OSYM sınavlarında gözetmenler için kılık kıyafet serbest mi?

Kodla Büyü

forumdas

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Daha doğrusu serbest diye biliyorum, öğretim görevlileri hep serbest geliyorlar, müdür yardımcımız da geçen sınava serbest kıyafet ile geldi ama bunun yasal dayanağı yok galiba,

https://gis.osym.gov.tr/OSYMSinavUygulamaYonergesi.pdf bu yönergeye göre serbest değil çünkü.
(Sınav görevlileri, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Ek Madde 19'a göre, "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında
Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik"in 5. maddesinde belirtilen kılık kıyafet kurallarına uymak
zorundadır.)

Sizce hangisi doğru?

Ben bir kere gittim sınav görevine. Kumaş etek gömlek vs. Rahat değildi ancak yönergeye uymak zorunda kalınca öyle oldu. Yanıma herhangi bir metal eşya da bozuk para dahil almamıştım

forumdas' Alıntı:
Daha doğrusu serbest diye biliyorum, öğretim görevlileri hep serbest geliyorlar, müdür yardımcımız da geçen sınava serbest kıyafet ile geldi ama bunun yasal dayanağı yok galiba,

https://gis.osym.gov.tr/OSYMSinavUygulamaYonergesi.pdf bu yönergeye göre serbest değil çünkü.
(Sınav görevlileri, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Ek Madde 19'a göre, "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında
Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik"in 5. maddesinde belirtilen kılık kıyafet kurallarına uymak
zorundadır.)

Sizce hangisi doğru?
Hocam ben bu sınavlara yönetmeliğe uygun olarak yani takım elbise ile gidiyorum.Ama üniversiteden gelen personel serbest kıyafet ile geliyor.Bu olayı sınav sorumlusu olan prof. a sormuştum ve sizlerin kıyafet yönetmeliği ne diyorsa ona uygun olarak geleceksiniz bizim arkadaşlarımızın böyle bir kıyafet zorunluluğu yok tarzı tatmin etmeyen bir cevap vermişti. Bende problem yaşamamak için eşeğimi sağlam kazığa bağlıyorum.

üniversitedeki görevliler hep serbest kıyafet giyse de, sanırım biz mecburuz resmi giyinmeye.... :) ben de resmi giyinip gidiyorum sınav görevlerine...

Üniversitede çalışanlarla öğretmenler arasında gerçekten çok fazla farklılık oluyor. Onlar kurallara uymuyor, rahat kıyafetler havalı bir halleri var. Bizler ise takım elbise ve kurallara uygun kıyafetler giyiniyoruz. Erkekler sakalla bile gelebiliyor. Bunun adı çifte standart

kravat Takım elbise ile gidiyoruz. Ancak Üniversitede görevli olanlar serbest geliyorlar sakallı felan :):)

ben de serbest kıyafetle gidiyorum. keten pantolon ve gömlekle gidiyorum. bugüne kadar da kimse niye böyle geldin demedi.

serbest gidiyorum kravatsız normal bişey derlerse bırakır sınavı çıkarım kıyafetim uymuyor diye çokta tın diye düşünüyorum rahat olun bence

Geri