Okullar Belediyelere Devredilebilir...

Kodla Büyü

Okullar Belediyelere Devredilsin mi?

• EVET

Oy: 2 9.1%
  • HAYIR

Oy: 20 90.9%

• Kullanılan toplam oy
    22

*cem62*

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nde önceki gün gerçekleşen ‘Türkiye’de ve ABD’de Eğitim Uygulamalarında Yakın Zaman Gelişmeleri’ adlı konferansta bir araya gelen yerli ve yabancı eğitimciler, yönetimde ABD modeline dikkat çekti. Tıpkı Türkiye gibi bölgesel anlamda kendine has özellikleri olan ABD’de eğitim belediyeler ya da

vilayetlerce yönetiliyor. Eğitimciler bölgeyi çok iyi tanıyan vali ve fedarasyonlarca atanıyor. Sorunlar da bölgesel şartlara uygun, konuya hakim kişilerce çözülmüş oluyor.

VİLAYET MÜDÜRÜ OLACAK

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanı Dr. Halil Rahman Acar, “Bu yöntem gerek ABD’de gerek Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde senelerdir uygulanıyor. Merkezde bir eğitim bakanı bir de belediyelerin eğitim müdürleri var”dedi.

YASAL DÜZENLEME GEREKİYOR

Acar sözlerine şöyle devam etti: Tüm yetkiler vilayetlerdeki müdürlere ait. Herhangi bir sorun karşısında anında ve nokta atışlı çözümler üretiliyor. Sistemin ülkemizde de uygulamaya geçmesi için yasal düzenleme gerek” dedi. Amerikan Araştırma Enstitüleri Başkan Yardımcısı Dr. Laura Salganik ise hızlı çözüme dayalı yöntemin eğitimin başarı çıtasının yükseleceğini savundu. Dr. Laura Salganik, “Eğitim sistemimizi belediyelerin kontrolüne bırakmamız sayesinde eğitim alan kişilere lokal anlamda yakın kurumlar tarafından kolaylıkla müdahale edilebiliyor. Bu sayede eğitim sistemimizin daha başarılı bir biçimde işlemesi sağlanıyor” açıklamasını yaptı.

‘Kırsalın ihtiyaçları farklı’

Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Münire Erden de eğitim sistemimizin yönetiminin bakanlık değil, vilayetler yönetiminde yapılmasının büyük fayda sağlayacağı görüşünde. Erden, “Ülkemizde il ihtiyaçları ile kırsal kesimin ihtiyaçları her konuda olduğu gibi eğitim konusunda da farklılık göstermekte. Bu farklılık kılık kıyafetten malzeme ihtiyacına, öğretmen sayısına kadar her alanda yaşanıyor. Eğer vilayetlere özerk bir eğitim yönetim yetkisi verilirse bu farklılıklara uygun uygulamalar yapılıp çözümler üretilir. Özellikle öğretmen ve idareci atamaları vilayetler tarafından yapılırsa, çok daha yerinde atamalar yapılır” diye konuştu.

(Star)

şuan nasıl ki yöneticiler hep aynı sendikadan ise belediyelere geçerse hangi parti belediyeyi kazanmışsa bütün yöneticiler o partiden olur herhalde :?

Teori olarak güzel ama şu an iş başındaki belediye ve yerel kamu görevlileri ile bu iş yapılamaz. Her okul birilerinin arka bahçesi olur.

sanırım amerikadaki model böyle. ama amerikadaki eğitim seviyesi de belli.

liseden mezun olan öğrencilerin okuma yazma bilmediği ortada.

en azından biz de bu öğrenciler liseyi okuyamıyorlar.

ülkemizde bu sistemin uygulanması çok zor.

MuaLLi' Alıntı:
şuan nasıl ki yöneticiler hep aynı sendikadan ise belediyelere geçerse hangi parti belediyeyi kazanmışsa bütün yöneticiler o partiden olur herhalde :?

evet karman çorman olur her şey...başta kim varsa onun adamlarıyla yüz göz oluruz...veya hiç olamayız (görüşümüze göre)

saaf' Alıntı:
MuaLLi' Alıntı:

evet karman çorman olur her şey...başta kim varsa onun adamlarıyla yüz göz oluruz...veya hiç olamayız (görüşümüze göre)

haberi bir daha okumanızı öneriyorum....belediye öğretmen veye yönetici ataması yapmayacak...kendi sınırları içerisindeki eğitim kurumlarının donanım açısından geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapacak...konuyu nereye çektiniz.

"Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Münire Erden de eğitim sistemimizin yönetiminin bakanlık değil, vilayetler yönetiminde yapılmasının büyük fayda sağlayacağı görüşünde. Erden, “Ülkemizde il ihtiyaçları ile kırsal kesimin ihtiyaçları her konuda olduğu gibi eğitim konusunda da farklılık göstermekte. Bu farklılık kılık kıyafetten malzeme ihtiyacına, öğretmen sayısına kadar her alanda yaşanıyor. Eğer vilayetlere özerk bir eğitim yönetim yetkisi verilirse bu farklılıklara uygun uygulamalar yapılıp çözümler üretilir. Özellikle öğretmen ve idareci atamaları vilayetler tarafından yapılırsa, çok daha yerinde atamalar yapılır” diye konuştu."
Cem62 bence sen iyi okumamışsın.

izmitlii' Alıntı:

Yanlış anlamadıysam ABD de lise mezunlarının okuma bilmediğini söylüyorsun. Eğer bizim eğitim sistemi ABD'den iyi demeye mi getiriyorsun. Eğer böyle düşünüyorsan bence sen bu ülkede yaşamıyorsun ve Norveç'ten falan bağlanıyorsun.
http://www.aa.com.tr/tr/en-iyi-100-univ ... ndi-3.html
Kaldı ki sorun liseyi okumak değil iş bulmak.

nasyek' Alıntı:
"Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Münire Erden de eğitim sistemimizin yönetiminin bakanlık değil, vilayetler yönetiminde yapılmasının büyük fayda sağlayacağı görüşünde. Erden, “Ülkemizde il ihtiyaçları ile kırsal kesimin ihtiyaçları her konuda olduğu gibi eğitim konusunda da farklılık göstermekte. Bu farklılık kılık kıyafetten malzeme ihtiyacına, öğretmen sayısına kadar her alanda yaşanıyor. Eğer vilayetlere özerk bir eğitim yönetim yetkisi verilirse bu farklılıklara uygun uygulamalar yapılıp çözümler üretilir. Özellikle öğretmen ve idareci atamaları vilayetler tarafından yapılırsa, çok daha yerinde atamalar yapılır” diye konuştu."

Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Münire Erden e ait bir söz...atamaların bakanlık dışında olması mümkün değil çünkü buna başta maliye izin vermez...ayrıca doğuya nasıl öğretmen atarsınız..yerdeğiştirmeler nasıl olacak...atama olayı merkezi bir olay...yerele inmesi bizim ülkemizde şu an için mümkün değil....dekan ülke şartlarını göz önüne almadan atamalar konusunda yorum yapmış...

*cem62*' Alıntı:
saaf' Alıntı:
MuaLLi' Alıntı:

haberi bir daha okumanızı öneriyorum....belediye öğretmen veye yönetici ataması yapmayacak...kendi sınırları içerisindeki eğitim kurumlarının donanım açısından geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapacak...konuyu nereye çektiniz.

*cem62*' Alıntı:
vilayetlerce yönetiliyor. Eğitimciler bölgeyi çok iyi tanıyan vali ve fedarasyonlarca atanıyor.

Özellikle öğretmen ve idareci atamaları vilayetler tarafından yapılırsa, çok daha yerinde atamalar yapılır

(Star)

bence sen bir daha oku yazdıklarını biraz önce okumamıştım ama tam da anladığım gibymiş işte...illere bırakılıyor yönetici seçimi..

*cem62*' Alıntı:
nasyek' Alıntı:

Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Münire Erden e ait bir söz...atamaların bakanlık dışında olması mümkün değil çünkü buna başta maliye izin vermez...ayrıca doğuya nasıl öğretmen atarsınız..yerdeğiştirmeler nasıl olacak...atama olayı merkezi bir olay...yerele inmesi bizim ülkemizde şu an için mümkün değil....dekan ülke şartlarını göz önüne almadan atamalar konusunda yorum yapmış...
Nasreddin Hoca'nın kazan hikayesine geliyor bu iş:"Yani belediyelere bırakılacağına inanıyorsun da, atama yapılacağına inanmıyorsun." Belediyelere bırakılsın diye oy verenlerin hepsi İzmir, Ankara, İstanbul gibi zengin belediyelerde yaşıyor sanırım. Fakir belediye okulları ne yapacak? Adamlar borç içinde yüzüyor. Çalışanlşara maaş veremiyor. Bir de okul yapıp, kalite arttıracaklar. Bir başka taraftan belediyeler zaten çiftlik olmuş. Artık bir sınıfa iki kişi girer, maaşta alamayız.
Zamanında milli eğitim bakanı demiş diye bir rivayet var ya:" Okullar olmasa milli eğitim çok rahat olacak diye!" E.. İşte şimdi tam sırası. Her zaman olduğu gibi balıklama atlıyorlar.Nimet ÇUBUKÇU ilk atandığında bunlar söylenti demişit ama "yandaş medya yazmaya başladıysa, artık bunun için çalışacaklar demektir."

umarım öle bişey olmaz şu anda atamalar bilgisayar programı üzerinden yapıldığı halde bir sürü torpil söylentisi duyuluyor eğer bu iş birde belediyelere bırakılırsa... düşünmek bile istemiyorum. Kaldı ki bir arkadaşta bahsetmiş kötü durumda olan bölgelerde kim çalışacak.
Ayrıca amerikadaki eğitim sisteminin çok iyi olduğuna inanmıyorum çok iyi okulların olması birşeyi değiştirmez çünkü o okullara herkesin gitme şansı yok sadece parası olanlar gidebiliyor.

nasyek' Alıntı:
izmitlii' Alıntı:

Yanlış anlamadıysam ABD de lise mezunlarının okuma bilmediğini söylüyorsun. Eğer bizim eğitim sistemi ABD'den iyi demeye mi getiriyorsun. Eğer böyle düşünüyorsan bence sen bu ülkede yaşamıyorsun ve Norveç'ten falan bağlanıyorsun.
http://www.aa.com.tr/tr/en-iyi-100-univ ... ndi-3.html
Kaldı ki sorun liseyi okumak değil iş bulmak.

babacım yazdıkların üniversite farkında msın?

ben norveçten bağlanmıyorum ayrıca. ama sanırım sen liseden mezun olmamış olabilirsin.

bak ben lise yazdım sen üniversiteleri yazmışsın :D :D :D :D

gör bak sen o zaman siyasetin dik alasını okullarda..belediye de çalışan günlerden kalan deneyime göre siyasetin en bol olduğu yer Belediyedir.bu şartlarda da milli bir eğitimden söz edemeyiz.
sakıncalı

Geri