Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

okuldaki pek çok pc de aynı virüs var

Konu, 'İnternet, Güvenlik, Antivirüs' kısmında bilgisayarmax tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. bilgisayarmax

bilgisayarmax Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

herkese günaydın. okuldaki bilgisayarların nerdeyse tamamında idare memur pc de dahil olmak üzere flashların içindeki dosyaları silen veya görünmez yapan virüs var. flashları biçimlendirdim ancak etkili olmadı. en kısa çözüm yolu nedir. gittikçe tüm okula yayılıyor. avast fln birşey bulmadı. musallat.exe de işe yaramadı

2. kutkut3232

kutkut3232 Aktif Üye

aynı dert bizdede var.

3. clksdtt

clksdtt Aktif Üye

Bu sene bu virüs yaygın çözümü tatilde bütün bilgisayarları tahtaları flaşları biçimlendirmek gibi duruyor.Atak dahil her şeyi siliyor

4. bilgisayarmax

hocam 35 tahta 50 ye yakın pc var günlerce sürer .hepsini formatlamak da çözüm değil ki

5. clksdtt

clksdtt Aktif Üye

sürsün hocam başka çaresi yok gibi duruyor.Bizde de aynı durum var 32 tahtamız var sağlam deepfrez bulmamız gerekiyor atak ile uyumlu.Başka çözüm varsa tabiki deneriz ama aklıma gelmiyor

6. mehmetselim

mehmetselim Üye

Bilgisayarları formatlayıp deepfreeze kur. Flashları koruma yap veya görünmeyen dosyaları gösteren USBSHOW la görünür yap

7. clksdtt

clksdtt Aktif Üye

Koruma işe yaramıyor hocam. USBSHOW ile düzeltiyoruz ama sonrasında eski haline dönüyor.

8. bilgisayarmax

şuanda format dışında başka çözüm önerisi yok mu :(

9. Ulubatlı_Hasan

Ulubatlı_Hasan Seçkin Üye Seçkin Üye

Tahtalarda Pardus kullanıyorum 1 yıldır. Öğretmenler aktif kullanıyor tahtaları şimdiye kadar ne bir arıza ne de en ufak bir virüs problemi yaşamadım. Size çözüm olarak Pardus tavsiye ediyorum.

10. yakuphan

yakuphan Hiperaktif Üye Hiperaktif

Geçenlerde bir bilgisayarda başıma geldi. Bilgisayarda windows 10 yüklüydü. Combofix windows 10'da çalışmadığından benzeri programlar denedim ama çözüm olmadılar. Regeditte de başlangıçta çalışan bir şey de ayarlı değildi. Bayağı bir uğraştım. Bilgisayar takılan tüm flash belleklerin içindekileri bir klasöre taşıyor, klasörü gizliyor ve flash bellekte bir kısayol oluşturuyordu. İnternetteki bütün çözümler de flash belleği düzeltme üzerineydi. Ama sonunda çözüm buldum.
    Bilgisayarı güvenli modda açtım. Windows 10'da bunu denetim masası/kurtarma seçenekleri düğmesi ile yapabilirsiniz. Windows 7'de ise bilgisayar açılırken F8 tuşuna basarak gelen menüden Güvenli Mod'u seçerek yapabilirsiniz.
    Güvenli modda açtıktan sonra virüsün dosyasını aramaya başladım, temp klasörlerini temizledim, c:\Kullanıcılar\ içindeki kullanıcıların local settings, appdata vs. tüm klasörleri taradım bulamadım. Sonunda ProgramData klasöründe iki tane gizlenmiş ismi m harfi ile başlayan dosya buldum. Bu arada denetim masası/klasör seçeneklerinden gizli dosyaları ve korunan sistem dosyalarını görünür yapmayı unutmayın. Neyse bulduğum iki dosyayı sildim. Bilgisayarı açtım. Masaüstü gelinde bir şey yazmayan bir hata mesajı çıktı, sanırım sildiğim dosyaları çalıştıran bir mekanızma dosyaları bulamadığı için hata veriyordu. Ama virüs silinmiş oldu. O hatayı gidermek için uğraşmadım ama muhtemelen bir servis olarak eklenmiş ya da kendini başka bir şey olarak gösteriyor şekilde ayarlama yapmış olabilir.
    Sonuç itibariyle güvenli modda programdata ya da program files klasörüne bakın yabancı gördüğünüz dosyaları silin.

mas1961, bilgisayarmax ve ekicimert bunu beğendi.
  11. clksdtt

clksdtt Aktif Üye

hocam atak kullanıyor musunuz tahtalarda?

12. memo_gk

memo_gk Site Gezgini

MCShield ::Anti-Malware Tool:: kullanıyorum. içindeki virüsü siliyor. dosyaları bir klasöre topluyor. Bu virüs türüne karşı etkili. flaş belleği takar takmaz işlem yapıyor

bt^ ve bilgisayarmax bunu beğendi.
  13. kutkut3232

kutkut3232 Aktif Üye

aynen dediğniz şekilde bizdede aynı hata var hocam.
    "Bilgisayar takılan tüm flash belleklerin içindekileri bir klasöre taşıyor, klasörü gizliyor ve flash bellekte bir kısayol oluşturuyordu"
    bende 360 total security var ona rağmen. bende anti malwarebytes kurdum. usb show 3.0 yardım aldım. şimdilik düzeldi gibi.

14. Ulubatlı_Hasan

Ulubatlı_Hasan Seçkin Üye Seçkin Üye

Pardus'ta ATAK çalışmaz hocam ama atak benzeri ataktan daha gelişmiş bir program hazır olarak geliyor. onu kullanıyoruz.

15. julian41

julian41 Seçkin Üye Seçkin Üye

Bu virüs eski gizli dosya yapan klasörün upgrade’i sanırım. Sizde de aynı mı bilmiyorum ama JavaManager isminde bir gizli klasöre topluyor tüm dosyaları.

16. kutkut3232

kutkut3232 Aktif Üye

Devicemanager.exe ilgili olabilir mi

17. dalgındal

dalgındal Üye

360 total security veya trend micro maximu kurup tarama ile hem bilgisayardaki hemde her takılan usb belleklerdeki sözü edilen virüsler temizleniyor.

18. selim44

selim44 Aktif Üye

Kaspersky Free kulanın hocam işe yarıyor.

19. yetikali

yetikali Aktif Üye

Microsoft security essential kesin çözüm. Programı kurduktan sonra güncelleyip tarattırın. Kolay gelsin.

20. mustafaosmen001

mustafaosmen001 Üye

Esed Nod 32 kullanıyorum engelliyor.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal