Para her kapıyı açar konulu münazara...

Kodla Büyü

azimekapucu

Site Gezgini
Gittiğim diksiyon kursunda haftaya münazaramız var. Grup lideriyim , konumuz da yukarıda da yazdığım gibi para her kapıyı açar... Bu konuda fikirlerinizi alabilir miyim, ne gibi konuşmalar yapabilirim? Ben aklımda bi şeyler tasarladım da fazla fikir göz çıkarmaz, bi de görsellik açısından neler yapabilirim sizce? Ayrıca eğer para her kapıyı açmaz konusunu siz savunsaydınız, neleri söylerdiniz , ben bileym de ona göre yapayım hazırlığımı..
Şimdiden teşekkürler...

Seni satın alamayacaklar
Aptalların uydurduğu atasözlerine inanmayacaksın:
"Paranın satın alamayacagı şey yoktur."
"Herkesin fiyatı vardır."
Gibi sözlere kanmayacaksın.
Onurunla, kimliğinle ve beyninle yaşayacaksın.
Üreteceksin, seveceksin, sevileceksin,
İnançlarının arkasında duracaksın,
Sevgilerin karşılıksız, yardımların gizli olacak.
Seni attan, ottan ayıran özelliğin farkına varacaksın.
Çünkü sen insansın.
Ve bunu yakaladığın gün, bembeyaz yaşayacaksın.

Müjdat Gezen

Hocam bu şiir size yardımcı olabilir. Ayrıca bu tür atasözlerinin, malum dünanın içinde bulunduğu kapitalist sistemin etkilerinden kaynaklandığını ayrıntılayabilirsiniz. Daha uç noktalara değinmek isterseniz "ama emin olun kazanırsınız" Dr.Hikmet Kıvılcımlı'nın Finans Kapital ve Türkiye başta olmak üzere diğer kitaplarını da inceleyebilirsiniz. İnternette baktım şu linkten kitaplarına ulaşabilirsiniz: http://www.onergurcan.org/hikmet kivilcimli/index.htm

Ama ben her kapıyı açarı savunucam... Yalnız bu şiir süpermiş.. Diğer ekibin bundan bahsedeceğini varsayarak , karşı savunmamı yapabilirim.. Sağol hocam..

bence de her kapıyı açar, yeterki kullanmasını bilecek kadar çooook paran olsun, aksini iddia eden varsa açamayacağım kapıyı söylesin...

Aslına bakarsanız bana göre söyleyebilecekleri iki şey var. birincisi sağlık, ikincisi de aşk .. Onlar için de cevaplarımı hazırladım, hee bi de Aziz Yıldırım örneğini de verebilirler güncel olarak :))

ibrahim tatlıses örneğini ver hocam. ibo'nun yerinde biz olsaydık olay yerinde ölürdük, hastane falan görmezdik. ama para olunca tıp ölüyü bile diriltir.

aziz mi , onun parası olmasaydı şuan ne durumdaydı sence? artı sadece parası olduğu adam için kanun çıkacak neredeyse, tüm partilerin birleştiği ender konulardan birisi adam için çıkıyor, bunun sebebi para değilde nedir?
sağlık mı, hangi hastalığın çözümü varsa bunu para ile çözersin, yani yeterki çözümü olsun, kalp mi lazım paran varsa bulursun ciğer mi böbrek mi bulursun paran varsa, kör mü oldun paranla göz alırsın..yani çözüm varsa para bunu halleder, haa halledemeyeceği yer vardır ama bu paranın açamadığı için değil, o işin çözümü olmadığı içindir,
aşk mı paran varsa az biraz kafan çalışsın kendini aşık edemeyeceğin kim var, adam tipe mi aldanıyor tipini değiştirirsin (siyah teni bile bembeyaz yaptı adam) adam içe mi aldanıyor içini değiştirmek için eğitimi alırsın adam karizmayamı hasta gerekeni alırsın ilgili kişilerden yeterlki paradan haber ver, açamayacağın kapı mı var?

ÖGRET ONA

Zaman alacak biliyorum, fakat eğer öğretebilirsen ona,

Kazanılan bir liranın,

bulunan beş liradan daha değerli olduğunu öğret.

Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona ve hem de kazanmaktan neşe duymayı.

Kıskançlıktan uzaklara yönelt onu. Eğer yapabilirsen,

Sessiz kahkahaların gizemini öğret ona.

Bırak erken öğrensin, zorbaların görünüşte galip olduklarını...

Eğer yapabilirsen, ona kitapların muzicelerini öğret.

Fakat ona sessiz zamanlar da tanı.

Gökyüzündeki kuşların, güneşin altındaki arıların,

ve yemyeşil yamaçtaki çiçeklerin

ebedi gizemini düşünebileceği.

Okulda hata yapmanın, hile yapmaktan çok daha

onurlu olduğunu öğret ona.

Herkes ona yanlış olduğunu söylediğin de dahi.

Ona kendi fikirlerine inanmasını öğret.

Tüm insanları dinlemesini öğret ona,

Fakat tüm söylediklerini gerçeğin eleğinden

geçirmesini ve sadece iyi olanları almasını da öğret.

Eğer yapabilirsen, üzüldüğün de bile nasıl gülümseyeceğini öğret ona.

Gözyaşlarında hiçbir utanç olmadığını öğret.

Ona kuvvetini ve beynini en yüksek fiyatı verene satmasını,

Fakat hiçbir zaman kalbi ve ruhuna fiyat etiketi koymamasını öğret.

Uğultulu bir insan kalabalığına kulaklarını tıkamasını

öğret ona.

Ve eğer kendisinin haklı olduğuna inanıyorsa, dimdik dikilip savaşmasını öğret.

(Abraham Lincoln tarafından oğlunun öğretmenine yazılmış bir mektup.)

açamayacağını düşünenler, çok parası olduğu için, ukalalık ve kendini beğenmişlik yapanların karşısına çıkan inat insanlar neticisinde açamıyordur, bence.. yoksa her insanın kalbini açabilirsin her derde deva bulabilirsin her insanı mutlu edebilirsin, yeterki paran seni şımartmasın, kendini kaybettirmesin...
adam para ile hayatını alıyor karşı tarafın, paralı nice asker var ,ölümü göze almışlar..daha neyin açıklaması yapılsın ki?

Hocam dikkat edin de karşı grup münazara sırasında size peki kaç paraya fikrinizden vazgeçmeniz için sizi satın alabiliriz demesin :D Yada peki ölümsüzlüğü ne kadara satın alabiliriz demesinler.

Çok güzel örnekler yakaladım içlerinde, zaten epeyi bi de uğraşıyorum konu üzerinde teşekkür ederim... Aklınıza gelirse devamını da bekliyorum :))

ben sabaha kadar yazarım haklılığını , MALESEF bu iş böyle...paranın açamayacağı kapı yok..
nosTRa ;
ölümsüzlük (daha önce farklı bi konuda yazmıştım) olacaksa şayet bir gün, bu ancak parası olanlara yarayacaktır,
adam ışınlayacaksa kendini bu parası olanlara nasip olacaktır
adam uzaya gidecekse gezmeye bu parası olacaklar şans olacaktır
yüzlerce örnek yazarız,
adamla düşmanmısın paran varsa onu en iyi dostun yapabilirsin ki öyle ki sadece dini hoş görsünler diye biraz da olsa ısınsınlar diye kazanılan ganimetin büyük bölümü bu insanlara harcanıyordu Dünyanın gelmiş geçmiş en akıllı insanı tarafından,yani para öyle bişey ki ,tüm sorunları çözer...
biri desinki şunu çözemez, yok öyle bişey...yeterki stratejini bil....

Yazdıklarımı toparlıyorum artık, yarın münazara var. ama bikonuda cümleleri toparlayamadm, tam da bilgim olmadığı için.. Bedelli askerlik konusunu bu konuyla nasıl bağdaştırabilirim?

Ben münazara konusu olarak her kapıyı açar dedim ama biraz zor olacak sanırım. Çünkü ölmemek parayla satın alınmaz fakat daha demin annem ''parası olmayanlarda ölüyor, olanlar da ölüyor'' dedi bunu savunabilirsiniz... :++: :?: :!: :? Bu arada İbrahim Tatlıses örneği güzeldi.

Geri