Okul Dergisi

Kodla Büyü

marcel

Aktif Üye
Arkadaşlar elinde psd formatında okul dergisi olan paylaşabilirmi....İleride çıkaracağımız dergi için bir örnek olması açısından elinizde bulunan dergi örneklerini psd formatında paylaşabilirmisiniz ....

arkadaşım o işin için sana indesign programını öneririm. sadece photoshop tam bir zulüm olur.

Sayın @marcel; kağıdı kalemi elinize alınız, taslak çizim yapınız. Bunun için de grafiker olmak gerekmiyor, birkaç dergiyi inceleyiniz, (örneğin eğitek e-dergi) sonra da sütun yapısı ve üst başlık / alt kısımlar (sayfa numarası, bilgiler vb.) tasarlayınız. Sonra isterseniz Powerpoint 2007 ile (ki harika sonuçlar çıkaran bir eşim var) isterseniz word ile (hala word ile kitap hazırlayan bir çok profesyonel yazar var) daha uzman bir program isterseniz indesign-quarkxpress-corelDraw gibi programları kullanabilirsiniz.
Ps ile dergi hazırlamak baya yorucu olacaktır.
Kısaca, bırakın template aramayı, yapın kendiniz...

okul dergisi yapıpda elinde olanlar paylaşırsa sevinirim.Bu forumda uzun zamandır arayıpda bulamadığım tek şey. bizde okulumuza dergi yapacaz,eğer elinde olan arkadaşlar bunu paylaşırlarsa çok güzel olur.

Bu işe gireceksen indesign programını öğrenmeni öneririm. internette taratırsan ingilizce dersleri var... photosopu kullanıyorsan öğrenmekte zorluk çekmeyeceksin...

orlin' Alıntı:
okul dergisi yapıpda elinde olanlar paylaşırsa sevinirim.Bu forumda uzun zamandır arayıpda bulamadığım tek şey. bizde okulumuza dergi yapacaz,eğer elinde olan arkadaşlar bunu paylaşırlarsa çok güzel olur.

http://okulweb.meb.gov.tr/35/02/733992/ebulten.html Çok iyi değiller ama fikir verebilir. Bunun dışında da o kadar çok var ki aslında, google gelişmiş aramasından "filetype:pdf" yapınız.

tdemirparmak' Alıntı:
Sonra isterseniz Powerpoint 2007 ile (ki harika sonuçlar çıkaran bir eşim var) isterseniz word ile (hala word ile kitap hazırlayan bir çok profesyonel yazar var) daha uzman bir program isterseniz indesign-quarkxpress-corelDraw gibi programları kullanabilirsiniz.

powerpoint 2007 de nasıl dergi yapılıyor ki??

nurhayat' Alıntı:
tdemirparmak' Alıntı:
Sonra isterseniz Powerpoint 2007 ile (ki harika sonuçlar çıkaran bir eşim var) isterseniz word ile (hala word ile kitap hazırlayan bir çok profesyonel yazar var) daha uzman bir program isterseniz indesign-quarkxpress-corelDraw gibi programları kullanabilirsiniz.

Dergi yapmak demek dizgi yapmak demektir. Dizgi de görsellerin ve metinlerin biçimsel olarak düzleme yerleştirilmesi, sıralanmasıdır. Dizgiyi en kolay yapabileceğiniz program paint ise onunla, word ise onunla, publisher ise onunla, corel draw ise onuna, indesign ise onunla, quarkxspress ise onuna, powerpoint ise onunla yaparsınız. Nitekim Adobe Muse denen henüz beta aşamasındaki programı görürseniz, powerpoint mantığı ile web sitesi yaptırdığını fark edeceksiniz. Powerpoint'te slaytlar özgür düzlemlerdir aslında. a3 ya da a4 seçimi yapılarak dizgi yapılabilir. Ardından pdf yapılır ve baskı merkezine teslim edilir. Baskı merkezleri pdf ile gelen dokümanları kolayca basarlar, kalite kaybı olmaksızın.

Ben excel ile sertfika çerçevesi yapan hatta sunum yapan gördüm. Demek ki programlar, programcılarının öngördükleri hedeflerin dışında da kullanılabiliyorlar.
Şahsen benim tercihim Adobe InDesign olacaktır. Onu da elde edemezsem Corel Draw işimi görür. Piyasada bir sürü kitabı olan ve belki kitaplığımızda kitaplarından birkaçını sakladığımız değerli bir bilişim eğitmeni, son kitabını word ile hazırladı ve matbaaya verdi. Demek ki bazen ihtiyaçlar, en bilinen yazılımlarla da karşılanabiliyor.

tdemirparmak' Alıntı:
kağıdı kalemi elinize alınız, taslak çizim yapınız. Bunun için de grafiker olmak gerekmiyor, birkaç dergiyi inceleyiniz, (örneğin eğitek e-dergi) sonra da sütun yapısı ve üst başlık / alt kısımlar (sayfa numarası, bilgiler vb.) tasarlayınız. Sonra isterseniz Powerpoint 2007 ile (ki harika sonuçlar çıkaran bir eşim var) isterseniz word ile (hala word ile kitap hazırlayan bir çok profesyonel yazar var) daha uzman bir program isterseniz indesign-quarkxpress-corelDraw gibi programları kullanabilirsiniz.
Ps ile dergi hazırlamak baya yorucu olacaktır.
Kısaca, bırakın template aramayı, yapın kendiniz...
Hocam bu önerinize hak veriyorum da benim kafamdaki soru işaretleri biraz farklı.

Maliyetinin yüksek olacağını düşünerek dizgi ve baskı işlemini okulca kendimiz halledelim istedik. Dediğiniz programları indirmiştim ama kullanmadım henüz. Deneme yapmak amacıyla Publisher ve Scribus (açık kaynak kodlu) programlarını kurcaladım. Bir kaç sayfayı tamamladım ve çıktı aldım.
İşte bu noktada kafam karıştı. Benim tahminim şöyleydi; A4 kağıdını yatay bir şekilde konumlandırıp, bir tarafına derginin 1. sayfası bir tarafına derginin son sayfası gelmeliydi. 2. sayfaya derginin 2. sayfası ile, diğer tarafına derginin sondan bir önceki sayfası gelmeliydi. Ama böyle olmadı ve sanki wordde çıktı alır gibi sayfaları tek tek çıkardı. Benim düşündüğüm gibi olsaydı bütün sayfaları birleştirdiğimde, sayfaları ortadan ikiye katlayarak her sayfa sayfa numarasına göre yerleşecek ortadan zımbalayacaktım. Ama Publisher mantığında öyle olmadı. Hani şık bir şey de olmayacak, tüm sayfaları çıkartıp en soldan zımba basacağız, e böyle olunca dergi programının da bir esprisi kalmıyor.

Sayfa yapısında mı hata yapıyorum anlayamadım. Eğer matbaaya verdiğimizde onlar çift yüzlü baskı alarak sayfaları manuel ayarlıyorlarsa onu biz de uğraşarak yapabiliriz sanırım. Anlatabildim mi acaba?

nurhayat' Alıntı:
tdemirparmak' Alıntı:

ben de merak ettim

Arkadaşlar elinde okul dergisi örneği olan var mı? Örnek sadece. Fikir anlamında resimde olabilir.
Bir de hangi programları kullanıyorsunuz. QuarkXPress varmış pratik olarak. Fikirleriniz nedir ?

Geri