Okuldaki bir gününüz

Kodla Büyü

orangeroom

Site Gezgini
Merhabalar,
Yıllık planlarımız var evet, doğru. Peki ne kadarını uyguluyoruz, aslında fiilen okulda ne yapıyoruz günümüz hangi işlerle meşgul olarak geçiyor? BT rehber öğretmenin görevi okuldaki öğretmenlere derste bt kullanımı konusunda rehberlik etmek. Bunu gerçek anlamda yapabilen var mı? Deniyor ki "Okulda çekinilen kendisinden kaçılan öğretmen olun, öğretmenleri derste bt kullanımı konusunda zorlayın, sıkıştırın". Bu ne kadar gerçekçi? Her öğretmen her derste teknolojik bir araç kullanmak zorunda mı?
BT rehber öğretmenlerinin eğitim yazılımı oluşturması da söz konusu. Öğretmen arkadaşlar hangi programlama dilini kullanıyor, gerçekten eğitim yazılımları okullarda bt öğretmenleri tarafından oluşturuluyor mu?
Tüm bunları mevcut durumu merak ettiğim için sordum. Benim vaktim okulda etkileşimli tahtalar, tablet arıza takipleri, bt ile ilgili okula gelen yazılar, bt labdaki bilgisayarlar, web sitesi güncellemeleri vs ile geçiyor. Bunun dışında da okulda bilgisayarlarda problem çıkarsa -idari, öğretmenler odası- elimden geliyorsa onlara çözüm getirmekle geçiyor. Eğitim yazılımı oluşturduğumu söyleyemem.Rehberlik de öğretmenler talep ettikçe veya elimde bulunan internette rastladığım yazılımları paylaşmak şeklinde (mail grubu, whatsapp grubu) oluyor.Acaba sizlerde durum nasıl? Sizin gününüz nasıl geçiyor, rutinleriniz neler?

Bende farklı bir şeyler yok hocam, etkileşim tahtaların sorunlarını çözmek, gereksiz tablet işleriyle uğraşmak, derse girmek, idarenin sıkıntılarına yardımcı olmak derken başka bir faaliyete zaman kalmıyor zaten. Hatta çoğu zaman bunları bile zor yetiştiriyorum. Yazılım geliştirmeyi bırak öğretmenlerin sorularını bile yanıtlayacak zamanım olmuyor.

internet bağlantımız bile sürekli koparken, 1 hafta gelir 1 hafta giderken okulda nerdeee teknolojik altyapıyı kullanacaksın...

Diyalog içerisinde olduğum çok az bt rehber öğretmen arkadaş var. Bu yüzden durumu merak ettiğim için soruyorum. Kendimi müthiş verimsiz hissediyorum. Aslında boş vaktim oluyor, olmuyor değil. Ama yazılım geliştirecek bir alt yapım açıkçası yok. Hizmetiçi eğitimlere mi katılacağız, kurslara mı gideceğiz. Bir de şunu sorguluyor insan, diğer branş dersi öğretmenleri derslerini verip çıkıyorlar. Ekstra bir şey yapmak durumunda değiller. Ama bizler kendimizi geliştirmek, proje üretmek vs zorundayız. Tamam yapalım, ama bu konuda tek başımızayız. Evde bütün vaktimizi kendimizi geliştirip yeterli olmaya mı adayalım, omuzlarımızdaki yük biraz fazla sanki. Bir seçim yapmak zorundayız, ya basit işlerle uğraşıp fazla kafaya takmamak ve günü bir şekilde bitirmek, ya da basit işlere karışmayıp birikimimiz doğrultusunda eğitim amaçlı materyaller geliştirmek/gelişmesine vesile olmak,öğretmenleri motive ve teşvik etmek.Bu kadar bireysel olması tuhaf.

yasarsahbaz' Alıntı:
Tuzak soru :D Sensin dimi nabi :D
:puhaha:

orangeroom hocam, bizim görev tanımlamamız gayet açık ve net, bizden programlama istenmiyor. Siz programlama demişsiniz, diğer grafik diyebilir, ...

Benim amacım; öğretmen ve öğrencilerin hatta velilerin "öğrenmeyi öğrenebilen bireyler olaması" nı sağlamak.

Yoksa piyasada çok programcı var. Okulda bunu ne zaman yapacakmışız. Kendi sorularınıza yine kendiniz cevap vermişsiniz. iyi. Ancak kendim için söyleyeyim.

"Okuldaki rolümü sorgulayacak" boyutu çoktan geçtim. Şimdi diğerlerine faydalı olma zamanı.

günde 60 dk. sürekli oturabilmişliğim yok. Forumda bile bazıları öğretmenler odasından bahsediyor. ¿

kendi dersimi bile zor işliyorum okulda.btr iken boş vakit olyodu en azından lab ile ilgilenebiliyodum,,ama btr değilim şu an,,derse gir-çık--ders notuu hazırla,,çocuklar sürekli ouyun oynamak isteği halinde iken konuyu öğretmeye çalış..dersi kaale bile almamaları,
pc lerde eksiklikler,internet sıkıntısı,,idare nin --teknikerlik ve danışmanlık istekleri---- onları geçiştirmeye çalış,,

oooo

tüm bunlar varken kendimi yetersiz hissediyormyum..evet hissediyorum.
geliştirmek istiyor mym... evet istiyorum
yapabiliyormuyum ...hayırrrrrr yapamıyoruum

derse girip-çıkan-konuyu kağıt üzerinden analatan bir öğretmen olup çıktık 3-4 yılda.
fatih var diye okula ekipman alınmıyo,,
zaten fatihten öncede windows 98 ile çalışan pcler le dolu lab ım vardı.

offf offf
çok kötü oldum bi an :(:(:(:(:(

ercinc98' Alıntı:
yasarsahbaz' Alıntı:
Tuzak soru :D Sensin dimi nabi :D
:puhaha:

orangeroom hocam, bizim görev tanımlamamız gayet açık ve net, bizden programlama istenmiyor. Siz programlama demişsiniz, diğer grafik diyebilir, ...

Benim amacım; öğretmen ve öğrencilerin hatta velilerin "öğrenmeyi öğrenebilen bireyler olaması" nı sağlamak.

Yoksa piyasada çok programcı var. Okulda bunu ne zaman yapacakmışız. Kendi sorularınıza yine kendiniz cevap vermişsiniz. iyi. Ancak kendim için söyleyeyim.

"Okuldaki rolümü sorgulayacak" boyutu çoktan geçtim. Şimdi diğerlerine faydalı olma zamanı.

günde 60 dk. sürekli oturabilmişliğim yok. Forumda bile bazıları öğretmenler odasından bahsediyor. ¿

Çok güzel. Ne mutlu size. Peki neler yapıyorsunuz ? Somut olarak paylaşabilirseniz, belki benim gibi "Hala rolünü sorgulayanlara" da fikir vermiş olursunuz. Ben samimi bir şekilde içimi döktüm, derdimi anlattım, benim de amacım verimli ve faydalı olmak...

orangeroom' Alıntı:
Merhabalar,
Yıllık planlarımız var evet, doğru. Peki ne kadarını uyguluyoruz, aslında fiilen okulda ne yapıyoruz günümüz hangi işlerle meşgul olarak geçiyor? BT rehber öğretmenin görevi okuldaki öğretmenlere derste bt kullanımı konusunda rehberlik etmek. Bunu gerçek anlamda yapabilen var mı? Deniyor ki "Okulda çekinilen kendisinden kaçılan öğretmen olun, öğretmenleri derste bt kullanımı konusunda zorlayın, sıkıştırın". Bu ne kadar gerçekçi? Her öğretmen her derste teknolojik bir araç kullanmak zorunda mı?
BT rehber öğretmenlerinin eğitim yazılımı oluşturması da söz konusu. Öğretmen arkadaşlar hangi programlama dilini kullanıyor, gerçekten eğitim yazılımları okullarda bt öğretmenleri tarafından oluşturuluyor mu?
Tüm bunları mevcut durumu merak ettiğim için sordum. Benim vaktim okulda etkileşimli tahtalar, tablet arıza takipleri, bt ile ilgili okula gelen yazılar, bt labdaki bilgisayarlar, web sitesi güncellemeleri vs ile geçiyor. Bunun dışında da okulda bilgisayarlarda problem çıkarsa -idari, öğretmenler odası- elimden geliyorsa onlara çözüm getirmekle geçiyor. Eğitim yazılımı oluşturduğumu söyleyemem.Rehberlik de öğretmenler talep ettikçe veya elimde bulunan internette rastladığım yazılımları paylaşmak şeklinde (mail grubu, whatsapp grubu) oluyor.Acaba sizlerde durum nasıl? Sizin gününüz nasıl geçiyor, rutinleriniz neler?

Hocam birçoğumuz seninle aynı durumda aynı senin yaptığın işlerle meşgulüm ben de. Tek seçenek ders saatimizi yeteri kadar doldurabilmek ve BTR görevi istemekten kurtulmak olarak görüyorum ben. Şuan 9 saat dersim olduğu için 3 gün lisede görevlendirildim. Ama ben tahta tamir etmek istemiyorum. Ya da bozuk tabletlerin bana sorulması hoşuma gitmiyor. Eğer dersim 20 saatten fazla olabilirse BTR görevlendirmesini yalnız kendi okuluma isterim. Çünkü zaten btr olsam da olmasam da aynı işleri yine yapacağız.Kendi düşüncemi söylüyorum. BTR benim için okuldaki tenkik servis işlerini bilgisayar öğretmenlerine yaptırma projesidir. Çocukların bana abi diye seslenmesi ve evdeki bilgisayarlarının teknik işlemlerini sorması hoşuma gitmiyor.

capu' Alıntı:
orangeroom' Alıntı:
Hocam birçoğumuz seninle aynı durumda aynı senin yaptığın işlerle meşgulüm ben de. Tek seçenek ders saatimizi yeteri kadar doldurabilmek ve BTR görevi istemekten kurtulmak olarak görüyorum ben. Şuan 9 saat dersim olduğu için 3 gün lisede görevlendirildim. Ama ben tahta tamir etmek istemiyorum. Ya da bozuk tabletlerin bana sorulması hoşuma gitmiyor. Eğer dersim 20 saatten fazla olabilirse BTR görevlendirmesini yalnız kendi okuluma isterim. Çünkü zaten btr olsam da olmasam da aynı işleri yine yapacağız.Kendi düşüncemi söylüyorum. BTR benim için okuldaki tenkik servis işlerini bilgisayar öğretmenlerine yaptırma projesidir. Çocukların bana abi diye seslenmesi ve evdeki bilgisayarlarının teknik işlemlerini sorması hoşuma gitmiyor.

İşte böyle olmak zorunda değil.Evet bu bir sistem problemi ama, çok net olduğu iddia edilen ama bence gayet esnek olan görev tanımlamamız çerçevesinde mutlu olacağımız ve verimli hissedeceğimiz işleri yapabileceğimizi düşünüyorum. Bu yüzden sordum diğer arkadaşlar günlerini ne yaparak geçiriyor ?
Aklıma gelenler yazılım geliştirebilen geliştirir, geliştiremeyen mevcut yazılımları bulup yayar, ama bunlardan daha fazlası olmalı... İşin sırrına erdiğini düşünen arkadaşların neler yaptıklarını dinlemek isterim :)

8 saat 5 gün toplam 40 saat okuldayım
10 saat ders Temel BT
Sınav gözetmenliği 5*2=10 saat
Akıllı tahtalar ve tabletler
akla gelen gelmeyen bt sorunları

Seçmeli derslerle beraber toplam 30 saat dersim var sabah 7:10 da başlayan ders 12:50 de biter. Okulda durmamaya gayret ediyorum. Ortaokul öğretmenlerine teneffüsler de yardımcı oluyorum ama ilkokul öğretmenleriyle işim olmuyor çünkü bilişim öğretmeni olunca çok muhattabım oluyor projeksiyonu bozulan, kablosunu koparan görüntü aktaramayan yazıcısı çalışmayan vb. Bir kaç defa yardımcı oldum ama baktım evdeki bilgisayar,oğlanın-kızın bilgisayarı ile başlayan iş kilitleme cümleleri...İşin üzen tarafı sınıfçı arkadaşların çıkar ilişkisiyle yaklaşması ve işleri düşünce hocam hocam diye arkanızdan dolaşması işlerini gördükten sonra selam vermemeleri... bazen düşünüyorum bir türkçe öğretmenine bir kitap ile ilgili soru sorulmaz, matematikçiye bir problem, fen öğretmenine bir deney ama bize her türlü soru geliyor. Teknolojiyle alakalı hangi konuya yetişeyim bilemiyorum...

serhatbs' Alıntı:
Seçmeli derslerle beraber toplam 30 saat dersim var sabah 7:10 da başlayan ders 12:50 de biter. Okulda durmamaya gayret ediyorum. Ortaokul öğretmenlerine teneffüsler de yardımcı oluyorum ama ilkokul öğretmenleriyle işim olmuyor çünkü bilişim öğretmeni olunca çok muhattabım oluyor projeksiyonu bozulan, kablosunu koparan görüntü aktaramayan yazıcısı çalışmayan vb. Bir kaç defa yardımcı oldum ama baktım evdeki bilgisayar,oğlanın-kızın bilgisayarı ile başlayan iş kilitleme cümleleri...İşin üzen tarafı sınıfçı arkadaşların çıkar ilişkisiyle yaklaşması ve işleri düşünce hocam hocam diye arkanızdan dolaşması işlerini gördükten sonra selam vermemeleri... bazen düşünüyorum bir türkçe öğretmenine bir kitap ile ilgili soru sorulmaz, matematikçiye bir problem, fen öğretmenine bir deney ama bize her türlü soru geliyor. Teknolojiyle alakalı hangi konuya yetişeyim bilemiyorum...
Bence yine de şanslısınız. Ama seçmeli derslerle derken, sanırım alan dışı derslerden bahsediyorsunuz. O kısmı biraz zor olsa gerek. Ama mesela bt labda ders işleyebilmek de ayrı bir zorluk. Bilgisayarları hazır hale getirmek, eski bilgisayarlarla uğraşmak...Beni de okul müdürü sık sık çağırıp bir şeyler söylüyor. Bu da aslında can sıkıcı...Öğretmenin amiri olmamalı belki de.

btr olmadığım için 8 saat dersime girip çıkıyorum, eğer idarenin bir sorunu olursa ki pek olmuyor, onlara yardımcı oluyorum. Okuldaki bazı öğretmenlerin çıkar ilişkisinden dolayı yaklaşma çabalarını da bakarız diye püskürttükten sonra kendi labımla uğraşarak zaman geçiriyorum.

posteki' Alıntı:
btr olmadığım için 8 saat dersime girip çıkıyorum, eğer idarenin bir sorunu olursa ki pek olmuyor, onlara yardımcı oluyorum. Okuldaki bazı öğretmenlerin çıkar ilişkisinden dolayı yaklaşma çabalarını da bakarız diye püskürttükten sonra kendi labımla uğraşarak zaman geçiriyorum.
BTR olmayınca nasıl 8 saat derse giriliyor? Maaş karşılığını nasıl dolduruyorsunuz?

orangeroom' Alıntı:
serhatbs' Alıntı:
Bence yine de şanslısınız. Ama seçmeli derslerle derken, sanırım alan dışı derslerden bahsediyorsunuz. O kısmı biraz zor olsa gerek. Ama mesela bt labda ders işleyebilmek de ayrı bir zorluk. Bilgisayarları hazır hale getirmek, eski bilgisayarlarla uğraşmak...Beni de okul müdürü sık sık çağırıp bir şeyler söylüyor. Bu da aslında can sıkıcı...Öğretmenin amiri olmamalı belki de.
Seçmeli dersim 7.sınıflara. Kısacası 30 saatimde bilgisayar..doğudayken diğer derslere de girdim hocam teknoloji tasarım dersi dışında zorlandığım ders olmadı:) öğretmen kitabı, öğrenci kitabı, internet dökümaları olduktan sonra diğer dersler BT öğretmenini zorlamaz diye düşünüyorum..

orangeroom' Alıntı:
posteki' Alıntı:
BTR olmayınca nasıl 8 saat derse giriliyor? Maaş karşılığını nasıl dolduruyorsunuz?
okulda btr değilim hocam. ilçe milli eğtimde dys yöneticisiyim. haftada 2 gün 8-5 milli eğitimdeyim. gerçi hiç 2 gün olmadı ama teknik olarak öyle olması gerekiyor. ihtiyaç anında çağırabiliyorlar milli eğitimden. okulda ek hiç bişeye elimi sürmememin sebebi biraz da bu. milli eğitimde fazlasıyla çalışıyor olmam yani.

bu ara forumda bakıyorum da yeni üye msjları fırlamış nereye baksam yeni üye. Bir konuya msj atmış devamı gelmemiş msj sayısı 3, 5, 10 civarında kim bunlar.

vedat' Alıntı:
bu ara forumda bakıyorum da yeni üye msjları fırlamış nereye baksam yeni üye. Bir konuya msj atmış devamı gelmemiş msj sayısı 3, 5, 10 civarında kim bunlar.
Aferin size bunlarla ilgilenmeye devam edin. Forum sizin sayenizde gelişecek.Düşmanların, dış güçlerin, ajanların eline geçer yoksa böyle dikkatli tecrübeli üyeler olmazsa.

orangeroom hocam ben sizin Bt öğretmeni olduğunuzdan şüpheliyim.
cidden.
veya asıl bölümünüz farklı %90
ve
formasyonla BT oldunuz.

bölümden yırtmanın yollarını arıyorum ikinci üniversitede bölüm arayışları içerisindeyim.

ercinc98' Alıntı:
orangeroom hocam ben sizin Bt öğretmeni olduğunuzdan şüpheliyim.
cidden.
veya asıl bölümünüz farklı %90
ve
formasyonla BT oldunuz.
Forumlar insanlar rahatça bilgi paylaşımı yapsınlar diye oluşturulur.
Özgürce fikirlerini ifade etmek, bilmediğini sormak, bildiğini anlatmak amaçlanır.
Pusuya yatıp, insanlar bir şeyler yazsa da konunun özüyle ilgilenmeyip çıkarımlarda bulunsak, tartışsak, birilerini öteki ilan edip dışlasak, bunlarla vakit geçirsek mantığıyla hareket etmek de tabii özgürlüktür ama aynı zamanda bir dünya görüşünü ortaya koyar, seviyeyi belirtir.
Çıkarımlarınız yanlış, bt öğretmeniyim, böte mezunuyum.
5 yıllık öğretmenim.
Ben de size ayna tutmuş olayım.

orangeroom' Alıntı:
vedat' Alıntı:
Aferin size bunlarla ilgilenmeye devam edin. Forum sizin sayenizde gelişecek.Düşmanların, dış güçlerin, ajanların eline geçer yoksa böyle dikkatli tecrübeli üyeler olmazsa.
hacı sadece bu konu için değil senin kayıt tarihi 2010 ama şu da gerçek üyelik tarihine bakıyorsun o gün kaydolmuş 1 veya 2 msj atmış sonra açtığı konuya bile bakmamış. Tespitti sadece

vedat' Alıntı:
orangeroom' Alıntı:
vedat' Alıntı:
hacı sadece bu konu için değil senin kayıt tarihi 2010 ama şu da gerçek üyelik tarihine bakıyorsun o gün kaydolmuş 1 veya 2 msj atmış sonra açtığı konuya bile bakmamış. Tespitti sadece
Tarzınız üslubunuz çok kötü.Ne zaman girdiğim, kaç mesaj attığım sizi ilgilendirmez.Forumu her zaman takip ediyorum.Ha, etmeyebilirim de. Sizler yargıç mısınız?

Geri