OPEL CORSA 1.3 CTDİ YENİ KASA YAKIT TASARRUFU

Kodla Büyü

selcuk_hoca

Aktif Üye
ARKADAŞLAR MALUMUNUZ EURO DİZEL 4.2 TL OLDU.
BENDE 1.3 CORSA COSMO (FULL) VAR (90 BEYGİR 6 İLERİ)
ARABAMI ALMADAN ÖNCE CİDDİ BİR ARAŞTIRMA YAPTIM VE BU BENİM TAM 6 AYIMI ALDI.
EN SONUNDA BU MODELDE KARAR KILDIM. EĞER KULLANAN ARKADAŞLAR VARSA BİRKAÇ TAVSİYEM OLACAK.

ŞEHİR İÇİ AZ TÜKETİM
1- Arkadaşlar öncelikle yakıtınızı alırken daima deponuzu full leterek alınız.
2- Tek bir akaryakıt markası kullanın tavsiyem opet
3- Şehir içi Kullanımda daima yüksek devir (2000 devirin altında ilerlemeyiniz) ve küçük vites kullanınız.
Ben 40 km hızı daima 2 vitesle yapıyorum. Maksimum vitesim 3
Değerler : 100 km de şehir içi tüketimim tamı tamına 5 litre
FULL DEPO GEBZEDE 800 KM YAPIYORUM.

ŞEHİR DIŞI AZ TÜKETİM
(Hız sabitleyici ve 6. vitesin önemi )

Bilindiği üzere 6 ileri 90 beygir araçlar 6. vitesde 2000 devirde 120 km hız yapıyor.
1900 devirde turbo motorda devreye girdiği için araç motorumuz (ecomotor) zorlanmıyor.
Gebze den şehir dışına çıktığım anda hız sabitleyicimi 120 ye ayarlıyarak. 2000 devirde maksimum 120 km hızla yakıt değerimi 100km de 3.5 lara kadar düşürüyorum.
Burdaki ince nokta şu (denedim ) Memlekete giderken bir gün hiç hız sabitleyici kullanmadan değer almak istedim. ve aynı yol üzerinde aracım 100km de 4 litre yaktı.
Bu şu demek oluyor. Hız sabitleyici Gazı pedalını ihtiyacı kadar tanımlıyor ve biz farkında olmadan gaza fazla yükleniyor olabiliyoruz. ama hız sabitleyici bunu engelliyor.
Yol bilgisayarı değerlerim
100 KM DE 3.5 LT
1 DEPO YAKITLA 1180 KM YAPTIM. :) İNANMASI GÜÇ DİMİ ?

BAZI ARKADAŞLAR AYNI ARACIN 75 BEYGİR OLANIYLA BU DEĞERLERE ULAŞAMADIKLARINI SÖYLÜYOR.
EVET DOĞRUDUR ÇÜNKİ O ARAÇ 5 İLERİ OLDUĞU İÇİN
5. VİTESTE 2000 DEVİRDE 85 KM HIZ YAPAN MOTOR HACMİNE SAHİP. UZUN YOLA ÇIKTIKLARINDA İSTER İSTEMEZ 120 KM HIZLA YADA 110 KM HIZLA GİDEBİLMEK İÇİN ORTALAMA 2700-3000 DEVİR YAPMALARI GEREKİYOR.

TAVSİYEM DAİMA 90 HP VE TORKU YÜKSEK ARAÇLARI TERCİH ETMENİZ.

1 YILDIR ARACIMI KULLANIYORUM VE GEÇEN KREDİ KARTI DEKONTLARIMDAN ALDIĞIM EURO DİZEL GİDERİMİ TOPLADIM.
1 YILDA 900 TL ÖDEMİŞİM. (10BİN KM YAPTIM ) AYDA ORTALAMA 75 TL YAKIT MASRAFIM OLMUŞ.
BUDA ARACIMDAN YILDA 1000 TL KAR ETTİĞİMİN BASİT BİR GÖSTERGESİ DEMEKTİR.

yakıt değerlerinizi düşürmek isteyen dizel kullanıcılar için önemli bir ayrıntıda turbo dizeliniz.
En yakın servisinize Turbo Dizel muaenesi yaptırtın. ve en küçük şüphenizde Yeni Turbo taktırtın.
Ben Turbomu 1500 tl ye yenilettim. Zaten Turbonun ömrü ortalama 60 bin km.

hocam allah kaza bela vermesin araba güzel araba bildiğim bir araba siz ne kadara almıştınız onu

Geri