okuluna Fatih Projesi gelenler,bir kaç soru?

Kodla Büyü

mavi85

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
cevabını bir türlü bulamadım. okuluna fatih projesi kurulanlar paylaşabilir mi

1. akıllı tahtanın yanında sınıfta bilgisayar varmı(tablet değil), akıllı tahta neye bağlı
2. tablet bilgisayarlarda office programı yüklü mü(yüklü ise ders için bt sınıfına gerek kalmayacak)

Akıllı tahta zaten kendisi bilgisayar.Açma düğmesine basınca işletim sistemi açılıyor ekstrası dokunmatik olması.7 ve pardus kurulu açılışta istediğinizi seçebiliyorsunuz.Tabletler dağıtılmadı.Akıllı tahtada office' e benzer programlar var aynı işi görüyor fakat butonlar ve menüler farklı.Starboard adında akıllı tahta yazılımı var.Şekiller üçgen, kare vb nesneleri çizebiliyorsunuz.Resimler göstebiliyorsunuz.E-konferans bağlantısı kurabiliyorsunuz.Tabletten paylaşımlı tahtaya bağlanma gibi özellikleri var.

Bizde bu geçen hafta tahtaların kurulumu tamamlandı.
Bugün deneyeyim diye BtTsınıfındakini açtım ama dokunmatik kısmı çalışmıyor. Kalibrasyon ayarlarına ve starboarda girince uyarı veriyor "touchscreen not found". üzerindeki düğmeden dokunmatiği açık, baktım sürücüsüde yüklü. Varmı bunun bir ince ayarı???

nht268' Alıntı:
Bugün deneyeyim diye BtTsınıfındakini açtım ama dokunmatik kısmı çalışmıyor. Kalibrasyon ayarlarına ve starboarda girince uyarı veriyor "touchscreen not found". üzerindeki düğmeden dokunmatiği açık, baktım sürücüsüde yüklü. Varmı bunun bir ince ayarı???
Belki sizin sınıftakine o program yüklenmemiştir....Diğer sınıflardakilere bir bakın...Bizim öğretmenler odasına da taktılar belki sınıf olur diye onda bile var dokunmatik özelliği....
mavi85... emrah sahan anlatmış herşeyi ....

ilon' Alıntı:
nht268' Alıntı:
Belki sizin sınıftakine o program yüklenmemiştir....Diğer sınıflardakilere bir bakın...Bizim öğretmenler odasına da taktılar belki sınıf olur diye onda bile var dokunmatik özelliği....

administrator şifresini bulabilsem sürücüleri ile uğraşmayı yada programlarını tekrar yüklemeyi deneyeceğim ama sınırlı hesap yapmışlar :(

emrahsahan' Alıntı:
Akıllı tahta zaten kendisi bilgisayar.Açma düğmesine basınca işletim sistemi açılıyor ekstrası dokunmatik olması.7 ve pardus kurulu açılışta istediğinizi seçebiliyorsunuz.Tabletler dağıtılmadı.Akıllı tahtada office' e benzer programlar var aynı işi görüyor fakat butonlar ve menüler farklı.Starboard adında akıllı tahta yazılımı var.Şekiller üçgen, kare vb nesneleri çizebiliyorsunuz.Resimler göstebiliyorsunuz.E-konferans bağlantısı kurabiliyorsunuz.Tabletten paylaşımlı tahtaya bağlanma gibi özellikleri var.

etkileşimli tahtalarda da gelen tabletler de Libre Office kullanılacaktır. Lisans ve telif olaylarından kaynaklı problem oluşmaması için.

Ayrıca şu an tablet ve etkileşimli tahta arasında bir bağlantı kurulamıyor. zaten işletim sistemleri farklı ;) tabletler android. etkileşimli tahta win7.
Yine de bakanlıktan buna yönelik çalışma yapıldığı söylendi ama henüz bir şey yok.

nht268' Alıntı:
ilon' Alıntı:
nht268' Alıntı:

administrator şifresini bulabilsem sürücüleri ile uğraşmayı yada programlarını tekrar yüklemeyi deneyeceğim ama sınırlı hesap yapmışlar :(

Hakikaten bunların administrator şifresi nedir? Geçenlerde aradım 444 lü numarayı, sorumla alakalı aranacaksınız dediler. Arandım, bizimle ilgili değil dediler. Yanlış bölüme sorulmuş sanırım. Sonra tekrar aramadım.

nht268' Alıntı:

Vestel servisini arayın hocam. Geçen dönem görev yaptığım okulda akıllı tahtalardan birinde bir süre sonra aynı şey oldu servise haber verdik gelip baktılar, sonuç olarak dokunmatiği bozulmuş dediler ve tahtayı yenisi ile değiştirdiler. Admin şifresinide vesteli arayıp öğrenebilirsiniz.

Benim de tereddürlerim var, okula etkileşimli tahta geldi. Sistem kurulumu, programların kurulumunu bizim yapmamız mı gerekecek? Ya da bizim yapmamız gerekenler nelerdir sayın hocalarım, aydınlatırsanız çok sevinirim.

Okul müdürlerinde ve il formatörlerinde şifre vardır akadaşlar.

Ya keşke okuluna etkileşimli tahta gelenler, biraz aydınlatsa. :roll: Sistem ve programlar yüklü mü, ya da bizlerin yapması gereken şeyler nelerdir?

Akıllı tahtalar Win7 prof. yüklü olarak geliyor.. HDMİ,kablosuz ağ adapörü ve diğer standart çıkışlar var.. LCD'ye gömülü bir kasa var anlayacağınız.. Office yüklü değil idi hatırladığım kadarı ile.. Bir kaç tane program var idi pek inceleme fırsatım olmadı..165 ekran olması lazım..

Bunun dışında ekstra bir şey yok..

Benimde bir sorum var. bizim okulda internet altyapısı var ama eskidi,swichler falan uyduruk.Altyapı kurarken internet hattını ve swich/routerları kuruyorlar mı?

165 cm lik dokunmatik ekrana bağlı i3 işlemcili 4 gb rami olan bilgisayarlar var içinde. yeşil tahtanın arkasına da bir access point yerleştirmişler. Kablosuz bağlantı için Yazılım olarak office benzer bi program kurmuşlar telif hakkından dolayı. Dokunmatik tahtayı derste kullanmak için bir yazılım var fena sayılmaz. Admin şifresini vestelin görevlisi biliyor ona sorun o söyler. sonu 1453 lü bişeydi ama okulda bi kağıda yazdıydım okulda kaldı. Kurtarma kartı var bilgisayarın açılışta bios ekranına girip kurtarma yapılabiliyor. kurtarma programı kurmaya gerek yok. sağlam bişeye benziyor ama tabi okuldaki kullanım durumuna göre değerlendirmek lazım. Bence bozulma riski var. 5 yıl garantisi var mış bu tahtaların. Vestelin görevlisi bizi arayın arıza olunca gelip tamir etmek zorundayız dedi bilmiyorum ne derece doğru göreceğiz. bir de şuan ulaştırma bakanlığının yapması gereken sınıflara internet hattı çekme kanal döşeme elektrik bağlantısı vb işler henüz bizde yapılmış değil, artık ulaştırma bakanlığı ne zaman yaparsa belli değil. Aslında en önce yapılması gereken iş daha henüz yapılmamış durumda. genel olarak durum böyle.

Geri