Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Pansiyonlu okullarda nöbetçi öğretmen yemek yer

Konu, 'Öğretmen | İdari, Hukuki ve Özlük Hakları Konuları' kısmında YuLiaN tarafından paylaşıldı.


 1. YuLiaN

  YuLiaN Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  552
  Beğeni:
  6
  Değerli hocalarım pansiyonlu bir okulda çalışmaktayım.Olayın yemeğinde vs. değilim lakin birkaç yıldır nöbetçi öğretmenlerin hem nöbet yerinde okulda kalması hemde yemekhanede ücretsiz yemek yememesi üzerine epey olay döndü.

  Aslında zoruma giden kısım ise idarecilerin günahları boynuna yemekleri orada yemesi bu konuda ücret ödeyip ödemediklerini bilmiyorum ödemedikleri söylentisi güçlü bir şekilde var.Ama birde kahvaltı mevzusu varki bunu ücretini ödeseler bile yemeye hakları olmadığıdır.

  Yemek konusunda geçen yıl buradanmı artık başka sitedenmi buldum bilemiyorum bakanlık görüş yazısı bulup idarecilerime sunduktan sonrasında nöbetçi öğretmen arkadaşlar yemeye başlamışlardı.Bu yılda 2016 mali bütçesinde bu konuyla alakalı ödenek gelmediği söylendi ve tekrar yenmeyeceği belirtildi. Pansiyonlu okullar yönetmeliğinin

  Madde 19- Okul müdürü, pansiyonlarda görevli müdür yardımcısı, belleticiler, memur ve hizmetliler ile nöbetçi oldukları günlerde öğretmenler pansiyon tabelasına dahil edilerek ücretsiz yemek yerler.

  maddesinde açıkça belirtildiği halde bu yönetmeliğe aykırı bir yazı yada genelge olabilirmi bilemiyorum ama idareyede güvenmiyorum bu konuda tekrar görüş alınması noktasında talebim oldu.bekliyoruz.

  eski görüş yazısını bu tarz problem yaşayan arkadaşlar idarelerine sunabilirler.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. SİRE

  SİRE Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2011
  Mesajlar:
  1.033
  Beğeni:
  31
  Tabi ki nöbetçi öğretmen yemek yer.
   
 3. sivayseri

  sivayseri Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2009
  Mesajlar:
  536
  Beğeni:
  4
  Sayın hocam ben pansiyonlu bir okulun müdürlüğüne bakıyorum. Olay aslında sizin anlattığınız gbi fakat ödenek istenirken eğer okul idareniz belletmen öğretmeni "ücretsiz yemek yiyenler" bölümüne eklememiş ise tabiki ödenek gelmez. Mevzuat gereği müdür, pasniyondan sorumlu müdür yardımcısı, belletmen öğretmen ve mutfak çalışanları ücretsiz yemek yer. Burada müdür başyardımcısı dahi ücrete tabidir. Nöbetçi öğretmenle kastımız buarada pansiyon da belletmen nöbetçi öğretmendir. Okul nöbeti tutan öğretmenler ücretini ödemek zorundadırlar. Fakat şun da belirteyim bu belirttiğimiz kişiler sabah kahvaltısı da akşam yemeği de yerlerse ücretsiz yerler ama tabiki menüde ki listeyi, özel menü hazırlatamazlar. Dediğim giibi 3 aylık geçici bütçeler oluşturuldu ve kimlerin ücretsiz yeyeceği belirtilmiş ise onlara ödenek geldi. Nisan ayından itibaren tekrar bütçe oluşturulacak eğer sehven belletmen öğretmenler bütçeye dahil edilmemiş ise ikinci bütçe çalışmasında kesinlikle belletmen öğretmenlerin bitçeye dahil edilmesi zorunlu ve gereklidir.
   
 4. yildiray75

  yildiray75 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.203
  Beğeni:
  47
  ihale yapılırken yemek yiyecek öğrencilerin listesi sayısı bildiriliyor ve ona göre yemek geliyor hocam. o liste haricindekiler dahil değildir o yemeğe...
  ben bu hatayı çok yaptım bilmiyodum taaaki bir kış günü yemekhanede yemek bekleyen birkaç çocuğa yemek kalmadı ve o manzarayı yaşadım hemde tüm bedenimle. sonrası malum
   
 5. nokta131

  nokta131 Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Şubat 2008
  Mesajlar:
  125
  Beğeni:
  0
  hocam bende pansiyona bakan bir idareciyim, okul nöbetçisi pansiyon yemeğinden yiyemez,pansiyon da o gün için nöbet tutan öğretmenler tabelaya dahil edilir.
   
 6. adadeniz

  adadeniz Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  9 Ekim 2010
  Mesajlar:
  3.008
  Beğeni:
  7
  Hem maddede hem görüş yazısında zaten nokta konmuş. Çocuk oyuncağına dönüştürmenin alemi yok.
  Müdür okuduğunu anlamıyorsa yada diğer öğretmenler, edebiyat öğretmeninden yardım isteyin hocam.

  Ayrıca @sivasyeri hocam eğer dediğiniz gibi nöbetçiden kasıt belletici olaydı o maddeyi yönetmeliğe ekleyen gerizekalı, sadece belletici ifadesini kullanırdı. Hem belletici anlamındaki belleticiyi hem de ayrıca belleticiyi aynı cümlede kullanmazdı.
   
 7. YuLiaN

  YuLiaN Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  552
  Beğeni:
  6
  @adadeniz hocam benimde dikkat cekmek istediğim yer bu. ayrıca uygulamada cevremdeki arkadaslarla konustugum kadarıyla yediren okullarda var yedirmeyen okullarda var.bu görüş yazısına rağmen yedirmeyen okulların idarecilerinin kusura bakmayın ben öğretmen yanlısı olmadıgını düşünüyorum.Yinede kimsenin hakkı kimseye geçmesin düşüncesinde olan idarecilerinde bunu netleştirmek için görüş sormaları doğru olur.
   
 8. adadeniz

  adadeniz Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  9 Ekim 2010
  Mesajlar:
  3.008
  Beğeni:
  7
  Hocam görüş sorulmuş cevap alınmış. Diretmenin inat etmenin anlamı yok. Zırt pırt görüş de sorulmaz ki. Görüş sorduğun halde takmayacaksan sorma bildiği oku ey idareci. Ben yetkili olsam o idarecilere gereken cevabı verir sittir çekerim.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal