Önemli*Eğitimde Teknoloji Kullanımı Kurslarında Değişiklik

Kodla Büyü

hemenyardim

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bakanlık mahalli olarak verilen "FATİH Projesi Eğitimde Teknoloji Kullanımı Kursu" nda değişikliğe gitti.
Türkiye çapında proje kapsamındaki okullarda görev yapan tüm öğretmenleri daha önce eğitime alınıp alınmadığına bakmaksızın ivedilikle " FATİH Projesi Etkileşimli Sınıf Yönetimi" uzaktan eğitimine alıyor.
" FATİH Projesi Etkileşimli Sınıf Yönetimi" uzaktan eğitimine katılan öğretmenler, ayrıca yüz yüze olan "FATİH Projesi Eğitimde Teknoloji Kullanımı Kursu" na alınmayacak.
Fakat uzaktan eğitimlere katılmayan veya katılamayan öğretmenler içeriği değiştirilen "FATİH Projesi Eğitimde Teknoloji Kullanımı Kursu" na yüz yüze olacak şekilde alınacak. Bu kurslarda kendi arasında 25 ve 30 saat şeklinde farklı sürelerde verilecek. Yalnızca tahta kurulumu yapılan okul öğretmenlerine 25 saat, tahta, tablet ve altyapı kurulumu tamamlanan okul öğretmenlerine 30 saat olarak verilecek bu kurslar.
Tüm öğretmenlerin; il şube müdürleri (hizmetiçi ve FATİH Projesi), il BT koordinatörleri, FATİH Projesi eğitmenleri, FPBTR öğretmenlerinin yapacağı koordineli çalışmalar ve yönlendirmelerle ivedilikle uzaktan eğitimleri alması sağlanacak.

Bakanlığın yazısından...
Uzaktan eğitime katılmayanların alınacağı 25 saat ve 30 saatlik kurs programları aşağıdadır. Bakanlık yazısı gelmeyenlere bugün yarın gelecektir.

Ekli dosyalar

• EK-1 FATİH Projesi Etkileşimli Sınıf Yönetimi Eğitimi Kursu Programı.zip
    222.6 KB · Görüntüleme: 686
  • EK-2 FATİH Projesi Eğitimde Teknoloji Kullanımı Kursu Programı.zip
    367.8 KB · Görüntüleme: 615
  • uzaktan eğitim afişi.jpg
    uzaktan eğitim afişi.jpg
    34.9 KB · Görüntüleme: 3,340
Fatih eğitmeniyim lisede görev yapıyorum. Zaten öğrencilere kurs açamıyoruz bari bu kurslardan 3-5 bir şey fazladan kazanıyorduk. O da gitti elimizden.

Hayırlı olsun.

Hocam esy kursunu uzaktan eğitimle alanların yüzyüze egitime alinmayacagi hangi maddede yaziyor bulamadim.

Hocam ikiside yüz yüze diyor. uzaktan ifadesi yok. Sadece sıkıntı şu. Bizler 30 saat verdiğimiz kursu 25 saat verecegiz. ilk kursu illerdeki eğiticiler ESY eğitmen kursunu aldıkları için verecekler.ileride biz egitmenlerde ESY eğitmenlik kursu alırsak (ki 5 kez başvurdum hala alamadım :) ) bizlerde bu kursu açacağız.
Ama şöyle bi sıkıntı var. orta okullarda tablet yok 2. kurs verilecek. İleride tablet dağıtılınaca ne olacak tekrar 1. kursu tekrarmı alacaklar.

Uzaktan eğitim ifadesi yok ama uzaktan eğitim alanlara zorunlu tutmayabilirler çünkü aynı şeyler anlatılacak.

Tabletsiz okullarda 30 saatten 25 e düşmüş
5 güne inecek sanırım.
Tabletlilerde 30 saat yine
Esy kursunu uzaktan eğitimle aldık bu geçerli olacak galiba.
Ne çok şey değiştiriyorlar.
Birde sınav yazıyor, proje dosyası + sınav sınav soruları nerde kimden alınacak.... vb sorular

Müdür 2 gün önce tüm öğretmenlerin listesini hazırladı.30 Saatlik akşamları Fatih Projesi kursu dendi bize.Sınıf öğretmenleriyiz.

Hımm yazıyı okuyunca bizim fatih kurslarının bittiği görünüyor.
Uzaktan eğitimle işi bağlamışlar.

Kurs sonlarında en az 40 sorudan oluşacak sınavın %60'ı, ürün dosyasının %40'ı olmak üzere bir değerlendirme yapılacakmış.

Yüz yüze eğitimin az çok faydası oluyordu,
Uzaktan eğitimin hiçbir katkısı olmayacaktır öğretmene..

Şimdi ben eğitmenim eğitimleri veriyoruz yazı geldi 25 saat oldu diyede mart 1 den itibaren. Biz uzaktan eğitim ile ESY eğitiminide aldık biz yüzyüze verecek miyiz onları yoksa onunda eğitmen eğitimi varmı.

Bu zamana kadar 1000 den fazla öğretmene kurs verdim tecrübeyle söylüyorum alırlar yanlarına bir bileni sınavları öyle yaparlar. Seminerleri de evde oğluna torununa gir bitir gel evladım derler :D Ki, forumda soru paylaşımları vs.. gördünüz.
Bilişim öğretmenleri için bazı konular hariç uzaktan eğitim senkron olursa daha iyi olur ama bence onun için daha 5 yıla ihtiyaç var diye düşünüyorum, çeşitli sebeplerden dolayı. Şuanki uzaktan eğitimleri şahsen eksik olsada çok yararlı buluyorum.

Tekrar söylüyorum diğer öğretmenler için bu kadar hayati bir projede uzaktan eğitim son derece yanlış olur. Keşke bu konuda bizlere İl Koordinatorlerine siz ne düşünüyorsunuz deseydiler!

M@honi' Alıntı:
Bu zamana kadar 1000 den fazla öğretmene kurs verdim tecrübeyle söylüyorum alırlar yanlarına bir bileni sınavları öyle yaparlar. Seminerleri de evde oğluna torununa gir bitir gel evladım derler :D Ki, forumda soru paylaşımları vs.. gördünüz.
Bilişim öğretmenleri için bazı konular hariç uzaktan eğitim asenkron olursa daha iyi olur ama bence onun için daha 5 yıla ihtiyaç var diye düşünüyorum, çeşitli sebeplerden dolayı. Şu anki uzaktan eğitimleri şahsen eksik olsa da çok yararlı buluyorum.

Tekrar söylüyorum diğer öğretmenler için bu kadar hayati bir projede uzaktan eğitim son derece yanlış olur. Keşke bu konuda bizlere İl Koordinatörlerine siz ne düşünüyorsunuz deseydiler!
+1
Genel olarak bakanlığın stratijisi bu. İşin içinde olanlara danışmak, fikir almaktan imtina ediyorlar gibi.
Uzaktan eğitim teorik olarak güzel, maliyeti azaltma, bir çok kişiye kısa zamanda eğitim verme gibi faydaları var.
Lakin pratikte, yukarıda açıklandığı gibi, kimisi tanıdık eş dosta, kimisi teknoloji meraklısı çoluk çocuğa yaptırılarak geçilecek.
Ha fatih eğitmeni olduğumuz için kurslar durdurulursa ekdersimiz kesilir ama bir türlü başka yerden kazanırız.
Lakin, zaten öğretmenlerin yüzyüze eğitimlerde bile, fatih projesi hakkında bir çok mevzuya soru işareti ile baktıklarını görüyoruz, biliyoruz.
Bir de uzaktan eğitim yapıldığında artık randımanı nasıl olur.

hyalcin_61' Alıntı:
Ürün dosyası derken nasil yani

Ürün dosyası içeriği : Etkileşimli sınıf yönetimi yazılımı ile yapılan ders işleniş örneği ekran görüntüleri, Seçilen ve kullanılan e-içerikler, EBA Ders seçtiklerim listesi ekran görüntüsü .

yolcuhan' Alıntı:
M@honi' Alıntı:
Bilişim öğretmenleri için bazı konular hariç uzaktan eğitim asenkron olursa daha iyi olur ama bence onun için daha 5 yıla ihtiyaç var diye düşünüyorum, çeşitli sebeplerden dolayı. Şu anki uzaktan eğitimleri şahsen eksik olsa da çok yararlı buluyorum.

Tekrar söylüyorum diğer öğretmenler için bu kadar hayati bir projede uzaktan eğitim son derece yanlış olur. Keşke bu konuda bizlere İl Koordinatörlerine siz ne düşünüyorsunuz deseydiler!
+1
Genel olarak bakanlığın stratijisi bu. İşin içinde olanlara danışmak, fikir almaktan imtina ediyorlar gibi.
Uzaktan eğitim teorik olarak güzel, maliyeti azaltma, bir çok kişiye kısa zamanda eğitim verme gibi faydaları var.
Lakin pratikte, yukarıda açıklandığı gibi, kimisi tanıdık eş dosta, kimisi teknoloji meraklısı çoluk çocuğa yaptırılarak geçilecek.
Ha fatih eğitmeni olduğumuz için kurslar durdurulursa ekdersimiz kesilir ama bir türlü başka yerden kazanırız.
Lakin, zaten öğretmenlerin yüzyüze eğitimlerde bile, fatih projesi hakkında bir çok mevzuya soru işareti ile baktıklarını görüyoruz, biliyoruz.
Bir de uzaktan eğitim yapıldığında artık randımanı nasıl olur.

Operasyon Alfa başladı.
Fatih eğitmenleri, btr ler devreden çıkarıldı. Yeğitekteki uyanık grubu uzaktan eğitim ile parayı götürecek.

Ben şahsen uzaktan eğitimi destekliyorum yüz yüze eğitim versen de kullanmayacak öğretmen zaten kullanmaz tahtaları kullanacak öğretmen de zaten kullanırken öğreniyor. Ayrıca uzaktan eğitimi izleyen bir öğretmen kendine yetecek bilgiyi öğrenebilir zaten.

okadda' Alıntı:
Operasyon Alfa başladı.
Fatih eğitmenleri, btr ler devreden çıkarıldı. Yeğitekteki uyanık grubu uzaktan eğitim ile parayı götürecek.

Artık hepimizin görevi ders içi rehberlik görevi.

30 saatlik kursa gidecektik iptal olmuş uzaktan eğitim şeklinde alacakmışız taze haber geldi

Buzkırıcı' Alıntı:
30 saatlik kursa gidecektik iptal olmuş uzaktan eğitim şeklinde alacakmışız taze haber geldi
Okulunuzda tablet verildi mi hocam öğrencilere? Bizim ilçede 2 okulda dağıtıldı tablet. Sadece onlar uzaktan eğitime alınacak. Daha önce yüzyüze 30 saat Teknoloji Kullanımı Kursunuda almalarına rağmen. Diğerlerine 25 saat yüzyüze devam diye biliyorum.

Öncelikli Uzaktan Eğitimler olacak,katılanlar daha önce yüzyüze yapılan ve akıllı tahta kurulumu yapılmış okullarda mecburi tutulan Fatih Projesi Eğitimde Teknoloji Kullanımı kursuna katılmayacaklar.Uzaktan eğitimle bu işi çözecekler.

ben de az önce kursu yarım bıraktım eve geldim..kurslar iptal denildi ilçeden aradılar..Bence büyük fiyasko..Öğretmenler bile dedi az önce hocam ne güzel şeyler öğreniyorduk keşke devam etseniz..uzaktan eğitimi inanın yarısı bakmadan oradan buradan cvpları alarak yapar..Sinirlenmemek elde degil o kadar para ver proje yap..öğretmene uzaktan eğitim ver ( yöntem güzel lafım yok ama öğretmenler uzaktan eğitimi çooook uzağa götürür)...bence herkes yardımcı olsun ve uzaktan eğitimden her öğretmen 95-100 alsın ki bakanlık anlasın ne halt yediğini :wink:

Geri