ortaokul öğrencileri arduino ?

Kodla Büyü

cupcake

Seçkin Üye
Seçkin Üye
merhaba hocalarım merak ettiğim bir konuda cevap almak için soru açıyorum,okulunda öğrencisi gerçekten arduinoda proje yapan var mı. tübitaklar teknofestler ortaokul alanında arduinodan geçilmiyor bana bu hiç inandırıcı gelmiyor ben mi küçük çevreme göre yanlış yorumluyorum. bırakın arduinoyu scratch de bile bağımsız oyun kodlayan öğrencim yok yani her şeyi öğretmen yapıyor da öğrenciye projeyi ezberletiyor musunuz? bu da bana etik gelmiyor öğretmen olarak sahtekarlığa alıştırıyoruz gibi. düşüncelerinizi merak ettim

Aynen dediğiniz gibi oluyor hocam, projeleri öğretmen yapıyor, sunumunu ise öğrenciler. Okullarda alt yapı olmadan, yapılan(zoraki istenilen) proje çılgınlığı devam ettiği sürece aksi de zor.

Son düzenleme:
Az sayıda da olsa gerçekten kendisi proje yapan ortaokul öğrencileri var hocam. Şahitlik ettiğim de mevcut. İnsan gözlerine inanamıyor hatta çocuğa sordum gerçekten sen mi yaptın diye. Youtube kaynaklarını iyi kullanmış, biraz da okumuş forumları. Bilişim öğretmenlerinin öğrettiklerini ukalalık yapmadan dinlemiş.

merhaba hocalarım merak ettiğim bir konuda cevap almak için soru açıyorum,okulunda öğrencisi gerçekten arduinoda proje yapan var mı. tübitaklar teknofestler ortaokul alanında arduinodan geçilmiyor bana bu hiç inandırıcı gelmiyor ben mi küçük çevreme göre yanlış yorumluyorum. bırakın arduinoyu scratch de bile bağımsız oyun kodlayan öğrencim yok yani her şeyi öğretmen yapıyor da öğrenciye projeyi ezberletiyor musunuz? bu da bana etik gelmiyor öğretmen olarak sahtekarlığa alıştırıyoruz gibi. düşüncelerinizi merak ettim
Hocam ben lise kademesinde çocuklarla arduino, mbot, mblock, makey makey, 3d tasarım ve yazıcı çalıştım. Hepsinde de temeli ben verdim gerisini çocuklar tamamladı. Çok da güzel projeler ortaya çıkardılar. Bence çocuklara güvenin çok ön yargılı olmayın.

Okulumda genellikle 5 ve 6. sınıflarda dersim oluyor. 7 ve 8lerde ders seçilmiyor. Ancak 2 yıldır düzenli kursuma gelen 6 ve 7. sınıf öğrencilerim var. Bunlarla blok tabanlı kodlamadan metin tabanlı kodlamaya son 2 aydır geçiş yaptık. Çünkü scratch ve mblock ile arduino konusunda gerçekten artık sınırları zorlamaya başladılar. Örneğin scratchte veri tabanı isteyen bir oyun yaptı çocuğun biri. Veri tabanı ihtiyacı oluştuğunu kendisi keşfetti. Benim için müthiş birşeydi. Çocuğu sql'e yönlendirdim :) Öte yandan mBlock ile yaptığımız arduino uygulamaları arduino ide üzerinde yapınca çocuklar daha fazla zevk aldıklarını kendileri ifade ettiler. Bunlar iyi taraf ve tekrar ediyorum 2 yıldır düzenli olarak kursuma gelen 6 ve 7. sınıf öğrencileri bunlar.

Diğer yandan (5. sınıfları saymazsak) yaklaşık 100 öğrencimden 5 tanesi bu durumda. Yani dediğiniz gibi proje konusu biraz uydurma.

İyi öğrencilerimin dahi problemler üzerine çözüm önerileri getirme, sıfırdan algoritma tasarımı ve kendi başına üretme konusunda alacağı çok yol var.

NOT: Okul profili bu konuda çok önemli bence. Ben egenin bir köyünde öğretmenlik yapıyorum. Tam köy gibi değil ama bir şehrin kırsal mahallesi gibi düşünebilirsiniz. Taşımalı öğrencilerimizde var, ilçe merkezinden okulun eğitim kalitesini beğenip öğrencisini okula gönderende var. Yine de seviye olarak ortalamanın altında bir okulda çalıştığımı söyleyebilirim.

Son düzenleme:
Yüz öğrenciden bir iki tane çıkıyor. Önemli olan o öğrencileri keşfetmek geliştirmek.
kesinlikle katılıyorum hocam,
çok yetenekli çok az sayıda öğrenci var ve bu çok normal, bunları keşfetmek ve onlarla çalışma yapmak lazım,
ben bu çocukları gördüğüm zaman ailelerine yeteneği hakkında bahsediyorum,
sayısal-mühendislik-yazılım alanda eğitim alırsa kendisi için iyi olacağını ifade ediyorum,

çocuğa soruyorum bunu nerden öğrendin diye, bunu ben buldum öğretmenim diyor,
yada youtube da video izledim ordan öğrendim,
bu oran gerçekten yüzde 1 bilemedin 2 gerçekten.

Potansiyeli bulmak zor,
Bulunan öğrenciler neyazıkki ailenin isteğiyle matematik-fen kursu,etut merkezine falan gidiyor,gerçekten proje yapmak çok zor.
Her dönem kursta yaptıklarımızdan 1 defa sergi yapıyorum,
Öğrencilerim bu yıl ekstra 1 sergi daha yapmak istediler,proje yapın getirin ben size destek çıkıcam,yeter ki yapın,sergi de yaparım dedim ama neyazıkki proje gelmedi,kursta benim yönlendirmem ile yaptıklarını sergilemeyi çok seviyorlar,ama bir adım öteye gidip kendileri yapmak için çaba harcamıyorlar.hep okuldayım gelin diyorum.meslek hayatımda sadece 2 tane gerçekten ilgili ve kendi başına proje yapan öğrencim oldu ama neyazıkki ozaman da bende malzeme yoktu,şimdi malzemem var ama potansiyel öğrencim yok,arıyorum🙃
Müdür tutturdu teknofest e katılalım die,2 proje yazdık ama elendik,aslında fikirlerimiz bence iyiydi ama projeler konusunda beklenti de çok yükselmiş bence,elendik

Ortaokulda DYK varken arduino ile bişeyler yapabilen öğrencilerim vardı. Büyük oranda devreleri ben kuruyordum ya da netten bakıyorlardı ama kodlamasını (blok tabanlı) yapabiliyorlardı. Pandemiden beri yok... Proje de yok, yarışma da yok; öyle takılıyoruz bakalım. DYK varken müzik ekibi yıl sonunda konser veriyordu, spor takımları maçlara katılıyor dereceler alıyordu, görsel sanatlar ekibi sergiler düzenliyordu... Şimdi bu derslerden DYK yok, ama olsun matematik netlerimiz yüzde bir milyon arttı Türkçe okur yazarlığımız desen sayılarla ifade edilemez seviyede. Hele fende atom altı parçacıkları inceliyorlar!

Bence de az sayida da olsa kendisi yapabilen ogrenciler var. Bizim bi ogrencimiz bluetooth kontrollu arabayi tamamen kendisi yapti. Bi yapti calismadi, ugrasti kendisi yapti, kodlari kendisi yazip yukledi. Geldi bize anlatti.

anladım hocalarım tahmin ettiğim gibiymiş durum çünkü öğrenci seviyesini az çok bildiğim okulların über projeleri beni şaşırtıyordu. Şöyle bir eksisini de gözlemledim bu durumun; bir sene tübitakta scratchde yaptığımız oyunları sergiledik fakat hazır kodlarla çizgi izleyen mbot hem veliden hem ilçe memden daha çok ilgi gördü ve diğeri daha basitmiş gibi algılandı oysa baştan sona oyunu kodlamak düşünceyi aşırı geliştiriyor aslında.Arduino projeleri de gösterişli fakat gerçekten öğrenciye bu haliyle bi katkısı yok hatta verdiği şişme özgüven zararlı diye düşünüyorum.

anladım hocalarım tahmin ettiğim gibiymiş durum çünkü öğrenci seviyesini az çok bildiğim okulların über projeleri beni şaşırtıyordu. Şöyle bir eksisini de gözlemledim bu durumun; bir sene tübitakta scratchde yaptığımız oyunları sergiledik fakat hazır kodlarla çizgi izleyen mbot hem veliden hem ilçe memden daha çok ilgi gördü ve diğeri daha basitmiş gibi algılandı oysa baştan sona oyunu kodlamak düşünceyi aşırı geliştiriyor aslında.Arduino projeleri de gösterişli fakat gerçekten öğrenciye bu haliyle bi katkısı yok hatta verdiği şişme özgüven zararlı diye düşünüyorum.
İyi sıkıcıdır hocam. MBot'u baştan sona yapsanız da vitrinde yer alamazsınız. Ama MBot'u koyarsanız yere, maharetlerini de sergilerseniz, siz yapmışsınız gibi prim alırsınız. Keza öyle olmuş.
Öte yandan, MBot'un bu günlere gelmesinde büyük katkısı olan kickstarter üzerinde de bir anlatım yapmaya kalkarsanız millet yönünü değiştirir.

Geri