Pansiyonlu okullarda nöbetçi öğretmen yemek yer

Kodla Büyü

YuLiaN

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Değerli hocalarım pansiyonlu bir okulda çalışmaktayım.Olayın yemeğinde vs. değilim lakin birkaç yıldır nöbetçi öğretmenlerin hem nöbet yerinde okulda kalması hemde yemekhanede ücretsiz yemek yememesi üzerine epey olay döndü.

Aslında zoruma giden kısım ise idarecilerin günahları boynuna yemekleri orada yemesi bu konuda ücret ödeyip ödemediklerini bilmiyorum ödemedikleri söylentisi güçlü bir şekilde var.Ama birde kahvaltı mevzusu varki bunu ücretini ödeseler bile yemeye hakları olmadığıdır.

Yemek konusunda geçen yıl buradanmı artık başka sitedenmi buldum bilemiyorum bakanlık görüş yazısı bulup idarecilerime sunduktan sonrasında nöbetçi öğretmen arkadaşlar yemeye başlamışlardı.Bu yılda 2016 mali bütçesinde bu konuyla alakalı ödenek gelmediği söylendi ve tekrar yenmeyeceği belirtildi. Pansiyonlu okullar yönetmeliğinin

Madde 19- Okul müdürü, pansiyonlarda görevli müdür yardımcısı, belleticiler, memur ve hizmetliler ile nöbetçi oldukları günlerde öğretmenler pansiyon tabelasına dahil edilerek ücretsiz yemek yerler.

maddesinde açıkça belirtildiği halde bu yönetmeliğe aykırı bir yazı yada genelge olabilirmi bilemiyorum ama idareyede güvenmiyorum bu konuda tekrar görüş alınması noktasında talebim oldu.bekliyoruz.

eski görüş yazısını bu tarz problem yaşayan arkadaşlar idarelerine sunabilirler.

Ekli dosyalar

• yemek.jpg
    yemek.jpg
    71.8 KB · Görüntüleme: 1,435
Sayın hocam ben pansiyonlu bir okulun müdürlüğüne bakıyorum. Olay aslında sizin anlattığınız gbi fakat ödenek istenirken eğer okul idareniz belletmen öğretmeni "ücretsiz yemek yiyenler" bölümüne eklememiş ise tabiki ödenek gelmez. Mevzuat gereği müdür, pasniyondan sorumlu müdür yardımcısı, belletmen öğretmen ve mutfak çalışanları ücretsiz yemek yer. Burada müdür başyardımcısı dahi ücrete tabidir. Nöbetçi öğretmenle kastımız buarada pansiyon da belletmen nöbetçi öğretmendir. Okul nöbeti tutan öğretmenler ücretini ödemek zorundadırlar. Fakat şun da belirteyim bu belirttiğimiz kişiler sabah kahvaltısı da akşam yemeği de yerlerse ücretsiz yerler ama tabiki menüde ki listeyi, özel menü hazırlatamazlar. Dediğim giibi 3 aylık geçici bütçeler oluşturuldu ve kimlerin ücretsiz yeyeceği belirtilmiş ise onlara ödenek geldi. Nisan ayından itibaren tekrar bütçe oluşturulacak eğer sehven belletmen öğretmenler bütçeye dahil edilmemiş ise ikinci bütçe çalışmasında kesinlikle belletmen öğretmenlerin bitçeye dahil edilmesi zorunlu ve gereklidir.

ihale yapılırken yemek yiyecek öğrencilerin listesi sayısı bildiriliyor ve ona göre yemek geliyor hocam. o liste haricindekiler dahil değildir o yemeğe...
ben bu hatayı çok yaptım bilmiyodum taaaki bir kış günü yemekhanede yemek bekleyen birkaç çocuğa yemek kalmadı ve o manzarayı yaşadım hemde tüm bedenimle. sonrası malum

hocam bende pansiyona bakan bir idareciyim, okul nöbetçisi pansiyon yemeğinden yiyemez,pansiyon da o gün için nöbet tutan öğretmenler tabelaya dahil edilir.

Hem maddede hem görüş yazısında zaten nokta konmuş. Çocuk oyuncağına dönüştürmenin alemi yok.
Müdür okuduğunu anlamıyorsa yada diğer öğretmenler, edebiyat öğretmeninden yardım isteyin hocam.

Ayrıca @sivasyeri hocam eğer dediğiniz gibi nöbetçiden kasıt belletici olaydı o maddeyi yönetmeliğe ekleyen gerizekalı, sadece belletici ifadesini kullanırdı. Hem belletici anlamındaki belleticiyi hem de ayrıca belleticiyi aynı cümlede kullanmazdı.

@adadeniz hocam benimde dikkat cekmek istediğim yer bu. ayrıca uygulamada cevremdeki arkadaslarla konustugum kadarıyla yediren okullarda var yedirmeyen okullarda var.bu görüş yazısına rağmen yedirmeyen okulların idarecilerinin kusura bakmayın ben öğretmen yanlısı olmadıgını düşünüyorum.Yinede kimsenin hakkı kimseye geçmesin düşüncesinde olan idarecilerinde bunu netleştirmek için görüş sormaları doğru olur.

Hocam görüş sorulmuş cevap alınmış. Diretmenin inat etmenin anlamı yok. Zırt pırt görüş de sorulmaz ki. Görüş sorduğun halde takmayacaksan sorma bildiği oku ey idareci. Ben yetkili olsam o idarecilere gereken cevabı verir sittir çekerim.

Geri