Otomatik IP İnternet Sorunu

Kodla Büyü

mdio

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bilgili arkadaşlardan öneri bekliyorum. Okulumuza fiber bğlantı yapıldı. Fatih kapsamında değil dolayısıyla port ile ilgili bir sorun değil. Durum, ve istediğimiz şey şu :
1 - İnternet gelen kabloyu BT sınıfındaki herhangi bir bilgisayara bağladığımda internet bazen hiç gelmiyor bazen 15 dk 30 dk sonra gelebiliyor. (PC Otomatik IP alıyor).
2 - Sonra switch ve bilgisayarları kapatıp tekrar açtım. İnternet gelen kabloyu direkt olarak switch'e bağladım ve 3 bilgisayarı açtım yine sarı ünlem, bağlantı hatası çıktı. Otomatik ip'leri elle verdim düzeldi üçü de internete girebildiler. Bu sıkıntı bazı tahtalarda da var.
3 - Otomatik ip olacak şekilde bağlanması için herkesin ne yapabiliriz? Daha önce ki sistemimizde otomatik ip ile bağlantı yapıyordu tüm cihazlar.

Son düzenleme:
ağda muhtemelen birileri ring yapmış olabilir kablolarda kısa devre yoksa çakışmanın sebebi bu olabilir.

Otomatik IP alma işleminde, IP Adreslerini dağıtan DHCP Server ile ilgili bir sorun olabilir.
Sizin okula da yeni fiber bağlantınızla birlikte kullanılan Fiber modeminizde DHCP özelliği vardır. Onunla ilgili teknik destek almanız gerekiyor olabilir.

1 - Ağınızda IP dağıtan başka bir cihaz olabilir hocam, olmadığından emin olun. Sarı ünlem çıkan bilgisayarların ağ geçidi adreslerine bakın. Eğer orda modeminizin IP'si dışında başka bir IP görüyorsanız büyük ihtimal DHCP'si açık bırakılmış bir AP veya benzeri bir cihaz vardır.
2 - bbnet02 hocamın dediği durum olabilir. Okulunuzda BT sınıfı varsa ordaki kablolamayı kontrol edin.
3 - Modem yada router'ınızın IP havuzunu kontrol edin. Bazen dağıtılacak IP havuzu çok daraltıldığı için de böyle durumlar olabiliyor.
4 - İmkanınız varsa başka bir modem yada router ile deneyin.

Bilgili arkadaşlardan öneri bekliyorum. Okulumuza fiber bğlantı yapıldı. Fatih kapsamında değil dolayısıyla port ile ilgili bir sorun değil. Durum, ve istediğimiz şey şu :
1 - İnternet gelen kabloyu BT sınıfındaki herhangi bir bilgisayara bağladığımda internet bazen hiç gelmiyor bazen 15 dk 30 dk sonra gelebiliyor. (PC Otomatik IP alıyor).
2 - Sonra switch ve bilgisayarları kapatıp tekrar açtım. İnternet gelen kabloyu direkt olarak switch'e bağladım ve 3 bilgisayarı açtım yine sarı ünlem, bağlantı hatası çıktı. Otomatik ip'leri elle verdim düzeldi üçü de internete girebildiler. Bu sıkıntı bazı tahtalarda da var.
3 - Otomatik ip olacak şekilde bağlanması için herkesin ne yapabiliriz? Daha önce ki sistemimizde otomatik ip ile bağlantı yapıyordu tüm cihazlar.
Hocam benzer problemi bende yaşadım.Benim de tahtaların bazıları otomotik ıp alıyordu,bazıları almıyordu.modem arayuzundeki dhcp ıp aralığını 30 ile 60 arasında idi.dhcp ıp aralığını genişletim sorun çözuldu.

Geri