Okullarda ders saati süresi azalıyor mu?

Kodla Büyü

aslan0706

Süper Üye
Süper Üye
Bakan Yılmaz ders saatleri ile ilgili açıklama yaptı
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Bir gün Gaziantep'teki bir programda Fatma (Şahin) Hanıma, 'Ne kadar konuşayım?' diye sordum. O da 'bir ders saati kadar' dedi. Bir ders saati 40 dakika, 40 dakikada da bıraktım. Şimdi artık öğrenme süresi hızlandı. Bizim zamanımızda ders saati 50 dakika falandı. Şimdi bu süre giderek azaldı. 20-25 dakika en idealidir diye düşünüyorum" dedi. Tv lerde haberi geçti.
http://www.hurriyet.com.tr/en-ideal-ders-suresi-20-25-dakika-40609237

Bir bakan kendi başına "en ideali şudur" diye düşünmemeli! Ya "şöyle şöyle çalışmalar yaptık/yapıldı sonucunda optimum öğrenme süresinin şu olduğu ortaya koyuldu" ya da "Bakanlığımız bünyesinde yapılan çalışmaların sonucuna göre ders süresinin şu şekilde düzenlenmesinin daha faydalı olacağı görüşüne varıldı" şeklinde bir açıklama beklerdim. Eğitimci dahi olmayan bir kişinin eğitimle ilgili "düşünmesi" bana saçma geliyor.

Ne başlıkta ne ilk mesajda ne de ikinci mesajda "yapacak" ifadesi geçmemiş ki. Neyin yapılacağı iddia edilmiş de ney çarpıtılmış? Niyet okumaya çalışmaktansa yazılanları okumak daha kolay değil mi?

Yöneticilik veya müfettişlik için bile şu kadar yıl çalışma zorunluluğu var öğretmen olarak. MEB bakanının veya diğer bakanların da işin içinden gelen insanlar olması gerekiyor.

Malesef artık çocuklarımız hiçbişeye konsantre olamıyor bu sorunu çözmek yerine dersi kısaltırsak 5 dk kadar gider bu iş.

Bakan kim oluyor ki bunları dusunuyor. Televizyondan öğrenir o da bizim gibi kaç dakikaya düştüğünü çıktığını.

bazı branşlarda 40 dakika bile yetmezken sıkıntı olur eğer azalırsa.

Geri