Online Kurs Kayıt

Kodla Büyü

sbagdat

Aktif Üye
Halk Eğitimde kurs kayıtlarının online alınabilmesi için php tabanlı bir proje hazırlayacağım. Bu konuda yapılmış bir çalışma, örnek vs. var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim.

teşşekkür ederim, ancak ben daha kompleks bir sistem düşünüyorum. Yani idare kursları açacak, öğretmen-tarih vs. atayacak, kursiyer girdiğinde açık kursları görüp ona göre seçim yapıp kaydolacak. Kurs açılınca sms gönderilecek vb.

Aslında bu benim yüksek lisans tezim, ben birşeyler hazırladım ancak eksiklerim olabilir diye örnek veya fikir istiyorum.

Hocam istediğiniz size özel bir kod böyle forumlarda arayarak bulamazsınız. İsterseniz analaşabilirsek size bu işleri yapan kodu yazabilirim.

Saygılar....

Berkeren' Alıntı:
Hocam istediğiniz size özel bir kod böyle forumlarda arayarak bulamazsınız. İsterseniz analaşabilirsek size bu işleri yapan kodu yazabilirim.

Saygılar....

Teşekkürler, ancak kod aramıyorum. Fikir veya örnek demiştim.

benim aklımda soru işareti bırakan yüksek lisans tezi, zaten bu sistemler mevcut nasıl böyle bir yüksek lisans tezi konusunu kabul ettiler. Tez konuları böyleyse tez yapmak çok kolay o zaman.

aringosa26' Alıntı:
benim aklımda soru işareti bırakan yüksek lisans tezi, zaten bu sistemler mevcut nasıl böyle bir yüksek lisans tezi konusunu kabul ettiler. Tez konuları böyleyse tez yapmak çok kolay o zaman.

önemli olan danışmanınız, ben daha farklı şeyler önerdim ama o, attığımız taş bi kuşa değsin dedi :)

sbagdat hocam o zaman böyle danışmana can kurban o zaman, genelde tez konularını inceliyorum çok saçma sapan konular var ve böyle tezler kabul edilmiş.Sizin teziniz hiç değilse işe yaracak. Size kolay gelsin hocam.

hocam isterseniz pm atın bana, asp de yaptığım sistemi paylaşayım fikir verir belki

Şu adreste eski kullanıcı adımla açmış olduğum bir konu var.

halk-egitim-ogretmenleri-f247/hem-icin-online-kurs-kaydi-istendi-t60188.html

Kendim ise joomla üzerine chronoforms kurdum ve onunla yapıyorum.

http://188.138.40.99/~yenikent/index.php/kurs-kaydi

Çünkü bir an önce yapılsın dediler. Benim PHP ile oturup yazmam Rahat Mayıs'ı bulur. ChronoForms ile yaptığım düzgünce devreye girsin. Sonra yazın oturup PHP ile tam bir otomasyon yazmayı planlıyorum. Eğer senin yapacağın güzel bir şey olursa onu da baz alabiliriz. Hatta site moderatörleri sabit başlık olarak
eklerlerse bu sitede de geliştirmesini sürdürebiliriz.

Form üzerinde olması gereken alanlar yukardaki IP adresindeki gibi olmalı. Çünkü HEM yönetim ile girip bir kursiyer kaydetmek istediğinde senden istenen alanlar ve sırası yukarıdaki gibi. Yani bu bilgileri önkayıt esnasında bir defa alacaksın kendisinden. Daha sonra gerçek kayıt işlemini yaparken tekrar veri toplamana gerek kalmayacak.

Captcha formda olmak zorunda gibi bir şey. Siber saldırıları engellemek için.

Çakma kayıtları bir miktar engellemek için tc kimlik kontrolü yapabilirsin. İlgili program ve algoritmayı ise şurada yazdım:
delphi-f79/tc-nizin-son-2-hanesini-otomatik-bulan-program-yaptim-t57255.html

Bu yazılanlar benim eski kullanıcı adımla yazıldı. muallimim benim eski kullanıcı adım. Sağolsun site moderatörü amcalarımız dersim katliamını yapanlara yezid dedim diye beni siteden attılar.

Telefon numarasını verdiği halde kendisine ulaşılamayan oranı %10 civarında oluyor diyebilirim. Adam sonradan gelip hesap sormaya kalkıyor. Kendi telefon numarasını değiştirmiş ya da yanlış yazmış numarayı. Kabak bizim başımıza patlamasın diye ben de ayrı bir telefon numarası daha istedim. Form üzerinde bunu görebilirsin.

İlçe ismi için ben Sakaryanın ilçelerini hazır yazdım. Sen Önce il seçimi yaptırıp sonra ilçe seçimini ile göre yaptırabilirsin.

İdareye formu gösterdiğimde eksiklik olarak dediler ki en yukarıda kurs seçiminde kurs isimleri çok fazla olacak. Önce kategori seçsin sonra kategoriye göre kurslar için ayrı bir seçim kutusu dinamik olarak belirsin dediler.

Yani diyelim ki spor kursları, bilgisayar kursları, el işi kursları .... diye kategoriler olacak. Eleman kategori olarak spor kurslarına tıklayınca yan tarafta belirecek olan ayrı bir seçim kutusunda da aerobik, fitness, karate, pilates vs. belirecek.

Ben kurs seçiminde her kurs kaydı için ayrı ayrı form doldurulmasından yanayım. Yoksa tek form ile birden fazla kursa kaydolmaya izin verirseniz aç gözlülük yapıp hepsine kaydolup hiç birine gelmeme durumu olur/oluyor diye düşünüyorum. Gerçekten gelmek istiyorsa açsın formu tekrar doldursun.

Programın geleceğiyle ilgili benim planım ise şu: curl kütüphanesini kullanarak bu kayıtları olduğu gibi tek tıklamayla hem yönetim otomasyonuna aktarmak. Yani kurs veri giriş işlemlerini epey kolaylaştırmak.

Programın bütün dosyalarının tek klasörde tutulması gerekir. Hatta taşınabilir olması için MySQL değilde direk klasör içinceki access dosyasına yazmalı. Çünkü her hangi birisi kendi sitesine kuracağı zaman yok veri tabanı oluştur, yok tablo oluştur, filanca dizindeki dosyayı şuraya al buraya aktar falan uğraşmaması lazım. Kullandığı hazır bir sistem (joomla, wordpress, drupal) falan varsa bile ilgili "basvuru" isimli klasörü ftp ile aktarıp buradaki dosyaya bağlantı vermesi yeterli olmalı.

Geri