Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Okulun bir Facebook hesabı olmalı mı?

Konu, 'Sosyal Medya, Oyunlar, Multimedya Uygulamalar' kısmında bote2011 tarafından paylaşıldı.


 1. bote2011

  bote2011 Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Ocak 2016
  Mesajlar:
  125
  Beğeni:
  1
  Arkadaşlar okulumuzda çok sık etkinlikler olur ve zamanını geçirmeden mutlaka web sitemizi güncellerim. Fakat gözlemlerimize göre velilerimiz, uzaktaki mezunlarımız, bulunduğumuz köyün ileri gelenleri web sitemizi takip etmiyorlar. Müdür bey bir facebook hesabı açma önerisi getirdi, güvenlik sorunu beni oldukça tedirgin etmesine rağmen hesabı açma kararı aldık.

  Web sitemizden bazı fotoğrafları almam gerekiyor, nasıl yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
   
 2. yakuphan

  yakuphan Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  7 Nisan 2007
  Mesajlar:
  4.462
  Beğeni:
  679
  Okulun bir facebook hesabı değil de bir facebook grubu olursa iyi olur. Böylece yönetici olarak birkaç kişi belirleyip, başkalarının da içerik paylaşmasına izin verebilirsiniz. Ayrıca grubun güvenlik ayarlarını yaparak, yöneticilerden başkasının paylaşım yapmasını engelleyebilirsiniz. Grubu herkese açık yaparsanız da herkes gruptaki paylaşımları takip edebilir, isteyeni ve istediğinizi gruba üye olarak kabul edebilirsiniz. Facebook grubu okul sitesinden daha fazla takip edildiği gibi, içerik paylaşmak falan daha kolay oluyor. Hatta okul sitesine ziyaretçi dahi çekebiliyorsunuz, örneğin bir haber paylaşıp, devamı için okul sitesine yönlendirebiliyorsunuz.
  Kesinlikle tavsiye ediyorum.
   
 3. muran

  muran Site Gezgini

  Kayıt:
  16 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  72
  Beğeni:
  0
  İyi olmasına iyi olur da, bunun yasal boyutu nasıl? Malum okullara sık sık uyarı yazıları geliyor. Hata en son hatırladığım kişilerin fotoğraflarını yayınlama konusundaydı ve bir çok okul web siterinden öğretmen fotoğraflarını bile kaldırdı.
   
 4. habibocak

  habibocak Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2012
  Mesajlar:
  0
  Beğeni:
  2
  Bilgi Güvenliği Yönergesi yakında değişecek ve bu konulara biraz daha açıklık getirilecek.

  Bu konuda mevzuat açısından biraz boşluklar var.
   
 5. yakuphan

  yakuphan Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  7 Nisan 2007
  Mesajlar:
  4.462
  Beğeni:
  679
  Sayın hocam, facebook hesabında öğrenci resimlerini kullanmıyoruz. Zaten okul sitesinde dikkat ettiğimiz hususlara facebook hesabında da dikkat ediyoruz. Facebook hesabının bir diğer faydası da normalde okul sitesinde yayınlayamacağınız, faydalı bilgi sunan video vb. paylaşımları da yapabiliyoruz.
  https://www.facebook.com/groups/1450296201892837/
  benim okul adıyla açtığım grup. Bütün hepsinden öte, açtığınız sayfa okulla resmi olarak alakalı değil. Kişisel olarak kendiniz için açtığınız bir grup olarak değerlendirilmeli.
   
 6. Gök_Tuğ

  Gök_Tuğ Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2012
  Mesajlar:
  461
  Beğeni:
  0
  Resimleri yönetim paneline girdikten sonra galeriden kaydedebilirsiniz hocam...
  Mozillada, sayfa bilgilerini göster > ortam yolunu izleyerek de yönetim paneli erişimi olmayan birisi resimleri yayınlanan çözünürlükte indirebilir...
   
 7. antipc

  antipc Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Şubat 2010
  Mesajlar:
  589
  Beğeni:
  0
  Ben de bu sene ücretsiz izindeyim, bizim okul da facebook sayfası açmış. Arkadaşlar bu fotoğraf işini nasıl yapıyorsunuz? Okulun web sitesinde öğretmen öğrenci fotoğrafı eklemek yasak, etkinlikleri sadece metin olarak mı yayınlıyorsunuz?
   
 8. syangela

  syangela Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2011
  Mesajlar:
  472
  Beğeni:
  1
  olmamalı. internet ortamında kurumsal kimliği, tüzel kişiliği devam ettirmek mümkün olmayacaktır. öğrenci fotosu da koyamayacaksınız zaten. önemlisi küfürün, geyiğin önüne geçemezsiniz. ilçe mem müdürünün kurduğu müdürler whatsapp grubunun bile yürümeyip sonlandırıldığını gördüm.
   
 9. bas_kan

  bas_kan Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  663
  Beğeni:
  36
  Hocam okul sitesinden yayınladığınız haberleri link olarak facebook sayfasından paylaşabilirsiniz.
  Biz öyle yapıyoruz...
   
 10. bote2011

  bote2011 Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Ocak 2016
  Mesajlar:
  125
  Beğeni:
  1
  Görüşleriniz için teşekkür ederim, okul web sitesinin içeriği ve güvenliği konusunda (nelerin olması ya da nelerin olmaması gibi) yararlanacağım bir yönetmelik ya da resmi yazı bulunuyor mu? Yani ben okulda yapılan herhangi bir etkinliği fotoğraflayıp nerdeyse gün içinde hemen sitede paylaşıyorum ve çok fazla etkinlik yapıyoruz. Öğrencilerin fotoğraflarının yayınlanmaması ile ilgili bir açıklama var yorumlarda bu konuda mağdur olmak istemem.
   
 11. antipc

  antipc Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Şubat 2010
  Mesajlar:
  589
  Beğeni:
  0
  Aynı durumu ben de merak ediyorum.
   
 12. esfuny

  esfuny Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Eylül 2007
  Mesajlar:
  127
  Beğeni:
  2
  Okullarda Sosyal Medyanın Kullanılması MEB 2017/12 Genelgesi

  Milli Eğitim Bakanlığı Okullarda Sosyal Medyanın Kullanılması konusunda genelge yayımladı. 2017/12 sayılı MEB genelgesinde facebook, twitter, youtube gibi sosyal medya kanallarında öğrenci resimleri, öğrenci videoları, öğretmen resimleri ve videolarının paylaşılması konusunda açıklama yaptı ve uyarılarda bulundu. Okulun sosyal medya hesabına müdürüm fotoğraf eklememi istiyor. Ben ise eklemiyorum. Sizlerde benzer durum var mı , ne yapıyorsunuz.
   
 13. lonely2134

  lonely2134 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  10 Ekim 2016
  Mesajlar:
  257
  Beğeni:
  2
 14. pisagorean

  pisagorean Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.290
  Beğeni:
  30
  Kesinlikle yazı açık ve net hocam. Orada paylaştığın bir fotoda bulunan bir kişi, iznim olmadan paylaşım yapıldı derse kişilik hakları ihlaline girer. Müdürün yürek yemiş bi tipse kendi kişisel hesabında paylaşsın. Sorumluluk alma sakın.
   
 15. yesimim2000

  yesimim2000 Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  233
  Beğeni:
  13
  25/12/2014 tarihli ve 63055260/10/6928168 sayılı "Ses, Görüntü ve Video Paylaşımı" konulu yazısı incelenirse okul web dışında genel ağ ortamında paylaşılmaması hususunda ve gerekli yasal işlem yapılması,
  http://tkb.meb.gov.tr/www/ses-goruntu-ve-video-paylasimi/icerik/69 ise bu yazıya istinaden okul web de öğrenci velisinden izinle haber paylaşılabileceği yazıyor.
  O sebeple okulumun web sitesi için öğrenci velilerinden izin belgesi aldık. Ancak buna rağmen izin vermeyen velimiz var, o öğrencilerin içinde bulunduğu fotoğrafı okul webde dahi yayınlamıyorum! Okulun sosyal medya hesabı yok.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal