Pardus 21.4 Eğitim Sürümü

Kodla Büyü

hasan

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye

Pardus 21.4 Eğitim sürümünü deneyen oldu mu?
Deneme amaçlı 2 bilgisayara kurdum, hızı windows10 dan iyi, arayüz hoş duruyor ama ilk farkettiğim tuhaflık scratch 1.4 kurulu olması. Linux Mint de scratch3.0'ı flatpak ile kuruyor sıkıntı yaşamıyordum. Olmassa çevrimiçi https://ide.mblock.cc/ veya https://pictoblox.ai/ adreslerinden anlatmayı düşünüyorum.

Not: Her sene en az iki üç aylığına bilgisayarlara linux kurmaya çalışıyorum. Öğrenciler farklı bir sistem görsün. Geçen sene ilk dönem Linux Mint kurmuştum. Bu senede Pardus denemek istedim... Ortaokulda olduğum için çok da abartmak istemiyorum.

Hocam benim laboratuar yenilendi ve pardus işletim sistemiyle geldi. Bu sene hep pardus kullandım. zaten 15 yıldır da kullanıyorum linux'u. Şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadım. ayrıca virüs derdim de yok zaten. Scratch 1.4 kurulu bilgisayarlarda. ben yıllardır bu sürümü anlatıyorum bir sorunla da karşılaşmadım.
kısacası size sürekli olarak pardusu(linux) kullanmanızı tavsiye ederim.

Hocam benim laboratuar yenilendi ve pardus işletim sistemiyle geldi. Bu sene hep pardus kullandım. zaten 15 yıldır da kullanıyorum linux'u. Şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadım. ayrıca virüs derdim de yok zaten. Scratch 1.4 kurulu bilgisayarlarda. ben yıllardır bu sürümü anlatıyorum bir sorunla da karşılaşmadım.
Kullandığınız ve tavsiye edebileceğiniz programlar ve ayarlar var mı?
Girişte parola kadırma, deepfreze benzeri program vs..

herhangi bir program kurulumunda karşılaşılan bir sorunda zorlanmıyor musunuz? bir sorun çıktığında çok uğraştırıyor. kodlar , komutlar arasında boğulup kalıyoruz.

hocam hiçbir program kullanmıyorum. Girişte iki kullanıcı var. Öğrenci ve öğretmen. öğrencilere standart kullanıcı adı tanımladım. böylece kurulum, güncelleme vs yapamıyorlar. istedikleri gibi kullanıyorlar. dönem sonunda kullanıcıyı silip yeni kullanıcı ekliyorum. böylece bilgisayar sıfırlanıyor. virüs bulaşmadığı için deepfreeze gerek yok.
Linux'un yapısı gereği program kurulumu vs. root parolasıyla oluyor. o da sizde. ;)
program kurulumu ise çok kolay. pardus depodan veya snaptik paket yöneticisinden kolaylıkla kurulum yapabilirsiniz. indirip kurmaya bile gerek yok. kur diyince kendiliğinden kuruluyor. kurulum sırasında siz istediğinizi yapabilirsiniz:).
şimdiye kadar windowsta olupta linuxta olmayan program olmadı. mutlaka bir alternatif program oldu. 15 yıldır böyle.

17 tane bilgisayara kurdum.. Derste kullanılan programların %90 hazır geliyor. Sadece scratch1.4, ama github dan 3.0 versiyonu indirilip kurunca güzel oldu..
Allah izin verirse dönemi böyle kapatacağım.
Bazı şeyler alışkanlık meselesi. Geçen yıllarda linux kurduğumda en rahat kullananlar 5.sınıflar, ençok zorlananlar 7.ve 8.sınıflar olmuştu.

Geri