Önemli - Bilişim Alanları Kapatılıyor - Sessiz kalmayın

Kodla Büyü

xori

Site Gezgini
Arkadaşlar çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Okullara gelen yazıya göre bilişim alanlarının teknik liseleri kapatılıyor. Ben ankara merkezli baktım ve gördüğüm kadarıyla merkezdeki tüm okulların teknik liselerinin kapatılacağı belirtilmiş. Bu süreç ilk kayıt döneminde kademeli olarak 10. sınıflara öğrenci almamak ile başlayacak. Geçen yılda bazı okullarda olmuştu ama şimdi hepsi gibi duruyor. Ankara gibi başka illerde vardı Bolu yu hatırlıyorum mesela. Bu gösteriyor ki yarın tüm Türkiye de de olacak, belki başladı ama tam bilinmiyor. Bunun sonuçlarını herkes tahmin edebilir sanırım.

Bahanesi ise istihdam fazlalığı olması imiş. Bahane diyorum çünkü bu kritere göre sıralama yapacak olursak öncelikli kapatılması gereken bir çok alan var. Ama tam aksine bizim alanımız kapatılırken o alanların bazılarına teknik lise açılması talep ediliyor. İstihdam zaten genel bir sorun bilişimin sorunu değil. Ben bu duruma bilişim düşmanlığı diyorum.

Devlet büyüklerimiz bile artık kodlama demeye başlamış iken, ülke güvenliği siber güvenlikten geçiyor diyor iken, bu alanlarda eğitilmiş personel sıkıntısı var der iken, bilişim çağındayız der iken, bilişim alanınında verilen eğitimin alt yapısına bu düşmanlık nasıl olur. Veya istihdam bahanesi neden ilk bilişim alanını vurur.
Bunun arkasında tam kimler var bilmiyorum ama tekrar ediyorum bilişim alanına karşı bir düşmanlık politakası güdülüyor, buna sessiz kalmayın, çeşitli ortamlarda bu yanlışı dile getirin, doğru olanı aktarın, herkesi bu konuda bilinçlendirin. Ama sessiz kalmayın. Yoksa bunun sonuçlarını bir süre sonra hep birlikte ağır bir şekilde yaşarız.

hocam bilişime has bi durum değil mesleki liselerin teknik bölümleri öğrenci bulunamaması sebebiyle kapatılıyor. mesela ben İstanbul da çalışıyorum bizim okulda elektrik elektronik dalına 12 öğrenci geldi yan meslek lisesine teknik bölüme kayıt yok ve bakanlıktan kapatma yazısı geldi. önümüzdeki sene öğrenci alınmayacak.

Gökhan hocam bu Bilişime has bir durum. Çünkü yazıda öğrencisi var yada yok gibi bir kriter yok. Okulların tek tek adları ve kapatılacak alan olarak bilişim alanı belirtilmiş. Sizin okulunuzda öğrenci olmayabilir ama örneğin bizim okulda kontenjan tam dolu. Dediğiniz gibi öğrenci olmayan okullarda bu işlem yapılsa zaten bu normal bir durum olurdu. Sizce tüm ankaradaki okullarda teknik lise kontenyanları boşta ondan mı kapatılıyor. Tam aksine öğrencileri bilişimden alıp diğer alanlara yerleştirme peşindeler.

ben ilçede çalışıyorum, görüyorum ki ilçelerde bilişim alanına talep her geçen yıl azalıyor, insanlar facebook, instegram, tweeter vb. kullanınca çocukları bilgisayar biliyor diye düşünüyorum. Bölümümüzün geleceği hiçte iyi değil kanısındayım. Bence Meslek Liselerine bilinçli bir köreltme uygulanıyor, devlet bile meslek öğretmeni atamıyor, sanırım devletin elinde patladık, bizim ilçede 3 ayrı meslek lisesinde bilişim alanı vardı, şimdi 1 kaldı. Soruyorum onlar da diyorlar ki, her geçen sene yeni gelen öğrenci sayısında azalma var. Hayırlısı bakalım, göreceğiz.

herkes bilgisayar biliyor artık hocam. ama ben bunun geçici bir dönem olacağını düşünüyorum. bilişim bölümleri kabuk değiştirmeli artık. siber güvenlik tarzında dallar açılabilmeli. yoksa dediğim gibi herkes biliyor kendine göre. (kendi akıllarınca tabii)

Bizim okul son 5 yıldır ATP ye öğrenci alıyor ve öğrenci sayısı 25 in altına düşmedi. Bu karar alınırken ne ilden ne de okuldan görüş alınmamıştır. Bizim okulda Çocuk gelişimi ve Hasta Yaşlı bölümleri var ve onların teknik sınıfları duruyor ne hikmetse. Aynı zamanda bazı illerdeki tüm teknik sınıflar kapatılırken bazı illerde açılma kararı alınmış. Bence düşünülmeden ve altı doldurulmadan alınmış bir karar.

herkes bilgisayar biliyor artık hocam. ama ben bunun geçici bir dönem olacağını düşünüyorum. bilişim bölümleri kabuk değiştirmeli artık. siber güvenlik tarzında dallar açılabilmeli. yoksa dediğim gibi herkes biliyor kendine göre. (kendi akıllarınca tabii)
aynen katılıyorum tamamen kapatılıp yeni reformlarlar yeni bir sistemle alanlara göre açılmalı bilişim diye genel bir tabir kullanılmamalı.

Sendikalara bu konuyu güzelce anlatalım arkadaşlar(pek bişey değişmez ama yinede şansımızı zorlayalım). Yeni dallar açtırıp(robotik,mobil programlama,vb..) daha çekici hale getirilmeli diye düşünüyorum..

Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Öğretmeni Arkadaşlara katılıyorum bizim ilimizde Tematik Lise kurulması kapsamında ilimiz merkezde mevcut 5 okuldaki Bilişim Alanları 10. sınıfa öğrenci alınmamakla başlayarak kapatıldı. İlgili devlet kurumlarına müracaatlar yaptık bakalım netice ne olacak bekliyoruz. Kodlamanın öneminden bahsediliyor, siber üsler kurulması planlanıyor, yazılımın ehemmiyetinden bahsediliyor lakin alanlar kapatılıyor. Anlamış değiliz. Yakında bu alanların kapatılması neticesinde üniversitelerin ilgili alanlarına da yakında öğrenci bulunamayacak. Hem alanları kapatıyorlar sonra da bilgisayar ve tahta sorunları olunca bilişim öğretmeni yok mu? Eğitim sistemi teknolojisiz nasıl yürüyecek anlaşılası değil.

Robotik alanı açılabilir siber güvenlik açılabilir mesela ama bence bu bölümlere de nitelikli öğrenci gelmeli diye düşünüyorum ve hatta teknoloji lisesi açılmalı bence sınavla alınmalı öğrencileri çünkü belirli bir zeka gerekiyor ve devlet bölümü bitiren bu gençlere iş isdihdamı garantisi vermeli cazip hale getirmeli ve çok bilgili öğretmenler bu okullarda görev almalı öğretmenlere özel kurslar verilmeli ve maksimum performans sağlanmalı :) ( çok uçtum galiba yani ben milli eğitim bakanı olsam yapacağım ilk iş bu olurdu)

Arkadaşlar,
Bir ihtimale göre, ATP alanları nitelikli liseler kapsamına alınacak. Öğrenciler ATP leri daha ortaokuldan tercih ederek gelecekler. Bu atp lerin önünü açar.
Mevcut durumda, il istihdam kurullarının raporları dikkate alınmış ve görünüşe göre elektrik/elektronik ve bilişim mezunları iş bulmakta zorlanıyormuş. Bu nedenle kapatılmış
Bakanlık bu kararı verirken, 2 yıl öğrencisi olmayan ATP ler savunmasını yapıyor, ama işlerlikte hali hazırda 10. sınıfı bulunan ATP ler de kapatılmış görünüyor.
Konya da, neredeyse tüm bilişim atp leri kapatılıyor. Bu da kaliteli öğrencinin başka alanlara kayması demek, ne getirip ne götüreceğini göreceğiz.
Ancak, diğer arkadaşlarımın da bahsettiği gibi, yuvarlak bir bilişim teknolojileri alanı adı altında 10.sınıfı çöp bir müfredatla heba etmek, sonrasında piyasa beklentilerinin tamamen gerisinde eleman yetiştirmeye çabalamak boşa kürek sallamak gibi geliyor bana. Maalesef aynı durum elektrik elektronik alanı için de geçerli.
Özeleştiri yapmamız gerekirse, bilişim öğretmenlerimiz, kendilerini yenilemekte, zamanın gereklerine uyum sağlamakta sorun yaşıyorlar. 1. dönem bitmiş, 11. sınıf web tasarım dersi hala köprü ekleme konusunda ve öğretmenim bu müfredata göre ilerliyor! Bu kafa ve müfredatla piyasanın istediği eleman yetişmez arkadaşlar.
Sonra da il istihdam kurulu diye bir kurul çıkar ve bilişim alanı gereksiz der. ülke gereksinimler açısından bunu hepimiz anlayabilmeliyiz.
Eskiden, meslek liseleri, bir çok üniversiteden daha vasıflı idi. makasın diğer yönde açılmasına maalesef biz sebep olduk. sonra da "norm fazlasıyız" diye ağlar dururuz.

yıllarca teknik eğitimin böteden üstün olduğunu bötelerin teknik eğitimlere atanmaması gerektiğini yetersiz olduğunu dile getiriyordu pek çok arkadaş..ortaokul ve lisedeki arkadaşlar norm ders saati ders yeterliliği gibi sorunları dile getirdikçe teknik eğitimdeki arkadaşların bakış açısı ortada idi..şimdi ne mi düşünüyorum ben zaten atanamıyacağım o bölüme kapatılırsa kapatılsın..her koyun kendi bacağından asılır...pek çok kişi bu yoruma kızacak belki ama hissettiklerim bunlar doğru veya yanlış...

yıllarca teknik eğitimin böteden üstün olduğunu bötelerin teknik eğitimlere atanmaması gerektiğini yetersiz olduğunu dile getiriyordu pek çok arkadaş..ortaokul ve lisedeki arkadaşlar norm ders saati ders yeterliliği gibi sorunları dile getirdikçe teknik eğitimdeki arkadaşların bakış açısı ortada idi..şimdi ne mi düşünüyorum ben zaten atanamıyacağım o bölüme kapatılırsa kapatılsın..her koyun kendi bacağından asılır...pek çok kişi bu yoruma kızacak belki ama hissettiklerim bunlar doğru veya yanlış...
Yani Teknik Liselerde atanma durumu yoktu böteler için neden bir böteci gits ne olurdu ki kızılca kıyamet kopuyordu çünkü kendi rahatlıklarını ek derslerini böteciler kullanmasın istiyorlardı e böteci o dersi veremez diyorlardı bi tabi kendini geliştirip dersi verecek yeterlilikteyiz çoğumuz neyse gene de ben arkadaşlarımızın zorluk çekmesini gerçekten istemiyorum inşallah daha iyi olurlar

böteci mi daha iyi bilgisayarcı tef li mi? :D zırvalık bunlar. her iki grupta da bu tartışmayı ateşleyen bir azınlık var. yazık gerçekten. kendini bilen adam kimseyle uğraşmaz. hadi kolay gelsin.

Teknik öğretmen meslek liselerine, böte diğerlerine uygun formasyon ve eğitim alır. Meslek liselerinde sadece teknik eğitim mezunları değil esef mezunları da derse girebiliyor. Böteciler de uygunsa girer veya girmez bunun bir mevzuatı, kuralı var. Bakanlık sorumlu bu işten sen, ben, bu forum değil. Bilişim alanlarının kapanması bundan daha farklı bir konu. Bana biraz yerel idareciler de işe karışıyor gibi geliyor.

Sana birşey söyleyeyim ben üniversiteye başladığımda Türkiye'de sadece 4 üniversitede Bilgisayar Öğretmeliği vardı ve hepsi Teknik Eğitim Fakültesi idi. Şimdi neredeyse her ilde Böte bilgisayar var. Teknik eğitim fakülteleri bötelerden çok daha köklüdür. Anlatabiliyor muyum?

Böteci bazı arkadaşların bu şekilde densiz ithamları iyice can sıkmaya başladı.

Geri