Okulumun Yeni Sayfası

Kodla Büyü

Braweheart01

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Yaklaşık 2 Yıldır Joomla 1.5 olarak hizmet veren çalıştığım okulumun sitesini joomla 1.5'dan Joomla 2.5'a yükselttim.
Eski adresi: arsiv.siverekcumhuriyet.k12.tr
yeni adres: http://www.siverekcumhuriyet.k12.tr

Şu an okulun tatil olması nedeniyle çoğu yerini öylesine doldurdum sınıflar ve öğretmenler güncel değil.Zamanla herşey yerine yerleşicek.
tema olarak yootheme could, bileşen olarak widigetkit, personel bölümünde news pro gk4 kullandım.
Görüş ve önerilerinizi bekliyorum

banner cok kötü kocaman ve sabit ... bence hareketli olsa daha ii olurdu.. ör: dalgalanan bi bayrak yada değişen resimler
2.müdürler arşivi cok berbat bence kaldır...

sistem ii görünüyor ama banner ve müdürler arşivi baltalamış bence siteyi

ii çalışmalar

zysimsek' Alıntı:
banner cok kötü kocaman ve sabit ... bence hareketli olsa daha ii olurdu.. ör: dalgalanan bi bayrak yada değişen resimler
2.müdürler arşivi cok berbat bence kaldır...

sistem ii görünüyor ama banner ve müdürler arşivi baltalamış bence siteyi

ii çalışmalar
hareketli banner, ya flash ile ya da gif resimlerle oluyor ben de hiçbir sitemde flash kullanmam. banneri küçülteceğim.fakat resim formatında kalmasından yanayım ayrıca müdürler albümünü şimdilik öylesine koydum eitim öğretim yılı başladığında orayı duyuru vb. bir modülle yenileyebilirim. (şimdilik müdürümüz orayı çok beğendi) yine de eleştiriniz için teşekkürler

twetyynet' Alıntı:
hareketli banner, ya flash ile ya da gif resimlerle oluyor ben de hiçbir sitemde flash kullanmam
flash a alternatif olarak jqueryy ile de görsel açıdan güzel harekewtli bannerler yapılabilir
sitede hareketli 4 bölüm var bunlar bile eski bilgisayarlarda sitenin yüklenmesinive açılışını geciktiriyor.hareketli banner için yootheme nin widigetkit inde de çok güzel özellikler var bunlarla hiçbir program kullanmadan çok güzel animasyonlar yapılabiliyor fakat ben bunları bile yapmadım. mesela site ana sayfasında hareketli 4 bölüm sadece anasayfada görünüyor diğer bölümlerde görünmüyor fakat header, sitenin her yerinde görünüyor headerin hareketli olması demek sitenin neresine gidersen git, sayfanın açılışının zorlanması demek. özellikle siverek bölgesinde ekran kartı olmayan eski bilgisayarlar çoğunlukta.bunları göz önünde bulundurarak header ve logoları küçük boyutlu resimlerden seçiyorum

okyanus41' Alıntı:
"Site Tasarımında HTML5 ve CSS3 Teknolojisi Kullanılmıştır" :D düpedüz yootheme cloud teması hazır quickstartla kurulmuş ve ilgili yerler değiştirilmiş. ben sevemiyorum artık böyle hazır yapılan işleri.
http://www.yootheme.com/demo/themes/joomla/2011/cloud/
could temasını kullanmadığımı söylemiyorum zaten. bu tema css3 ve html5 kullanılarak yapılmış. sonuçta konuyu joomla bölümüne açmışım.herhalde joomla olacak.
şimdi öyle birşey yazmışsınız ki ben yoothemenin tasarımını aynen alıp resimlerin altındaki yazıyı değiştirmişim gibi davranmışsınız.
temadaki ana sayfa slaytı için herbir slaytı photoshop ta tek tek tasarladım slayttaki resimlerin boyut ve çözünürlüklerini tek tek ayarladım müdürler albümünü corel drawda tasarladım. sitedeki resimlerin herbirini tek tek photoshop da düzenledim.logoyu corel drawda tasarladım. modülleri ana sayfada yerleştirdim. sitede yootheme nin tek bir fotosu bulunmamaktadır. ben yootheme nin sadece modül pozisyonları ile widigetkitini kullandım. Bunun dışındaki herşey benim ürünümdür. site teması yoothemenin tasarımı olup css3 ve html5 kullanılmıştır.bunları yapıp yayınladığımızda tema tasarımının içinde yayınlanmaktadır.
Bu arada bbnet in tasarımını kullananlar resimleri ve yazıları kendine göre tasarlamıyor mu? ya da MEB in html şablonunu kullananlar resim ve animasyonları baştan tasarlamıyor mu?
Biz joomla premium şablon kullanınca hazırcı mı oluyoruz?

Hazır siteye laf atıyoruz da , sanki kendimiz yapınca sıfırdan kod yazıyoruz..Adam okulunun site ihtiyacını gidermiş işte,kullanışlı olmuş...İster Joomla ister Koodla..salla gitsin..:)

zibula' Alıntı:
Hazır siteye laf atıyoruz da , sanki kendimiz yapınca sıfırdan kod yazıyoruz..Adam okulunun site ihtiyacını gidermiş işte,kullanışlı olmuş...İster Joomla ister Koodla..salla gitsin..:)
haklısınız arkadaş sanırım site altında yazan html5 ve css3 yazısından hareketle bunları yazdı sanırım. bunları okuyunca akla bu sitenin joomla ile değil de özel tasarımla yapıldığı gibi bir sonuç ortaya çıkıyor Fakat ben konuyu joomla bölümüne açmışım ve yukarıdaki mesajlarımda da yootheme kullandığımı yazmışım. yani kimseden birşey saklamıyorum. isteyen bu temayı indirip kendine göre düzenleyebilir. önemli olan grafikleri yerinde kullanıp modül yerleşimini oturtabilmektir.
hemen kendi eksiğimi yazayım
1. si headerin alt ve üstünde boşluklar var (bunları css kodlarıyla oynayıp halledeceğim)
2. si faviconu henüz yapmadım

Emeğinize sağlık hocam. zibula arkadaşıma katılıyorum. Görsellik önemli tabii ama bence hepsinden önemli olanı okulun ihtiyacına cevap vermesi ve güncel olması. Birçok okul sitesi var mükemmel düzeyde ama güncel değil.

Ben k.cokol hocanın çalışmalarını inceliyorum ve beğeniyorum eline sağlık gayet güzel..

Türk bayrağı yok, Atatürk yok, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul web siteleri yönetmeliğini okumanızı tavsiye ederim. Birçok başlıkta İ sorunu var.

k.cokol' Alıntı:
tema olarak yootheme could, bileşen olarak widigetkit, personel bölümünde news pro gk4 kullandım.
......
okyanus41' Alıntı:
"Site Tasarımında HTML5 ve CSS3 Teknolojisi Kullanılmıştır" :D düpedüz yootheme cloud teması hazır quickstartla kurulmuş ve ilgili yerler değiştirilmiş. ben sevemiyorum artık böyle hazır yapılan işleri.
http://www.yootheme.com/demo/themes/joomla/2011/cloud/
..
yukarıdaki açıklamayı okumadan yorum yapmışsınız sanırım :?:
.
eğer eleştiriniz footer kısmında yazması gereken tema ismi ve tasarlayan kişi bilgisinin kaldırılması ise bunu farklı şekilde dile getirmeniz daha iyi olurdu.
o durum içinde yukarıdaki gibi bir eleştiridense temanın satın alınım alınmadığını sormakla işe başlayabilirdiniz. sonuçta temayı satan kişiler belirli bir ücreti verdiğinizde alttaki yazıyı da istediğiniz gibi değiştirmenize izin veriyor
...

Vay be hemen güncellenmiş ortaokul kısmı okul logosu bile. Tebrikler. :alkis: Ben okul sitelerinde güncelliğe bakıyorum da öncelikle o yüzden dedim :D

Eski sitedeki tüm haberleri nasıl taşıyacaksın? 110 küsür haber mevcut arşivde. Veri tabanını dönüştürerek mi yoksa elle tüm haberleri kopyala yapıştır yöntemiyle girerek mi aktaracaksın? Eğer kopyala yapıştır yöntemini kullanacaksan bir önerim olacak; Haberlerin oluşturulma tarihlerini de haberin/etkinliğin gerçek tarihine göre admin panelden güncellersen ileriki yıllarda bu haberlerin arşiv değeri artar, haberi okuyanlara kolaylık olur ve tüm haberler listelendiğinde kronolojik olarak da sıralanır.

Sosyal medyada facebook grubu da harika. Ama ayrıyetten okulun resmi facebook sayfasını açar ve bunu da site ile eş zamanlı olarak güncellersen site daha fazla kişiye ulaşır.

Bir de eleştirim var. Haber başlıklarının tamamını büyük harfle yazman görünümü sanki biraz bozuyor.

Ben de geçeceğim 2,5 a. Hatta veritabanı dönüşümü çalışacak mı diye test çalışmalarını bile başlattım ama bizim okulun iki binası vardı ve biri ilkokul biri ortaokul iki bağımsız okula dönüştü. Ben de siteyi nasıl hangi okula göre dönüştüreceğime karar veremediğim için öyle beklemede kaldım.

öncelikle söyleyeyim temam warez değildir.
Siverek'te firmalara site yapıyorum warez kullanıp da sitesini yaptığım firmaya vereceğim zararı ben bile telaffi edemem.Yootheme kulüp üyeliğini bir firmaya site yaparken aldım artık üyeliğim olduğu için okulum için de kullanıyorum
eski sitemde sadece makale ve kategori yedeğini alıp yeni siteye yüklemeyi denedim. Çok da iyi oldu fakat eski sitemin images/stories klasörü 750 mb. Bu kadar gereksiz resimlerle dolu klasörü yeni siteye taşımaktansa eski site öyle arşiv şeklinde kalsın dedim.
Atatürk ve Bayrak konusunda Milli değerlerle ilgili bölümü okulumuz menüsüne Atatürk köşesini de okulumuz bölümlerine ekledim.Zaten Headerde logomuzun içinde Türk Bayrağı var, headerin diğer tarafına da MEB logosu ekledim. Bundan hariç bir bayrak daha koyduğumda uyumsuz oluyordu. Atatürk köşesi ile Milli değerleri de açılır menülere ekledim.
haber başlıkları için yootheme ye bir destek mesajı atacağım
eleştirileriyle eksiklerimi belirten bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum

warez kullanıp da sitesini yaptığım firmaya vereceğim zararı ben bile telaffi edemem

şu cümleyi biraz daha açarmısınız hocam? joomlada yeniyimde.

wertyu6' Alıntı:
warez kullanıp da sitesini yaptığım firmaya vereceğim zararı ben bile telaffi edemem

şu cümleyi biraz daha açarmısınız hocam? joomlada yeniyimde.

warez tema kullandığında şu saydıklarım başına gelebilir
temayı upload eden kişi, temayı saf halede upload etmez mutlaka içine zararlı yazalım atar.Bunlar reklam yazılımı olabildiği gibi, sitelere giren kişilerin bilgisayarlarına virüs bulaştıran yazılımlar da olabilir. Sizin sitenizi kendi işleri için araç olarak kullanabilirler
temayı ilk kurduğunuzda zararlı etkisi görünmez, aylarca uğraşıp siteniz bittiğinde siteniz hata vermeye başlar
hele bir de sitenizde e-ticaret kullanırsanız ve temanız warezse , warez temaların hemen hemen hepsinde kredi kartı bilgilerini kopyalayan zararlı yazılımlar mevcuttur
sizi kıskanan veya çekemeyen kişi kolayca sizi yapımcı firmaya şikayet eder, hemen hemen tüm firmaların türkiye de avukatları vardır. o avukatlar aracılığı ile size çok büyük cezalar kesebilirler.
başınıza gelebilecek en iyi şey ise sitenizin hacklenmesi olur. O zaman hatanın farkına varıp kendinizi yenileme fırsatınız oluşur.

hemenyardim' Alıntı:
Türk bayrağı yok, Atatürk yok, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul web siteleri yönetmeliğini okumanızı tavsiye ederim. Birçok başlıkta İ sorunu var.
+1
bannerdeki kuşlar galiba mebin logosunun yanındaki çok kalitesiz ve anlamsız olmuş bence , müdürler albümü gereksiz sitenin en göze batan yerinde birde tepesindeki "hot" yazısı image klasöründe vardır oda değişebilir.
hava durumu yine gereksiz bence kim okulun sitesinden hava durumuna bakar ki joomla da illa her pozisyonun dolmasına bence gerek yok.

k.cokol' Alıntı:
Yaklaşık 2 Yıldır Joomla 1.5 olarak hizmet veren çalıştığım okulumun sitesini joomla 1.5'dan Joomla 2.5'a yükselttim.

Şu an okulun tatil olması nedeniyle çoğu yerini öylesine doldurdum sınıflar ve öğretmenler güncel değil.Zamanla herşey yerine yerleşicek.
ya bu kadar rezillikten sonra yapmayın okulunuza site mite bune ya....bi ağzımıza...............kaldı...halen site mite yaaaa.....

eemree' Alıntı:
hemenyardim' Alıntı:
+1
bannerdeki kuşlar galiba mebin logosunun yanındaki çok kalitesiz ve anlamsız olmuş bence , müdürler albümü gereksiz sitenin en göze batan yerinde birde tepesindeki "hot" yazısı image klasöründe vardır oda değişebilir.
hava durumu yine gereksiz bence kim okulun sitesinden hava durumuna bakar ki joomla da illa her pozisyonun dolmasına bence gerek yok.
başta da söyledim o kısımları öylesine doldurdum tamamı değişecek, belki de okulun tüm kadrosu değişecek. bu kısımlar için okulun başlamasını bekleyeceğim.

akif_van' Alıntı:
k.cokol' Alıntı:

ya bu kadar rezillikten sonra yapmayın okulunuza site mite bune ya....bi ağzımıza...............kaldı...halen site mite yaaaa.....
valla hocam siz de haklısınız tayin dönemi yapmadıklarını bırakmadılar.
toplu bir eylem olursa elimizden gelen desteği yaparız

hocam ne sitesi ya sallayın gitsin. bizi düşünen kim ki biz onları düşünelim? her şeyi sallayın. ne kadar değer o kadar iş. veya yapın sallamasyon bir şey olsun bitsin. değmez hocam. bak tsk %20 zam alırken sen %3'le geçiştiriliyorsun.

eline sağlık hocam güzel olmuş hazır şablonu istediğin şekle getirene kadar bir sürü şey öğreniyoruz. ben de nacizane bir soru sorayım Şablon siteyi indirmek için download archive kısmına geliyorum bir sürü paket var indir diyorum bir rar dosyası iniyor ama açınca renkli bir resimden başka bişey yok. merak ettim bu siteyi ben de düzenlemek isityorum.

invem' Alıntı:
eline sağlık hocam güzel olmuş hazır şablonu istediğin şekle getirene kadar bir sürü şey öğreniyoruz. ben de nacizane bir soru sorayım Şablon siteyi indirmek için download archive kısmına geliyorum bir sürü paket var indir diyorum bir rar dosyası iniyor ama açınca renkli bir resimden başka bişey yok. merak ettim bu siteyi ben de düzenlemek isityorum.
anladıysam ne olayım?
siz hangi şablonu indirmek istiyorsunuz? siz de benim kullandığım temadan site mi yapmak istiyorsunuz?

k.cokol' Alıntı:
invem' Alıntı:
anladıysam ne olayım?
siz hangi şablonu indirmek istiyorsunuz? siz de benim kullandığım temadan site mi yapmak istiyorsunuz?
evet aynen öyle

BaRBaRYaN' Alıntı:
k.cokol' Alıntı:
bu arada benim temam ücreti bir tema, siz nereden indiriyorsunuz onu merak ettim
..
google da you_cloud olarak araııtığında kolayca buluyorsun :)
bu arkadaş yootheme den indirmeye çalışmış olmayınca neden inmediğini bana sormuş. yoksa ben de biliyorum biraz nette gezinince indirilebildiğini

Geri