Özür Durumu Sorusu

Kodla Büyü

webtiger

Aktif Üye
Arkadaşlar Eşim ve Ben 3. Hizmet Bölgesi 5.Hizmet Alanında görev yapmaktayız.Eşim köyde ben ise ilçe merkezdeyim.Eşimin bu sene eylül ayı ile itibaren 3.senesi dolacak.Benim ise 3.5 senem dolmuş olacak.
Sorum şu : Eşim ilçe merkeze özür durumu istediği takdirde haziran ayında ikimizde isteğe bağlı il dışı atama isteyebilir miyiz veya özür durumu isteyebilir miyiz ?
Yönetmelikte şu şekilde yazıyor :
İl içi ve iller arasında herhangi bir nedenden dolayı görev yeri değiştirilen öğretmenlerin, atamalarının yapıldığı tarihten sonra ortaya çıkan özür durumları hariç olmak üzere aynı yer değiştirme döneminde özür durumundan yer değiştirme istekleri dikkate alınmaz.Bu durumda bulunan öğretmenler, takip eden yılın özür durumuna bağlı yer değiştirme döneminde özür durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilirler.

isteyebilirsiniz hocam, il dışı atamalarda ilde çalıştığınız toplam süre göz önünde bulundurulur. Hatta yıl sonunda önce il içi isteyip sonra il dışı bile isteyebilirsiniz.

Yonetmelik kafami karistirdi hocam.Esimi ben simdi koyden ilce merkeze getirmeyi dusunuyorum.Haziran ayinda ise once istege bagli ildisi tercih yapacagiz ayni yerleri yazacagiz eger cikmazsa esim temmuzda tekrar es durumu tayini isteyecek.Bir sikinti olmaz insallah :(

Hocam eşim ocak ayında eş durumu yaptı bulunduğum ilçe geldi diyelim.Haziranda il dışı ataması yapıldı ben gittim başka bir şehire ama eşim benimle aynı şehre gelemedi.Bu durumda geriye bir kez daha eş durumu yapması gerekiyor.Bu durumda eş durumu yapabilir mi ? Yoksa 1 yıl bekleme şartı vs. filan var diyorlar ne kadar doğru ?

hocam özür grubu ile il dışının bir bağlantısı yok. verilen özür grubu klavuzunu iyi incele hocam. sadece orada yazılanlara göre kısıtlamalar var. gelelim soruna. şu an eşin eş durumu tayini ister ve çıktı diyelim. il dışı zamanı geldiğinde il dışı isteyebilir mi? evet. çünkü ildışının şartı aynı ilde 3 yıl. başka şart yok hocam. ayrıca diyelim sen il dışı ile gittin. eşin gidemedi. ağustosta eş tayini ister mi . evet ister. bunlar benim bildiklerim. tabiki şu bir gerçek. her dönem yeni bir kılavuz yayınlıyorlar. özür grubu yada il dışı için. her kılavuzda farklı şart koyabiliyorlar. mesela il içi ile il dışı arka arkaya yapılıyor yazın. il dışında şöyle bir şart var. il içi atanan il dışı yazamaz. bu il içi isteğe bağlı ataması. yani haziranda yapılan. senin eşin özür grubu ile ile gelecek ve böyle bir sorun yok.

özür grubunda yazın yayınlanan kılavuzlarda şöyle bir ibare oluyor. aynı dönemde özür grubuna bir daha başvuramaz diye. bu şu demek. haziran da özür grubu yapılıyor. ayrıca yerleşemeyenlere ağustosta bir daha yapılıyor. yani bunlar aynı dönem yaz dönemi. eğer eşlerden biri şubatta eş tayini yapar, diğerinin yanına gider. sonra diğer eş il dışı yapar. sonra diğeri onun yanına ağustosta eş tayini yapar. bunların hepsi şu ana kadar uygulanan bir durum. TABİ BU ARADA MEBİN SÜRPRİZ DEĞİŞİKLİKLERİNDEN KAYNAKLI şu andaki planında Bİ AKSAMA OLABİLİR. BU DA MEB İN SÜPRİZİ OLUR

Geri