OS, uygulama vs. açılış kapanışlar herşey çok hızlı. İşlemci ısınıyor, kötü performans gösteriyor diyen çıkmaz diye düşünüyorum -ki istenilen testi yapabilirim. Ofis-okul işlerinde böyle birşey olmaz. Sonuç olarak;

Amd Fx-6300 Cpu
VGA/HDMI portu olan bi anakart
2-4 GB RAM
64-128 GB SSD
350W Kasa

Bunlar işinizi çok rahat görecektir.

o fiyattaki intel o fiyattaki FX-6300'den daha iyi performans sergilemez hocam. Anakart fiyatlarını da düşünüp İşlemci + Anakart = 200$ olacak şekilde bir konfigürasyonu yapın AMD daha iyi olacaktır.

Bu sisteme ne dersiniz, 350 dolar + kdv

INTEL Core i3-4150,3.50GHz,3MB Cache,Haswell
GIGABYTE GA-H81M-S2PV SC-1150,H81,SES,LAN,VGA,DVI,SATA,DDR3 1600
KINGSTON KVR16N11S8-4 4 GB, 1600MHz, DDR III, Value Memory
HI-LEVEL HLV-SSD30ULT-120G HI-LEVEL 120GB 2,5" SATA III ULTRA SERIES SSD 550/530 MB/S
SAMSUNG SH224DB DVD-RW, Dahili, 24X SATA Kutusuz Siyah
DARK DKCHAURA300 300W Micro ATX dahili kart okuyuculu , Kasa

Pentium-G3220 cpu kullanırsam 290 dolar + kdv
core i3-4150 cpu kullanırsam 350 dolar + kdv
core i5-4460 cpu kullanırsam 420 dolar + kdv
Core i5-4590 cpu kullanırsam 440 dolar + kdv

Geri