Okulda bilgisayar ağı kurmak ve diğer bilgisayara erişmek için nasıl bir yol izlenir

Kodla Büyü

aydinx

Aktif Üye
merhaba hocalarım müdür bey okuldaki idarenin ve öğretmenler odasındaki bilgisayarların aynı aga baglı olup birbirine dosya paylaşımında bulunabilmesini istedi.Ben kendi pc imden müdür yardımcısının pc sini görebileyim mesela dedi.ağlar konusunda da çok yetersizim bana nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olur musunuz?

Her bilgisayarda c veya d srücüsünde bir klasör oluşturup bunun ayarlar kısmından paylaşımı herkese açık yaparsanız, diğer bilgisayarlardan bu klasörlere erişebilirsiniz hocam, müdür beyin istediği sadece bu şekilde dosya paylaşımı ise google da ağda dosya paylaşımı şeklinde aratırsanız bir çok fotoğraflı hatta videolu anlatımları da mevcut, özelllikle Fatih projesi varsa okulunuzda, bu bilgisayarlar zaten hepsi aynı ağ üzerine bağlı olduklarından kolayca halledebilirsiniz.

atıl durumdaki bir bilgisayara freenas kurabilirsin, çok basit ve hızlı çalışan bir sistemdir. orada tüm bilgisayarlar için ortak alanlar oluşturabilirsin. Kendi bilgisayarlarınızda paylaşım açmayın, özellikle windows üzerinde açılan paylaşımlar çok güvensizdir. işini bilen öğrenci bile tahtalardan paylaşımlarınıza çok rahat dalabilir. youtube üzerinden kurulumu ve ayarları anlatan çok fazla video var.

hocam adam müdür yardımcısının pc sini görmek istiyosa kendini geliştirsin etik değil. zaten faz 1 lerdeki netsupport o yüzden kaldırıldı diye biliyorum. sertifika.meb deki alpemix i kur vesinler kodları görsünler birbirlerini. site de borgchat vardı. onu da kurabilirsin dosya paylaşım için

hocam adam müdür yardımcısının pc sini görmek istiyosa kendini geliştirsin etik değil. zaten faz 1 lerdeki netsupport o yüzden kaldırıldı diye biliyorum. sertifika.meb deki alpemix i kur vesinler kodları görsünler birbirlerini. site de borgchat vardı. onu da kurabilirsin dosya paylaşım için
Sanirim ya sen yada ben yanlis anladik.hocam dosya gondermek iatiyor sanirim hocamiz

Hepiniz tek switche bağlıysanız lanmessenger çok basit ve kullanışlı bir çözüm olur

Hocam 1 tane pc den dosyayı paylaşıma yazmaya silmeye izin ver herkes o klasörü kullansın paylaşacağı dosyayı ona atar almak isteyen ordan alır

Freenas kurman hem profosyenelce, hem ileride zırt bırt hortlamaycağında, hem de öğreneceğin yeni birşey olacağından benim gözümde tek geçerli çözüm. @kargasa1982 hocamız yeterince açıklamış. Her daim rahatsız edilmek istiyorsan Freenas dışındaki herhangi bir öneri iş görür.

okul ağınıza bir adet HDD bağlayarak soruna çözüm bulabilirsiniz. üstelik üzerinde kullanıcıların yetkilerini düzenleyebilirsiniz. örnek
WD My Cloud Home 2TB Emea

Hepiniz tek switche bağlıysanız lanmessenger çok basit ve kullanışlı bir çözüm olur
En güzeli bence.
Hem dosya göndedir hemde yazışarak haberleşirler.
Sanırım bir ara kullandım bunu.
MSN messenger benzeri ara yüzü vardı yanlış hatırlamıyorsam.

okul ağınıza bir adet HDD bağlayarak soruna çözüm bulabilirsiniz. üstelik üzerinde kullanıcıların yetkilerini düzenleyebilirsiniz. örnek
WD My Cloud Home 2TB Emea

En güzel çözüm bu olur. Bende kurumumda bunu modeli kullanıyorum, yetkilendirmeleri yapın idare kendi arasında, öğretmenler zümreler olarak paylaşımlarını yapsınlar... bilgisayarın açık kapalı sorunları da olmaz böylece..

Lan messenger fatihte çalışmıyordu benim de en son denediğimde...

Ben idare bilgisayarlarını bağladım sorun olmadı hocam. Ama bt sınıfın switch farklı olduğu için kendimi ekleyemedim.

O dönem çok denedim hocam görmüyordu birbirini, bu doaya paylaşımında fatih altyapısı kurulu olanların dosya paylaşımı farklı switch lerden dolayı sıkıntılı oluyor, tahtalar, odalar, idare görmüyor birbirini, internet üzerinden çalışan dosya paylaşımlı program çözüm olur ama çalışanı bulamadım fatih altyapısında

Her bilgisayarda c veya d srücüsünde bir klasör oluşturup bunun ayarlar kısmından paylaşımı herkese açık yaparsanız, diğer bilgisayarlardan bu klasörlere erişebilirsiniz hocam, müdür beyin istediği sadece bu şekilde dosya paylaşımı ise google da ağda dosya paylaşımı şeklinde aratırsanız bir çok fotoğraflı hatta videolu anlatımları da mevcut, özelllikle Fatih projesi varsa okulunuzda, bu bilgisayarlar zaten hepsi aynı ağ üzerine bağlı olduklarından kolayca halledebilirsiniz.
Degerli hocalarım teşekkür ederim fikirler için ama fatih agında lan messenger sorun oluyor anladıgım kadarıyla ilk olarak “gsaydin” Hocamın dediği şekilde yapsam verim alamaz mıyım ve Müdürün bilgisayarı win10 ,mudur yardımcısınınki ise win7 işletim sistemine sahip farklılığı sorun olur mu ki

Geri